Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

18.04.2021 15:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve në Ballkan shërben për manipulime dhe synon të trembë qytetarët dhe të mashtrojë elitat politike. Kështu beson sekretari i përgjithshëm i Institutit për Sigurinë Kombëtare dhe Ndërkombëtare në Serbi, Darko Obradoviq, i cili është i sigurt se ndryshimi i kufijve do të rrezikonte sigurinë e gjithë rajonit.

Sipas tij, kjo i jep gjithashtu karburant kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, i cili, duke marrë pjesë në zgjedhjet në Shqipëri, “dëshiron të imponohet si një udhëheqës mbarëshqiptar dhe të ringjallë idetë e vjetruara nga shekulli XIX për shtetet e pastra etnike në Ballkan”, transmeton Gazeta Express.

“Ne e shohim se ky dokument përdor manipulime famëkeqe. Kur bëhet fjalë për bashkimin e Kosovës dhe Shqipërisë, emri i Shqipërisë thotë anëtarë të NATO-s në kllapa, i cili synon të zgjojë emocione negative ndaj ‘Shqipërisë së Madhe’, por edhe ndaj aleancës së NATO-s. Bashkimi i Serbisë dhe Republika Srpskas, por në mënyrën se si thotë ajo pjesë… Ne shohim se ndikimi i Turqisë përdoret si mbrojtësi dominues i myslimanëve në BeH.. Ky është një manipulim i shkathtësisë i përshtatur me emocione njerëzore, i cili duhet të shkaktojë reagime nga aktorë të caktuar politikë”, tha Obradoviq për “Kosovo Online”.

Ai tha se elitat politike po përdorin “Shqipërinë e Madhe” dhe “Serbinë e Madhe” për t’i mbuluar paaftësitë e tyre0.

“Elitat politike në këtë kohë duhet të tregojnë largpamësi dhe nuk duhet të komentojnë mbi një dokument vërtetësia e të cilit nuk ekziston. Është e rëndësishme të ndërtohet rezistenca e institucioneve, shoqërisë civile dhe medias ndaj këtij lloj manipulimi. Ithtarët përdorin idenë e Shqipërisë së Madhe dhe të Serbisë së Madhe për të mbuluar paaftësinë politike, për t’u përballur me problemet reale të qytetarëve”, shtoi Obradoviq.

Ai komentoi gjithashtu pjesëmarrjen e Lëvizjes Vetëvendosje në zgjedhjet parlamentare në Shqipëri, duke thënë se kryetari i saj dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të dështojë në manovrën e tij për “Shqipërinë e Madhe”

“Albin Kurti dëshiron ta imponojë veten si një faktor mbarëshqiptar dhe ta pozicionojë partinë e tij si bashkuese të korpusit kombëtar shqiptar në të gjitha vendet ku ata jetojnë. Mendoj se ai është gjithashtu i vetëdijshëm se ideja e Shqipërisë së Madhe është një trillim, krijuar nga njerëz si ai. Është një ide e konsumuar nga koha, gjeopolitikisht absolutisht e prapambetur, por Kurti e përdor atë për të tërhequr votat e ekstremistëve kombëtarë. Duke marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare, ai dëshiron në mënyrë të gabuar të paraqesë ekzistencën e ideve rreth unitetit mbarëshqiptar, i cili mishërohet në veprimtaritë e Lëvizjes Vetëvendosje. Sidoqoftë, manovra e tij politike nuk do të zgjasë për një kohë të gjatë, sepse do të vihet nën ndikimin e politikës reale, situatës së keqe ekonomike dhe ideja do të ngecë në vend. Perëndimi nuk do të lejojë asnjë aventurizëm në krijimin e shteteve etnikisht të pastra, sepse nëse gjërat vendosen ashtu, nuk ka fund dhe shumë kombe do të jenë të pakënaqur”, tha Obradoviq.

Sekretari i Institutit për Sigurinë Kombëtare dhe Ndërkombëtare në Serbi kritikon elitat politike që mbështesin kufijtë etnikë në Ballkan.

“Aktualizimi i ‘Serbisë së Madhe’ dhe ‘Shqipërisë së Madhe’ në të ashtuquajturin dokument të Janshas është riaktivizimi i emocioneve dhe dhënia e karburantit për propaganduesit e tjerë që të vazhdojnë t’i frikësojnë qytetarët me koncepte të vjetruara të shtetit nga shekulli 19. Për momentin, as ‘Serbia e Madhe’ dhe as ‘Shqipëria e Madhe’ e vërtetë nuk janë reale. Nëse ekziston një kompromis i tillë i interesit kombëtar serb me histori për ‘Serbinë e Madhe’, ka një thellim të antagonizmave dhe situatës që kemi tani në Mal të Zi, dhe kjo nuk i sjell askujt përfitime. Prandaj, është e qartë se ky dokument synon ta mashtrojë opinionin publik, elitat politike”, përfundoi Obradoviq.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mustafa: Si LDK nuk kemi koment negativ për deklaratat e Gërvalles

Mustafa: Si LDK nuk kemi koment negativ për deklaratat e Gërvalles

LDK e konsideron të ndërlikuar çështjen e padisë ndaj Serbisë për gjenocid

LDK e konsideron të ndërlikuar çështjen e padisë ndaj Serbisë për gjenocid

Hisen Berisha: Kadri Veseli e ka takuar shumë shpesh Rugovën në rezidencën e tij në Velani

Hisen Berisha: Kadri Veseli e ka takuar shumë shpesh Rugovën në rezidencën e tij në Velani

Milanoviq ironizon me Serbinë e zemëruar

Milanoviq ironizon me Serbinë e zemëruar

Raporti i ShBA-së: Kosova ka nevojë për një Ligj të ndryshuar për lirinë fetare

Raporti i ShBA-së: Kosova ka nevojë për një Ligj të ndryshuar për lirinë fetare

Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Subvencionimi i pagave nga shteti: Ekzekutohen pagesat e para nga ministria e Financave

Subvencionimi i pagave nga shteti: Ekzekutohen pagesat e para nga ministria e Financave

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Tabela me qëllim shumë fisnik, por shkaku i erës rrezikon qytetarët

Tabela me qëllim shumë fisnik, por shkaku i erës rrezikon qytetarët

Për Mevmedin nuk ka ndihmë nga shteti

Për Mevmedin nuk ka ndihmë nga shteti

Tahiri i AAK-së për programin qeverisës të Kurtit: Nuk u përgjigjet pritjeve të qytetarëve

Tahiri i AAK-së për programin qeverisës të Kurtit: Nuk u përgjigjet pritjeve të qytetarëve

Kurti: Rritja e buxhetit për FSK-në do të jetë prioritet edhe në vitet e ardhshme

Kurti: Rritja e buxhetit për FSK-në do të jetë prioritet edhe në vitet e ardhshme

Ekspertët e pavarur të OBSh-së: Pandemia Covid-19 mund të ishte shmangur

Ekspertët e pavarur të OBSh-së: Pandemia Covid-19 mund të ishte shmangur

Ministri Mehaj priti në takim drejtorin e AKI-së, flasin për koordinim të ngushtë ndërinstitucional

Ministri Mehaj priti në takim drejtorin e AKI-së, flasin për koordinim të ngushtë ndërinstitucional

​Abdixhiku takohet me ambasadorin Rohde, përmend liberalizimin e vizave

​Abdixhiku takohet me ambasadorin Rohde, përmend liberalizimin e vizave

Republika Sërpska nuk i tërheq dekoratat për kriminelët e luftës

Republika Sërpska nuk i tërheq dekoratat për kriminelët e luftës