Pasardhësi i Marko Gjuriqit: Hoti po mashtron, bisedimet në Bruksel s’kanë lidhje me statusin

30.10.2020 18:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pasardhësi i Marko Gjuriqit: Hoti po mashtron, bisedimet në Bruksel s’kanë lidhje me statusin

Petar Petkovic, shefi i ri i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë ka akuzuar Kryeministrin Hoti se po e mashtron opinionin lidhur me bisedimet në Bruksel. Duke i vazhduar akuzat pwr mosthemelimin e Asociacionit, ai ka thënë se pala kosovare kur e ka dërguar çështjen e Asociacionit në Gjykatë Kushtetuese nuk e ka bërë pyetjen e duhur qëllimshëm,transmeton Express.

Sipas Petkovic “Hoti duke i vazhduar mashtrimet gabimisht po i interpreton marrëveshjet në Bruksel duke i shpikur pengesat administrative për implementimin e marrëveshjes për krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe”.
Në një njoftim për media zyra për “Kosovë e Metohi” siç i referohen ata Kosovës thekson se asnjë marrëveshje e Brukselit “nuk ka asnjë lidhje me statusin e krahinës tonë jugore e as procesi i normalizimit nuk ka asnjë lidhje me rezultatin e dialogut që e do Hoti, që është vetëm pjellë e imagjinatës së tij”.

“Normalizimi i marrëdhënieve është proces me të cilin mospajtimet reciproke duhet të mënjanohen jashtë kontekstit të synimeve separatiste të elitës politike në Prishtinë” theksohet në njoftim.

Petkovic ka vazhduar akuzat duke thënë se Hoti nuk e flet të vërtetën kur arsyeton faktin që Prishtina qe 7 vjet nuk i përmbush obligimet duke e fshehur prapa vendimit të të ashtuquajturës gjykatë kushtetuese sepse as në gjykatë nuk është bërë pyetja në përputhje me marrëveshjen e Brukselit e as ai nuk është delaruar rreth temës për të cilën është dashur të deklarohet në përputhje me obligimet e marra të Prishtinës.

“Sipas dokumentit që mban emërtimin Asociacioni/Zajednica e komunave me shumicë të banorëve serbë në Kosovë – parimet e përgjithshme/ elementet kryesore, Prishtina është dashur t’ia përcjellë gjykatës së saj provizionin me të cilën konstatohet se Asociacioni ka karaketer të veçantë, e jo marrëveshja apo statuti i Asociacionit” ka thënë Petkovic.

Po ashtu në pikën 21 të Parimeve të Përgjithshme shkruan qartë se statuti i Asacioacionit do të konfirmohet me provizionin, të cilën Prishtina do t’ia cojë Gjykatës së saj Kushtetuese, thekson ai më tej.

“Hoti nuk i di, ose bëhet se nuk i di elementet themelore të dialogut të Brukselit dhe marrëveshjeve të arritura me ndërmjetësim të BE’së” ka thënë Petkovic.

Ndryshe, në njoftim për media dje nga Zyra e Kryeministrit për takimin Lajçak, Hyseni, Petkoviq thuhet se në Bruksel janë diskutuar pensionet dhe kadastri, në kuadër të “marrëveshjes së përgjithshme” që sipas palës kosovare, duhet të përfundojë me njohje. Kjo edhe ka nxitur reagimin e Beogradit.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sveçla viziton pikë kalimin kufitar në Merdare, tregon për gjendjen pas vendimit për targa

Sveçla viziton pikë kalimin kufitar në Merdare, tregon për gjendjen pas vendimit për targa

Deputeti i VV-së: Disa qyqanë thonë se NATO-ja na ka shpëtuar, ata kanë ardhur për interesat e tyre

Deputeti i VV-së: Disa qyqanë thonë se NATO-ja na ka shpëtuar, ata kanë ardhur për interesat e tyre

Gërvalla për gabimet në Twitter: I marrë si komplimente pasi nuk kemi kritika në politikën e jashtme

Gërvalla për gabimet në Twitter: I marrë si komplimente pasi nuk kemi kritika në politikën e jashtme

Pogragja qind për qind me Lutën, e falënderojnë për realizimin e projekteve jetike

Pogragja qind për qind me Lutën, e falënderojnë për realizimin e projekteve jetike

Ministria e Drejtësisë në pritje të vendimit të Gjykatës për procesin e konkursit për noterë

Ministria e Drejtësisë në pritje të vendimit të Gjykatës për procesin e konkursit për noterë

Nesër mblidhet kryesia e Kuvendit

Nesër mblidhet kryesia e Kuvendit

Vuçiq: Ata duan që Serbia ta njohë Kosovën, nuk do të ndodhë kjo

Vuçiq: Ata duan që Serbia ta njohë Kosovën, nuk do të ndodhë kjo

Ministria e Shëndetësisë lanson çertifikatën elektronike të vaksinimit kundër COVID-19

Ministria e Shëndetësisë lanson çertifikatën elektronike të vaksinimit kundër COVID-19

30 ditë paraburgim për kontrabandim me migrantët sirianë

30 ditë paraburgim për kontrabandim me migrantët sirianë

Haziri: Fluidi ka ndërtuar perandori të prodhimit në Kosovë e rajon

Haziri: Fluidi ka ndërtuar perandori të prodhimit në Kosovë e rajon

Pensionistët duan ndryshim të politikave pas 17 tetorit!

Pensionistët duan ndryshim të politikave pas 17 tetorit!

Reagon Këshilli i Prindërve të Prishtinës: Mësimi të nis më 27 shtator, shtyrja e mëtejme e papranueshme

Reagon Këshilli i Prindërve të Prishtinës: Mësimi të nis më 27 shtator, shtyrja e mëtejme e papranueshme

Osmani takon Borrellin: Kosova ka zbatuar marrëveshjen për targat, BE të gjykojë Serbinë

Osmani takon Borrellin: Kosova ka zbatuar marrëveshjen për targat, BE të gjykojë Serbinë

Konjufca takon Nikollën: Jemi një komb e dy shtete

Konjufca takon Nikollën: Jemi një komb e dy shtete

Investimet nga diaspora, shembull për zhvillimin ekonomik

Investimet nga diaspora, shembull për zhvillimin ekonomik

SBASHK-u thotë se mësimi duhet të fillojë të hënën

SBASHK-u thotë se mësimi duhet të fillojë të hënën