Musk, gati ta ndërtojë aeroportin hapësinorë

02.06.2021 01:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Musk, gati ta ndërtojë aeroportin hapësinorë

Themeluesi i SpaceX, Elon Musk ka konfirmuar planet ambicioze për të ndërtuar një “hapësirë oqeanike” për të lëshuar raketat drejt Marsit.

Musk tha se aeroporti hapësinor i SpaceX, i quajtur Deimos, është në ndërtim e sipër dhe mund të fillojë operacionet vitin e ardhshëm.

Platforma ka për qëllim të përdoret si një pistë nisjeje dhe uljeje për SpaceX Starship, një anije kozmike që Musk synon të dërgojë në Mars. SpaceX bleu dy platforma nafte në brigjet e Teksasit në fillim të këtij viti për të shërbyer si pista “lundruese” për Starship.

Platformat janë quajtur Deimos dhe Phobos. Mendohet se një flotë e ‘aeroporteve hapësinore oqeanike’ do të pozicionohen pranë qendrave kryesore të transportit në të gjithë botën për të minimizuar rrezikun dhe ndotjen pranë zonave kryesore të populluara.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Giresse publikon listën e Kosovës për ndeshjet e qershorit

Giresse publikon listën e Kosovës për ndeshjet e qershorit

Pamje nga sulmimi i eskortës së Azet, ku u dëgjuan edhe të shtëna armësh (Video)

Pamje nga sulmimi i eskortës së Azet, ku u dëgjuan edhe të shtëna armësh (Video)

Horoskopi për datën 23 maj

Horoskopi për datën 23 maj

Ky fëmijë në foto, sot është këngëtar i famshëm shqiptar! A e njihni?

Ky fëmijë në foto, sot është këngëtar i famshëm shqiptar! A e njihni?

Ju jep energji dhe rrit bukurinë tuaj, specialistët e të ushqyerit sigurojnë përfitimet nga kafeja

Ju jep energji dhe rrit bukurinë tuaj, specialistët e të ushqyerit sigurojnë përfitimet nga kafeja

Veliaj: Rita Ora dhe Dua Lipa me koncert në Tiranë këtë vit

Veliaj: Rita Ora dhe Dua Lipa me koncert në Tiranë këtë vit

Pas 11 vjetësh, Milan shpallet kampion i Serie A-së (VIDEO)

Pas 11 vjetësh, Milan shpallet kampion i Serie A-së (VIDEO)

City apo Liverpool? Sot vendoset fituesi i Premier League

City apo Liverpool? Sot vendoset fituesi i Premier League

Kriset miqësia me Arjola Demirin, Atdhe Xharavina zbulon shkakun: Disa njerëz…

Kriset miqësia me Arjola Demirin, Atdhe Xharavina zbulon shkakun: Disa njerëz…

Bebe Rexha shfaqet tejet tërheqëse në pozat pranë veturës në Hollywood

Bebe Rexha shfaqet tejet tërheqëse në pozat pranë veturës në Hollywood

Ky ushqim deti fshin shenjat e plakjes dhe rinovon mendjen

Ky ushqim deti fshin shenjat e plakjes dhe rinovon mendjen

Pse nuk është mirë të bartni syze dielli herët në mëngjes?

Pse nuk është mirë të bartni syze dielli herët në mëngjes?

Zelensky zotohet ta rindërtojnë aeroplanin më të madh transportues në botë, Mriya

Zelensky zotohet ta rindërtojnë aeroplanin më të madh transportues në botë, Mriya

“Probleme të moqme, distanca”, zbulohet shkaku i ndarjes së Bleros me Afronën

“Probleme të moqme, distanca”, zbulohet shkaku i ndarjes së Bleros me Afronën

Këto janë frutat dhe perimet me më shumë pesticide

Këto janë frutat dhe perimet me më shumë pesticide

Suzhou, hapet ekspozita artistike e punimeve në gdhendje

Suzhou, hapet ekspozita artistike e punimeve në gdhendje