Peci: Në buxhetin e këtij viti kemi paraparë mbi 2 milionë euro për sistemin e ujitjes

E publikuar: 07/07/2022 12:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Faton Peci
Share:

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci para deputetëve në kuvend ka folur në lidhje me sistemin e ujitjes në vend.Ai u shpreh se janë tri kompani të ujitjes që janë të obliguara t’i plotësojnë kërkesat e fermerëve për këtë qëllim.

Tutje, Peci bëri të ditur se në në buxhetin e këtij viti Ministria e Bujqësisë ka paraparë 2.42 milionë euro për sistemin e ujitjes.“Si Ministri e Bujqësisë në buxhetin e këtij viti kemi paraparë 2.42 milionë euro për sistemin e ujitjes dhe në kuadër të kësaj ne tashmë kemi të nënshkruar tetë memorandume me tetë komuna, prej 15 prej të cilave kanë aplikuar në proces të përfitimit të projekteve të sistemit të ujitjes”, u shpreh tutje Peci.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!