Paralajmëron Apple: Mbani iPhone-in larg zemrës

26.01.2021 09:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Paralajmëron Apple: Mbani iPhone-in larg zemrës

Një përditësim i rëndësishëm për përdoruesit e iPhonet: Apple po i paralajmëron përdoruesit se telefonat e vet të mençur mund të pengojnë pajisjet mjekësore, përfshirë stimuluesit kardiakë.

Në një njoftim të publikuar nga kompania, bëhet e ditur se iPhonet përmbajnë magnete dhe radio që emetojnë fushën elektromagnetike, e të cilat “mund të pengojnë” pajisjet mjekësore, sikur stimuluesit e implantuar apo edhe aparateve tjera elektrike.

Njoftimi paralajmëron përdoruesit për magnetet e brendshme për të gjitha katër modelet e gjeneratës 12. Apple thekson se versionet e telefonit të ri përmbajnë më shumë magnete se modelet e shkuara, por se nuk kanë më shumë rrezik për ndërhyrje magnetike në krahasim me të tjerat.

Apple ka thënë se pajisjet mjekësore që përmbajnë senzorë mund të reagojnë ndaj magneteve apo valëve radiofonike nëse pajisja u afrohet. Kompania rekomandon mbajtjen e iPhoneve dhe mbushësve në “distancë të sigurt” nga pajisjet mjekësore – diku rreth 15 inç apo 40 centimetra.

Apple nuk ka pranuar të komentojë përse po nxjerr përditësimin e sigurisë tash, por një raport i mëhershëm i lëshuar nga “Heart Rhythm” shpjegonte se si magnetet në telefon mund të shkaktojnë telashe.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pas shfaqjes së variantit të ri, bien aksionet e naftës në tregjet globale

Pas shfaqjes së variantit të ri, bien aksionet e naftës në tregjet globale

Zyra e BE-së në Kosovë dënon ashpër sulmin në Gllogjan

Zyra e BE-së në Kosovë dënon ashpër sulmin në Gllogjan

Kurti, ushtarëve të FSK-së: Ju jeni vazhdimësi e UÇK-së

Kurti, ushtarëve të FSK-së: Ju jeni vazhdimësi e UÇK-së

Reagimi ambasada amerikane pas krimit makabër në Gllogjan

Reagimi ambasada amerikane pas krimit makabër në Gllogjan

Serbia ua refuzon ministrave kosovarë kërkesën për vizitë në Medvegjë, Preshevë e Bujanoc

Serbia ua refuzon ministrave kosovarë kërkesën për vizitë në Medvegjë, Preshevë e Bujanoc

Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Kujdestares së klasës i dridhet zëri derisa e përshkruan nxënësen e saj që u vra mbrëmë

Kujdestares së klasës i dridhet zëri derisa e përshkruan nxënësen e saj që u vra mbrëmë

Raporti i policisë: Sulmi në Gllogjan dyshohet se u krye me kallash, i dyshuari gjendet në arrati

Raporti i policisë: Sulmi në Gllogjan dyshohet se u krye me kallash, i dyshuari gjendet në arrati

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi

Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale: Janë disa pista të hetimit

Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale: Janë disa pista të hetimit

Abdixhiku për sulmin në Gllogjan: Më shumë se krim, autori të sillet para drejtësisë

Abdixhiku për sulmin në Gllogjan: Më shumë se krim, autori të sillet para drejtësisë