Murtaja në Kinën Veriore paralajmëron sëmundje të vjetra

E publikuar: 07/07/2020 11:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Share:

Përhapja e murtajës bubonike në Kinën veriore paralajmëron se bota ndërsa po lufton kundër pandemisë së koronavirusit të ri, ajo është e kërcënuar nga një sëmundje e vjetër infektive që mori dhjetëra miliona jetë në të kaluarën.

Megjithatë, murtaja tani trajtohet lehtë dhe nuk ka gjasa nga një epidemi e sëmundjes.

Autoritetet në një qytet në rajonin e Mongolisë së Brendshme në Kinën veriore kanë ngritur alarmin pasi është raportuar një rast i një pacienti që dyshohet se vuan nga murtaja bubonike, raporton Reuters.

Autoritetet shëndetësore në qytetin e Bayanur të dielën lëshuan një paralajmërim të shkallës së tretë, niveli i dytë më i ulët nga katër nivele, tha agjencia, duke përmendur se paralajmërimi erdhi pasi katër raste të murtajës u raportuan në Mongolinë e Brendshme në nëntor, përfshirë dy raste të plagës pneumonike, një variant më vdekjeprurës.

Rastet e murtajës nuk janë të rralla në Kinë, por infeksionet janë duke u bërë më të rralla, thekson Reuters duke shtuar se nga viti 2009 deri në 2018 janë raportuar 26 raste të sëmundjes dhe 11 vdekje.

Konfirmimi i autoriteteve kineze të shëndetit se një bari në Mongolinë e Brendshme ishte infektuar nga murtaja bubonike tregon se edhe pse të gjithë po luftojnë me pandeminë e virusit të ri, kërcënimet e vjetra mbeten, shkruan New York Times.

Zyrtarët e qytetit Bayanur thanë se masat për të parandaluar murtajën do të mbeten në vend deri në fund të vitit.

Murtaja bubonike shkaktohet nga bakteri Yersinia pestis, i cili transmetohet nga pleshtat e infektuar përmes brejtësve.

Murtaja pneumonike është shkaktuar edhe nga ky bakter dhe është forma e vetme e murtajës që mund të transmetohet nga personi në person përmes frymëmarrjes, shkruan gazeta amerikane, duke shtuar se murtaja pneumonike, nëse lihet pa u trajtuar, në mënyrë të pashmangshme çon në vdekje, ndërsa murtaja bubonike, sipas OBSH-së, është fatale në 30 deri në 60 për qind të rasteve të pa trajtuara.

Ndërsa Kina duket se ka ulur incidencën e koronavirusit në afërsi të zeros, kërcënimet e tjera infektive mbeten, thekson Associated Press, duke shtuar se përveç koronavirusit, i cili u regjistrua për herë të parë në qytetin kinez të Wuhan në fund të vitit të kaluar, Kina po përballet me ethe afrikane.

Kina ka zhdukur kryesisht murtajën, por raste ndodhin herë pas here, veçanërisht në mesin e gjahtarëve që vijnë në kontakt me pleshtat që mbartin baktere, sipas AP, duke shtuar se infeksioni i fundit i njohur kryesor ishte murtaja pneumonike në vitin 2009 kur disa njerëz vdiqën në qytetin Tibet të Ziketan.

Murtaja bubonike është përgjegjëse për një nga epidemitë më të këqija në historinë njerëzore – Vdekja e Zezë që vrau rreth 50 milionë njerëz në të gjithë Afrikën, Azinë dhe Evropën në shekullin XIV, por tani është trajtuar lehtë, thekson BBC, duke shtuar se nuk kanë të ngjarë që murtaja të mund të çojë në një epidemi.

Ka pasur disa epidemi të mëdha që nga Vdekja e Zezë në Mesjetë, thekson shërbimi publik britanik. Në epideminë e Murtajës së Madhe të vitit 1665, rreth një e pesta e popullsisë së Londrës vdiq, ndërsa më shumë se 12 milionë vdiqën gjatë infeksionit në shekullin XIX në Kinë dhe Indi.

Rastet e murtajës bubonike tani janë të rralla, por herë pas here ka një shpërthim të sëmundjes. Në Madagaskar, tregon BBC, kishte më shumë se 300 raste të sëmundjes në vitin 2017. Një studim në revistën mjekësore Lancet zbuloi se 30 njerëz vdiqën.

Ekspertët, siç thekson BBC, thonë se ndryshe nga shekulli XIV, ata tani e dinë se si transmetohet murtaja dhe si parandalohet, si dhe se mund të mjekohet në mënyrë efektive me antibiotikë./kp/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!