Pro Amerikanizmi i shqiptarëve dhe udhëheqësit e tyre

30.10.2021 16:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pro Amerikanizmi i shqiptarëve dhe udhëheqësit e tyre

Nga Emrush T.Shkodra

Aq shumë proklamohej dashuria dhe pro amerikanizmi nga qeveritë e Republikës së Kosovës që nga pas lufta, sa të mbushej mendja se as bukë në tavolinë nuk ulën me ngrënë qeveritarët tanë pa i pyet Amerikanët.

Por kjo më shumë është si më thënë dashuri virtuale, sepse në fakt gjendja reale është krejtësisht tjetër.

Investimet në rrugë anekënd Kosovës.

Kanë shtruar rrugë e rrugë me mijëra kilometra, kanë shtruar autostrada me dy e tre korsi, kanë ndërtuar ura të gjata me mbi 200 metra.
Kanë ndërtuar rreth rrotullime e investime nëntokësore anembanë nëpër qytete të Kosovës, por ama asnjë lëvizje dhe asnjë investim që do ta përmbushte dashurinë tonë karshi Amerikanëve nuk është bërë.
Janë lidhur qytetet me qytete, besa përmes rrugëve janë lidhur shtetet me shtete.
Të gjitha bazat ushtarake nëpër Kosovës që janë të ndara në 5 zona të tilla ju është dërguar infrastruktura të gjithave, rrugë, ujë, kanalizim, rrymë etj.

Por vetëm njërës bazë nuk i janë ofruar këto kushte.
Asaj më të rëndësishmes, asaj bazës që për ne është vetë alfa dhe omega.

Pra, del që ne Amerikanët po i duam vetëm pse janë të fortë, dhe janë përkrah neve në ditë të mira e të vështira.

Fati ynë!

28 kilometra nga Gjilani deri në bazën më të madhe në Ballkan të Amerikanëve BondSteel, 7 kilometra nga Ferizaji bënë rrugë për të arritur në BondSteel, e 16 kilometra nga Vitia, sepse rruga që shpien për në bazën Amerikanë, kalon nëpër disa fshatra që janë nën administrimin e Vitisë, e që kjo rrugë është në gjendjen saj më të keqe.
Tre qytete Gjilan, Ferizaj, Viti nuk kanë arritur ti sigurojnë një mbarëvajtje përmes infrastrukturës bazës më të madhe në Ballkan, bazës Amerikane.

Është një rrugë që përveç që kurrë nuk është investuar e ndrequr që nga paslufta, ajo as nuk duket që kishte qenë nëpër projekte të asnjë qeverie qendrore, e as nga ato komunale.

Rrugët rajonale magjistrale kishin me thënë disa që janë pjesë e qeverisë, nëse do të donin të shfajësoheshin, por ama edhe qeveritë dihej nga vinin e kush udhëhiqte me to.
Por këtu as komunat nuk kanë shpreh më të voglin interesim që bile në copëza të vogla të harrnojnë gropat dhe të shtrojnë disa metra nëpër fshatra, këtë nuk besoj që ju ka ndalu najkush.

Sepse me ju ndalu me shtrua rrugën që qon të Baza Amerikane, është si me ju ndalu dashurinë për Amerikën.
A mundesh ta arrish ketë? Jo, kurrë nuk besoj që shqiptarëve ju merr dot dashurinë për Amerikanët!

Prandaj amortizimi i mjeteve si atyre ushtarake, po ashtu edhe atyre civile që ka ngjarë më Amerikanët është më shumë se tmerruese, dhe e tërë kjo kishte dhe ka një kosto të lartë të mirëmbajtjes së tyre.

Bile, nëse nuk është ndrequr për qytetarët e këtij vendi kjo rrugë deri më tani, ish dashur të rregullohet për Amerikanet, por jo, jo!

Ne jemi më shumë llafe se punë!

Është interesant si nuk ishte turpëruar Kosova kur kishte nderuar djalin e zëvendës presidentit Amerikan Beau Biden juniors me emërtimin e rrugës Ferizaj-Gjilan, rrugë nëpër të cilën e kishin dërguar atëherë delegacionin e kryesuar nga Joe Biden.
Sot, Joe Biden është presidenti i 46-të shtetit më mik të Shqiptarëve dhe njëherit shtetit më të fortë në botë, Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Këtë rrugë deri më tani e kanë shkelur 3 president Amerikan, 4 sekretar të shtetit Amerikan, 3 zëvendës president Amerikan, 4 ministra të mbrojtjes, mbi 7 gjeneral, e më shumë se 25 mijë ushtarë Amerikan janë zëvendësuar kohë pas kohe.
E mijëra të tjerë Amerikan nga sfera ushtarake të niveleve tjera, forca policore Amerikane, trupa diplomatike e organizata qeveritare e jo qeveritare Amerikane kanë kaluar përmes kësaj rruge.

Kjo rrugë jo që ish dashur me u rregullua e mos me pas gropa askund, por deri tash kjo rrugë ish dashur të jetë me nga 3-4 korsi në njërën anë, përskaj saj ishte dashur të jetë edhe hekurudha që i bien shumë afër nga hekurudha që shkon në për Shkup.
Bile kjo ishte dashur të jetë tashmë me rrugët përcjellëse për çiklizëm, ecje për këmbësorë, sport dhe rekreativitet etj.

Ne jemi me Amerikën…

BondSteel leje që nuk ka rrugë që do t’ia lehtësonte transportin dhe zhvillimin me efikasitet të operacioneve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, POR AJO AS ME RRYMË NUK FUNRINZOHET NGA REPUBLIKA E KOSOVËS, sa shpenzimi me derivate bëhet nga agregatët, kurse ne e kemi pasur dhe e kemi mundësin ti ndihmojmë Amerikës.

S’ka dert.
Rrugë jo, trotuare jo, ujë jo, kanalizime jo, rrymë jo për Amerikën, dhe ne vazhdojmë të flasim duke përvetësuar të mirat që vijnë nga Amerika.

Me rëndësi që ne dashurinë e kemi për ta!

Veçse!

“Me Amerikën ne jemi të vegjël, por miq të mëdhenj që mund të bëjmë edhe punë të mëdha kishte thënë Rugova, e në realitet as punë të vogla ne nuk kemi bërë.

Amerika, eh Amerika!

____
ESH

Për: infosot.com

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zbehja e fuqisë politike të Vuçiqit në Kosovë, nuk po kryejnë më “punë” as lajmet e rreme

Zbehja e fuqisë politike të Vuçiqit në Kosovë, nuk po kryejnë më “punë” as lajmet e rreme

Pro Amerikanizmi i shqiptarëve dhe udhëheqësit e tyre

Pro Amerikanizmi i shqiptarëve dhe udhëheqësit e tyre

Kosova kurrë nuk ka qenë më e varfër, Kurti e Murati po flasin për një Kosovë që ekziston vetëm në mendjen e tyre

Kosova kurrë nuk ka qenë më e varfër, Kurti e Murati po flasin për një Kosovë që ekziston vetëm në mendjen e tyre

Agron Hoti: AGK-ja për Specialen që godet saktësisht fjalën e lirë, çile gurë gojën

Agron Hoti: AGK-ja për Specialen që godet saktësisht fjalën e lirë, çile gurë gojën

Familja Jashari dhe Kiqina në politikë!

Familja Jashari dhe Kiqina në politikë!

Kemi vetëm dy zgjidhje: O ta braktisim Kurtin e t’i përkulemi Vuçiqit, o të dëshmojmë se meritojmë atdhe e shtet!

Kemi vetëm dy zgjidhje: O ta braktisim Kurtin e t’i përkulemi Vuçiqit, o të dëshmojmë se meritojmë atdhe e shtet!

A i ka çu duart prej ShBA-së kjo qeveri?

A i ka çu duart prej ShBA-së kjo qeveri?

Qeveria Kurti u vonua të blejë vaksinat, por vetëm kritika anti-qeveritare nuk e ndihmon Kosovën

Qeveria Kurti u vonua të blejë vaksinat, por vetëm kritika anti-qeveritare nuk e ndihmon Kosovën

Dual arsimi dhe përgatitja për tregun e punës

Dual arsimi dhe përgatitja për tregun e punës

Juve atje n’kry t’venit e që po na thoni “hajt se mirë’ osht”

Juve atje n’kry t’venit e që po na thoni “hajt se mirë’ osht”

Një Kryeministër që i etikon fashistë kritikët e Goranit, është kërcënim real për vendin

Një Kryeministër që i etikon fashistë kritikët e Goranit, është kërcënim real për vendin

Bregoviç po e hapka koncertin me kangën “Kosovarja”, gjoja nerë e madhe për gra e çika të Kosovës

Bregoviç po e hapka koncertin me kangën “Kosovarja”, gjoja nerë e madhe për gra e çika të Kosovës

Pse Kosova e Albin Kurtit po i largohet çdo ditë Shqipërisë?

Pse Kosova e Albin Kurtit po i largohet çdo ditë Shqipërisë?

Trathëtia e votës sime

Trathëtia e votës sime

Latifi: Afganistani dështoi për t’u bërë shtet modern e ligjor, të njejtën gjë e pret Serbia për Kosovën

Latifi: Afganistani dështoi për t’u bërë shtet modern e ligjor, të njejtën gjë e pret Serbia për Kosovën

Latifi e quan “zuzar” Mustafa Nanon pasi ky i fundit i doli në krah Goran Bregoviçit

Latifi e quan “zuzar” Mustafa Nanon pasi ky i fundit i doli në krah Goran Bregoviçit