“Planet e Prishtinës për të pushtuar veriun e Kosovës do të dështojnë”, thotë Petkoviq

17.09.2021 12:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Planet e Prishtinës për të pushtuar veriun e Kosovës do të dështojnë”, thotë Petkoviq

Drejtori i Zyrës Serbe për Kosovën Petar Petkoviq tha se “çdo skenar i mundshëm i Prishtinës” për siç tha ai pushtimin e veriut të Kosovës është i destinuar me dështim.

“Beogradi është i vetëdijshëm për obsesionin e politikanëve nga Prishtina me pjesën veriore të Kosovës, por më kot ata bëjnë ndonjë plan sekret për të pushtuar veriun, një skenar i tillë është i dështuar,” tha ai.

Sipas tij, “askush nuk do të jetë në gjendje të shuajë zonat serbe në jug të Ibrit dhe të asimilojë serbët që jetojnë atje”.

Petkoviq tha se “në vend që të kërcënohet me pushtimin e veriut, do të ishte shumë më e zgjuar që Prishtina të fillojë formimin e Asociacionit të Komunave Serbe, sepse, siç shtoi ai, ky është plani i vetëm që ka të ardhme kur bëhet fjalë për mjedisin serb në Kosovë.

“Për provokimet e paralajmëruara nga Prishtina se do të rrisë praninë e saj ushtarake, të sigurisë ose policisë në veri të ‘krahinës’, unë vetëm mund t’u them politikanëve shqiptarë që të mos përpiqen të kërcënojnë, e lëre më të zbatojnë veprime të tilla, sepse Beogradi nuk do ta lejojë këtë”.

Më tutje ai deklaroi se “Beogradi është gati të zgjidhë të gjitha çështjet e hapura me Prishtinën në dialog dhe në tryezën e bisedimeve”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Konjufca priti në takim ambasadorin e Kanadasë, Alan Bowman

Konjufca priti në takim ambasadorin e Kanadasë, Alan Bowman

ZPS thotë se gjatë tetorit nuk është në gjendje të paraqesë dosjen paraprake në rastin e Thaçit e të tjerëve

ZPS thotë se gjatë tetorit nuk është në gjendje të paraqesë dosjen paraprake në rastin e Thaçit e të tjerëve

Vulin: Kurti është përgjegjës për gjithçka që ndodhi në Kosovë

Vulin: Kurti është përgjegjës për gjithçka që ndodhi në Kosovë

Mehaj takohet me Escobarin, Ministria thotë se mori mbështetje të fuqishme nga ai

Mehaj takohet me Escobarin, Ministria thotë se mori mbështetje të fuqishme nga ai

Njoftim i rëndësishëm nga ATK-ja për masën e subvencionimit të pagës

Njoftim i rëndësishëm nga ATK-ja për masën e subvencionimit të pagës

Policia njofton se katër vetura u dëmtuan dje në veri, në një prej tyre ishin dy shtetas të huaj

Policia njofton se katër vetura u dëmtuan dje në veri, në një prej tyre ishin dy shtetas të huaj

Si kontrabandohen mallrat nga Serbia dhe çka kontrabandohet më shumë?

Si kontrabandohen mallrat nga Serbia dhe çka kontrabandohet më shumë?

Reagime të shumta pasi Borrell e qortoi Kosovën për aksionin në veri

Reagime të shumta pasi Borrell e qortoi Kosovën për aksionin në veri

Parashikimi i motit për ditët e ardhshme

Parashikimi i motit për ditët e ardhshme

Von Cramon kritikon Borrellin: BE-ja duhet të përkrahë shtetet që po luftojnë krimin e organizuar

Von Cramon kritikon Borrellin: BE-ja duhet të përkrahë shtetet që po luftojnë krimin e organizuar

Gërvalla në Kuvajt, takohet dhe nënshkruan memorandum mirëkuptimi me krerët shtetërorë

Gërvalla në Kuvajt, takohet dhe nënshkruan memorandum mirëkuptimi me krerët shtetërorë

Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Xhandarmëria serbe këndon këngën “Të nisemi drejt për në Kosovë” para Aleksandër Vuçiqit

Xhandarmëria serbe këndon këngën “Të nisemi drejt për në Kosovë” para Aleksandër Vuçiqit

Sulm me shigjeta në Norvegji, disa të vdekur

Sulm me shigjeta në Norvegji, disa të vdekur

Latifi: Deklarata e Borrellit e ngutshme dhe e pakuptimtë, Vuçiq është nxitur nga ato fjalë të tij

Latifi: Deklarata e Borrellit e ngutshme dhe e pakuptimtë, Vuçiq është nxitur nga ato fjalë të tij

Mushkolaj: Rakiq të shkarkohet, ai po kryen agresion ndaj kushtetutës dhe shtetit të Kosovës

Mushkolaj: Rakiq të shkarkohet, ai po kryen agresion ndaj kushtetutës dhe shtetit të Kosovës