Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

18.04.2021 15:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve në Ballkan shërben për manipulime dhe synon të trembë qytetarët dhe të mashtrojë elitat politike. Kështu beson sekretari i përgjithshëm i Institutit për Sigurinë Kombëtare dhe Ndërkombëtare në Serbi, Darko Obradoviq, i cili është i sigurt se ndryshimi i kufijve do të rrezikonte sigurinë e gjithë rajonit.

Sipas tij, kjo i jep gjithashtu karburant kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, i cili, duke marrë pjesë në zgjedhjet në Shqipëri, “dëshiron të imponohet si një udhëheqës mbarëshqiptar dhe të ringjallë idetë e vjetruara nga shekulli XIX për shtetet e pastra etnike në Ballkan”, transmeton Gazeta Express.

“Ne e shohim se ky dokument përdor manipulime famëkeqe. Kur bëhet fjalë për bashkimin e Kosovës dhe Shqipërisë, emri i Shqipërisë thotë anëtarë të NATO-s në kllapa, i cili synon të zgjojë emocione negative ndaj ‘Shqipërisë së Madhe’, por edhe ndaj aleancës së NATO-s. Bashkimi i Serbisë dhe Republika Srpskas, por në mënyrën se si thotë ajo pjesë… Ne shohim se ndikimi i Turqisë përdoret si mbrojtësi dominues i myslimanëve në BeH.. Ky është një manipulim i shkathtësisë i përshtatur me emocione njerëzore, i cili duhet të shkaktojë reagime nga aktorë të caktuar politikë”, tha Obradoviq për “Kosovo Online”.

Ai tha se elitat politike po përdorin “Shqipërinë e Madhe” dhe “Serbinë e Madhe” për t’i mbuluar paaftësitë e tyre0.

“Elitat politike në këtë kohë duhet të tregojnë largpamësi dhe nuk duhet të komentojnë mbi një dokument vërtetësia e të cilit nuk ekziston. Është e rëndësishme të ndërtohet rezistenca e institucioneve, shoqërisë civile dhe medias ndaj këtij lloj manipulimi. Ithtarët përdorin idenë e Shqipërisë së Madhe dhe të Serbisë së Madhe për të mbuluar paaftësinë politike, për t’u përballur me problemet reale të qytetarëve”, shtoi Obradoviq.

Ai komentoi gjithashtu pjesëmarrjen e Lëvizjes Vetëvendosje në zgjedhjet parlamentare në Shqipëri, duke thënë se kryetari i saj dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të dështojë në manovrën e tij për “Shqipërinë e Madhe”

“Albin Kurti dëshiron ta imponojë veten si një faktor mbarëshqiptar dhe ta pozicionojë partinë e tij si bashkuese të korpusit kombëtar shqiptar në të gjitha vendet ku ata jetojnë. Mendoj se ai është gjithashtu i vetëdijshëm se ideja e Shqipërisë së Madhe është një trillim, krijuar nga njerëz si ai. Është një ide e konsumuar nga koha, gjeopolitikisht absolutisht e prapambetur, por Kurti e përdor atë për të tërhequr votat e ekstremistëve kombëtarë. Duke marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare, ai dëshiron në mënyrë të gabuar të paraqesë ekzistencën e ideve rreth unitetit mbarëshqiptar, i cili mishërohet në veprimtaritë e Lëvizjes Vetëvendosje. Sidoqoftë, manovra e tij politike nuk do të zgjasë për një kohë të gjatë, sepse do të vihet nën ndikimin e politikës reale, situatës së keqe ekonomike dhe ideja do të ngecë në vend. Perëndimi nuk do të lejojë asnjë aventurizëm në krijimin e shteteve etnikisht të pastra, sepse nëse gjërat vendosen ashtu, nuk ka fund dhe shumë kombe do të jenë të pakënaqur”, tha Obradoviq.

Sekretari i Institutit për Sigurinë Kombëtare dhe Ndërkombëtare në Serbi kritikon elitat politike që mbështesin kufijtë etnikë në Ballkan.

“Aktualizimi i ‘Serbisë së Madhe’ dhe ‘Shqipërisë së Madhe’ në të ashtuquajturin dokument të Janshas është riaktivizimi i emocioneve dhe dhënia e karburantit për propaganduesit e tjerë që të vazhdojnë t’i frikësojnë qytetarët me koncepte të vjetruara të shtetit nga shekulli 19. Për momentin, as ‘Serbia e Madhe’ dhe as ‘Shqipëria e Madhe’ e vërtetë nuk janë reale. Nëse ekziston një kompromis i tillë i interesit kombëtar serb me histori për ‘Serbinë e Madhe’, ka një thellim të antagonizmave dhe situatës që kemi tani në Mal të Zi, dhe kjo nuk i sjell askujt përfitime. Prandaj, është e qartë se ky dokument synon ta mashtrojë opinionin publik, elitat politike”, përfundoi Obradoviq.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


LDK: Ne kemi qenë kundër Mini-Shengenit edhe sa kemi qenë në pushtet

LDK: Ne kemi qenë kundër Mini-Shengenit edhe sa kemi qenë në pushtet

Pacolli tregon për suksesin e tij në punë: Çdo gjë që ndodh ka arsyen e vet

Pacolli tregon për suksesin e tij në punë: Çdo gjë që ndodh ka arsyen e vet

Gashi sërish kandidat për kryetar të Obiliqit

Gashi sërish kandidat për kryetar të Obiliqit

SBASHK-u me apel për punëtorët arsimorë: Vaksinohuni!

SBASHK-u me apel për punëtorët arsimorë: Vaksinohuni!

Bankat islame në Kosovë pa kamata, por jo pa fitime

Bankat islame në Kosovë pa kamata, por jo pa fitime

Presidentja Osmani bisedoi me homologun izraelit

Presidentja Osmani bisedoi me homologun izraelit

Krasniqi viziton Shtimen, lavdëron punën e Ismajlit

Krasniqi viziton Shtimen, lavdëron punën e Ismajlit

Në këto komuna KEDS paralajmëron ndërperje të rrymës

Në këto komuna KEDS paralajmëron ndërperje të rrymës

Sekretarja Albright e fton ministrin Mehaj për vizitë në ShBA

Sekretarja Albright e fton ministrin Mehaj për vizitë në ShBA

Qeveria e Kosovës: Iniciativa e Novi Sadit nuk e ka miratimin tonë 

Qeveria e Kosovës: Iniciativa e Novi Sadit nuk e ka miratimin tonë 

Policia ndalon kontrabandën në Jarinje – gjenden 86 palë pantallona në një autobus

Policia ndalon kontrabandën në Jarinje – gjenden 86 palë pantallona në një autobus

KMLDNJ: Pro bashkëpunimit rajonal, vetëm kur të sqarohet e kaluara

KMLDNJ: Pro bashkëpunimit rajonal, vetëm kur të sqarohet e kaluara

Bideni thotë se ka vozitur kamion me 18 rrota, televizioni amerikan i kërkon dëshmi

Bideni thotë se ka vozitur kamion me 18 rrota, televizioni amerikan i kërkon dëshmi

Blerim Reka: Në Shkup u varros “Mini-Shengeni”

Blerim Reka: Në Shkup u varros “Mini-Shengeni”

Gjykata e dënon me gjobë ish-komandantin e stacionit policor në Gjakovë

Gjykata e dënon me gjobë ish-komandantin e stacionit policor në Gjakovë

Osmani, Kurti dhe Konjufca shkojnë në Gjakovë për ngushëllime tek familja e nënës dhe bijës që vdiqën në tragjedinë në Kroaci

Osmani, Kurti dhe Konjufca shkojnë në Gjakovë për ngushëllime tek familja e nënës dhe bijës që vdiqën në tragjedinë në Kroaci