Pritet arrestimi i zyrtarëve të lartë shtetëror për korrupsion

31.08.2015 22:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pritet arrestimi i zyrtarëve të lartë shtetëror për korrupsion

Dejtori i Agjencisë Kundër Korrupsionit, Hasan Preteni, beson shumë se zyrtarët e lartë shtetërorë mund të arrestohen për korrupsion.

“Duhet të besoj që do të ketë arrestime të zyrtarëve të lartë. Nuk është viti 2015 sikurse viti 2006. Duhet të ketë sukses në këtë drejtim. Nuk jam i kënaqur që këto punë nuk po i rregullojmë vet”, tha Preteni në emisionin “Euro Tribuna” në televizionin Tribuna Channel.

Sipas tij, korrupsioni më i madh bëhet brenda du muajve të fundit të vitit.

“Në dy muajt e fundit të vitit bëhët më së shumti korrupsion sepse nuk ka planifikim dhe aty bëhen keqpërdorime. Duhet të respektohet legjislacioni në fuqi në mënyrë që të mos ketë keqpersorime”, nënvizo ai.

Preteni tha se institucioni që ai e drejton, ka paraqitur 1300 raste me emra të zyrtarëve shtetëror, por sipas tij, nuk kanë rezultuar me aktakuza të fuqishme.

“Nuk e kemi asnjë sukses në luftë kundër korrupsionit dhe nuk kemi të dhëna të saktë deri me tani. Shumë pak zyrtarë të lartë janë në burg. Më shumë se 1300 emra të zyrtarëve dhe më shumë se 600 kallëzime penale i kemi dërguar në prokurori. Të gjitha këto nuk po rezultojnë me aktakuza të fuqishme”, deklaroi Preteni.

Ai është shprehur se vetëm në këtë vit deri me tani janë stopuar 33 tender për keqpërdorime.

“63 tender janë stopuar vitin e kaluar, kurse në këtë vit deri me tani janë 33 tender i kemi stopuar. Qysh në fillim akordohen se kush do ta fitojë këtë tenderë. Këto janë probleme të mëdha, cdo publikim që ka elemente diskriminuese ne angazhohemi që gjithçka të shkoi mirë”, tha Preteni.

Sipas tij, populli në Kosovë nuk e don vendin e vet.

“Nuk e donë vendin e vet, nuk e kanë vullnetin që t’i lajmërojnë rastet e korrupsionit”, tha ai për Tribuna Channel.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deputetja shqiptare në Kroaci: Kthimi i të mbijetuarve nga aksidenti do të bëhet nga aeroporti i Osjekut

Deputetja shqiptare në Kroaci: Kthimi i të mbijetuarve nga aksidenti do të bëhet nga aeroporti i Osjekut

Pushuesi kosovar rrahet brutalisht në prani të gruas shtatzënë në Hotel ‘Rafaelo’

Pushuesi kosovar rrahet brutalisht në prani të gruas shtatzënë në Hotel ‘Rafaelo’

Nderohen bashkatdhetarët që vdiqën në Kroaci, ndizen qirinj në Skenderaj

Nderohen bashkatdhetarët që vdiqën në Kroaci, ndizen qirinj në Skenderaj

Republika Serbe inicion ligjin që dërgon në burg këdo që i quan serbët popull që ka kryer gjenocid

Republika Serbe inicion ligjin që dërgon në burg këdo që i quan serbët popull që ka kryer gjenocid

Ahmeti kritikon debatet e sotme të analistëve për aksidentin në Kroaci: Nuk duhej të mbaheshin

Ahmeti kritikon debatet e sotme të analistëve për aksidentin në Kroaci: Nuk duhej të mbaheshin

Ish-kryeministrja kroate tmerrohet nga komentet negative të serbëve, pasi u solidarizua me familjet e viktimave të aksidentit

Ish-kryeministrja kroate tmerrohet nga komentet negative të serbëve, pasi u solidarizua me familjet e viktimave të aksidentit

Kryeministri i Kroacisë anuloi të gjitha aktivitetet për kosovarët e aksidentuar

Kryeministri i Kroacisë anuloi të gjitha aktivitetet për kosovarët e aksidentuar

Ministri Sveçla: Nesër në mbrëmje nisen për Kosovë arkivolat me trupat e 10 viktimave të aksidentit në Kroaci

Ministri Sveçla: Nesër në mbrëmje nisen për Kosovë arkivolat me trupat e 10 viktimave të aksidentit në Kroaci

Gjakova me më së shumti viktima nga aksidenti tragjik, flasin familjarët e viktimave

Gjakova me më së shumti viktima nga aksidenti tragjik, flasin familjarët e viktimave

Gjendet e vdekur një grua në Lipjan

Gjendet e vdekur një grua në Lipjan

MSH: Deri më tani rreth 20% e qytetarëve të Kosovës kanë marrë dozën e parë të vaksinës

MSH: Deri më tani rreth 20% e qytetarëve të Kosovës kanë marrë dozën e parë të vaksinës

Djaloshi që ishte në autobus: Të gjithë fluturuam nga dritarja, menduam se po ëndërronim

Djaloshi që ishte në autobus: Të gjithë fluturuam nga dritarja, menduam se po ëndërronim

Aksident i rëndë në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, kamioni ndahet përgjysmë

Aksident i rëndë në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, kamioni ndahet përgjysmë

Është një nga parakushtet për rifillimin e mësimit, por vetëm 30% e mësimdhënësve janë vaksinuar

Është një nga parakushtet për rifillimin e mësimit, por vetëm 30% e mësimdhënësve janë vaksinuar

Zjarrfikësit që shpëtuan pasagjerët e autobusit: Asgjë nuk mund t’iu përgatisë për këtë tragjedi

Zjarrfikësit që shpëtuan pasagjerët e autobusit: Asgjë nuk mund t’iu përgatisë për këtë tragjedi

Sveçla flet për gjendjen në Kroaci: 26 bashkëqytetarë do të lirohen sonte nga spitali

Sveçla flet për gjendjen në Kroaci: 26 bashkëqytetarë do të lirohen sonte nga spitali