Prestreshi: Duhet të gjobiten furrtarët që shtrenjtuan bukën

E publikuar: 13/07/2022 00:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Share:

Ish-kryetari i Autoritetit Kosovar të Konkurrencës, Valon Prestreshi, vlerëson se të gjithë furrtarët që kanë rritur çmimin e bukës duhet të gjobiten.

Prestreshi, në Edicionin Special në Klan Kosova, tha se inspektorët hetues të AKK-së qysh nesër do të dalin dhe do t’i gjobitin furrtarët në Prizren që bën çmimin e një buke 60 cent, njofton Klankosova.tv.

“Autoritetin e Konkurrencës e kemi funksional, në momentin që ka dalë nëpër media dhe kanë deklaruar furrtarët që do të rrisin çmimet – kjo është sikur një vrasës të thotë se ‘unë e vrava një njeri’. Do të thotë e kanë pranuar fajin”.

“Autoriteti i Konkurrencës veç duhet të shkojë dhe t’ua marrë numrin e biznesit, qarkullimin vjetor dhe i dënon – rritja është fakt pasi ata vetë e kanë pranuar haptas”.

“Inspektorët hetues nesër do të dalin në Prizren do të marrin të dhënat dhe të fillojnë procedurat ku do të gjobitën këta furrtarë”.

“Kjo rritje nuk lejohet” tha ai.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!