Një aeroplan përplot kosovarë mbërrin në Prishtinë

E publikuar: 11/03/2015 19:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Një aeroplan për-plotë me kosovarë ka ateruar në aeroportin “Adem Jashari” dhe ka sjellë me vete qytetarët që migruan në fund të vitit 2014 dhe në fillim të 2015-së.
Të kthyerit ishin nga shtetet si: Hungaria, Austria e Gjermania. Ata dukeshin të tensionuar dhe të lodhur ndërkaq asnjë nga ta nuk ka pranuar të flas për shtypin.

Këtë nuk kanë pranuar ta bëjnë as familjarët e tyre, të cilët prapa kamerës tregonin për mënyrën e ikjes që familjarët e tyre e bënë ilegalisht përmes kufirit serbo-hungarez.

Shpenzimet e të kthyerve i ka mbuluar shteti austriak, ndërkaq ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni, ditë me parë pati paralajmëruar së gjatë muajit mars do të ketë fluks të kthimit të kosovarëve, transmeton Koha.net.

Për këtë, ministrit i është kërkuar që të kërkojë buxhet shtesë, për ta lehtësuar riatdhesimin e të kthyerve.