Pornografia megjithatë është e shëndetshme

20.03.2015 22:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pornografia megjithatë është e shëndetshme

Los Angeles. – Hulumtimi më i ri mbi ndikimin e pornografisë në seksualitetin njerëzor ka treguar në mundësin që meshkujt që shikojnë më shumë pornografi kanë jetë më të mirë seksuale.

Studimet e mëhershme mbi ndikimin e pornografisë kanë dhënë rezultate të përziera, kështu që sipas disave shikimi i përmbajtjeve pornografike dikon në hqjen dorë nga seksi apo e rëndon “aplikimin” në realitet.

Por, studimi më i ri i shkencëtarëve nga Universiteti i Kalifornisë, nuk ka gjetur kurrëfarë shenjash negative të shikimit të pornografisë.

Të dhënat të cilat i kanë mbledhur Nicole Prause e James Pfaus në mostrën prej 280 meshkujsh ka treguar se më së paku probleme me eskitimin seksual kanë meshkujt të cilët shikojnë mbi dy orë pornografi në javë.

Po ky grup më së shumti ka pasur dëshirë që të jenë me partneret e tyre. Ata të cilët nuk kanë parë pornografi kanë pasur “indeksin e ndezjes” prej 40, deri sa ata që kanë shikuar mni 50.

– Këto rezultate tregojnë se ata që shikojnë më shumë përmbajtje seksuale më shpesh kanë instikte më të forta seksuale, kanë shkruar autorët e hulumtimit. – InfoGlobi

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi

Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi

15 shprehjet më romantike të filmave të të gjitha kohërave

15 shprehjet më romantike të filmave të të gjitha kohërave

Koha e shalqirit, por çfarë i ndodh trupit kur e konsumoni?

Koha e shalqirit, por çfarë i ndodh trupit kur e konsumoni?

Këshilla të vlefshme para se të filloni zyrtarisht procesin e nxirjes

Këshilla të vlefshme para se të filloni zyrtarisht procesin e nxirjes

Truke të thjeshta për të eliminuar kilet e tepërta para plazhit

Truke të thjeshta për të eliminuar kilet e tepërta para plazhit

Si ta hapni kapakun e kavanozit në sekondë: Pa thikë dhe pa u munduar

Si ta hapni kapakun e kavanozit në sekondë: Pa thikë dhe pa u munduar

Disa ide se si të lini cigaren

Disa ide se si të lini cigaren

​Lista e ushqimeve që ulin rrezikun nga kanceri

​Lista e ushqimeve që ulin rrezikun nga kanceri