Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

13.11.2021 08:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

Mos u joshni nga rutinat e famshme që nuk ju përshtaten juve apo stilit tuaj të jetesës. Ndiqni drejtimin e Sundar Pichai dhe gjeni atë që është e thjeshtë, e qëndrueshme dhe e fokusuar në qëllime.

Nëpër portale të ndryshme gjenden me dhjetra rutina për mëngjesin, por kjo nuk do të thotë se ato funksionojnë edhe për ju. Çelësi i suksesit nuk është pasqyrimi i asaj që bëjnë të famshmit që tërheqin vëmendjen.

Merrni për shembull CEO e Google, Sundar Pichai. Rutina e tij është, ajo që shumica mund ta konsiderojnë një mëngjes të shtune mjaft standarde: zgjohuni në një orar të mirë, lexoni gazetat/portalet, pini pak çaj, mendoni për tablonë e madhe.

Tingëllon pa frymëzim, apo jo? Në fakt, rituali i tij i mëngjesit zbulon 3 gjëra kryesore në lidhje me manitë rutinë që ne shpesh i harrojmë:

  • Rutinat e mëngjesit nuk janë “një masë që i përshtatet të gjithëve”

Po, Oprah mund të meditojë dhe të ndezë qirinj për qartësi dhe qetësi, dhe Mark Cuban mund të kalojë në inbox zero deri në orën 7 të mëngjesit. Kjo nuk do të thotë që të njëjtat taktika do të funksionojnë për ju. Ne të gjithë kemi prirje, interesa, personalitete dhe aftësi të ndryshme. Rutinat e suksesshme të mëngjesit vijnë në çdo formë dhe madhësi. Vetë Pichai kundërshtoi normën e “zgjohu herët dhe shkëlqe” të rutinave të mëngjesit: “Unë nuk jam një person i mëngjesit,” tha ai. Pra, pse të ngrihesh në agim?

  • Rutinat e mëngjesit nuk duhet të kenë të bëjnë me produktivitetin

Na pëlqen të përmendim emrat e manjatëve të biznesit kur kërkojmë frymëzim në rutinën e mëngjesit. Dhe, në shumicën e rasteve të tyre, rutinat e mëngjesit kanë të bëjnë me më shumë, ose për të gjetur më shumë fokus/qetësi për të qenë në gjendje të bëjnë akoma më shumë. Por një rutinë e mëngjesit mund të jetë po aq e lidhur me rritjen e shëndetit mendor të dikujt me 30 minuta yoga ose meditim, shkrim në ditar, ose, si Pichai, duke lexuar gazetën. Çështja nuk është se ju jeni më produktiv; çështja është se ju keni një qëllim në mendje. Dëshironi të jeni më të qetë? Të bëni më shumë kohë për veten? Të shkoni në palestër? Gjeni një qëllim të vetëm dhe bëjeni atë qëllimin e rutinës tuaj të mëngjesit.

  • Konsistenca është gjithçka

Në përvojën time, ju me të vërtetë nuk filloni të shihni përparim të vërtetë drejt qëllimit tuaj derisa të arrini një muaj, ndonjëherë më gjatë. Dhe kjo nuk do të ndodhë kurrë nëse nuk jeni konsistent. Zgjidhni një rutinë që ju përshtatet juve dhe qëllimit tuaj dhe qëndroni me të.

Por e gjithë çështja është se duhet të jetë e juaja. Pra, së pari duhet të filloni me qëllimin tuaj:

  • Cili është një qëllim i madh (por i arritshëm) që dëshironi të arrini me rutinën tuaj të mëngjesit?
  • Ndiqni rutinën tuaj aktuale të mëngjesit për disa javë pa bërë ndonjë ndryshim. Cilat zakone/aktivitete që përfshini ju afrojnë ose ju largojnë nga qëllimi juaj?
  • Cilat rrethana ju mbajnë aktualisht larg nga qëllimi që mund të ndryshoni? Cilat rrethana nuk mund t’i ndryshoni (dhe duhet t’i injoroni)?
  • Cilat aktivitete nuk i keni bërë ende që do t’ju afronin me qëllimin tuaj?
  • Çfarë masash suksesi do të vendosnit për të vlerësuar përparimin?

Këshilla e fundit: Mos u dekurajoni. Ju mund të ndryshoni rutinën tuaj me kalimin e kohës për të gjetur diçka që funksionon më mirë ose të vendosni qëllime të reja që kërkojnë një rutinë të re. Vetëm sigurohuni që i jepni secilës  kohë për të bërë magjinë e saj para se të shkoni te tjetra. (MSN)

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Fifi largohet nga “Big Brother VIP”

Fifi largohet nga “Big Brother VIP”

Çfarë është “Service95”, Dua Lipa zbulon projektin e saj më të ri

Çfarë është “Service95”, Dua Lipa zbulon projektin e saj më të ri

Momenti kur Fifit i bie të fikët LIVE në Big Brother VIP (VIDEO)

Momenti kur Fifit i bie të fikët LIVE në Big Brother VIP (VIDEO)

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Llojet e dhimbjeve të kokës – Kur duhet të shqetësoheni?

Llojet e dhimbjeve të kokës – Kur duhet të shqetësoheni?

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

Banori i ri në “Big Brother VIP” është analisti i njohur

Banori i ri në “Big Brother VIP” është analisti i njohur

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

Anglia po e deklason Shqipërinë, e shënon edhe golin e tretë

Anglia po e deklason Shqipërinë, e shënon edhe golin e tretë

Llashtica e mobilizuar për ta votuar numrin 144

Llashtica e mobilizuar për ta votuar numrin 144