Mesazhi i Merkelit për Serbinë: S’ka anëtarësim në BE pa e zgjidhur çështjen me Kosovën

14.09.2021 19:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mesazhi i Merkelit për Serbinë: S’ka anëtarësim në BE pa e zgjidhur çështjen me Kosovën

“Nuk ka anëtarësim të Serbisë në Bashkimin Evropian pa e zgjidhur çështjen me Kosovën” – ky është mesazhi i vizitës së kancelares Gjermane Angela Merkel, gjatë vizitës së saj në Beograd gjatë ditës së djeshme.

Kjo sipas njohëses së çështjeve politike Jehona Lushaku, është një kontinuitet i politikës së jashtme gjermane përgjatë viteve.

Ajo në emisionin Info Magazine në Klan Kosova tha se nuk do të ketë anëtarësim të Serbisë në BE nëse nuk ka gatishmëri për ta zgjidhur këtë çështje.

“Është një vizitë përmbyllëse dhe është një vizitë e cila me aq fuqi sa ka ka dashur të përçojë disa mesazhe që janë kontinuitet të politikës së jashtme të Gjermanisë për gjatë viteve. Mesazhet e saj ishin deri diku të qarta në Beograd. Serbia duhet të bëj një hap duhet ta zgjidh çështjen me Kosovën para se të synojë që ajo të shkojë në Bashkimin Evropian”.

“Mesazhi i saj ishte i qartë që anëtarësim të plotë të Serbisë në Bashkim Evropian nuk do të ketë për aq kohë sa çështja e hapur me Kosovën do të mbetet aktuale dhe Serbia nuk ka gatishmëri për ta përmbyllur këtë çështje. Dhe kjo është diçka shumë domethënëse sepse e definon dhe rikonfirmon qasjen e Bashkimit Evropian që është ankoruar në strategjinë e saj të zgjerimit dhe në raportet për vendet për Kosovën dhe Serbinë, që të zgjidhin çështjet mes tyre para anëtarësimit të plotë në BE”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ambasadori në ikje i SHBA-së në Beograd: Ka një dallim të qartë mes regjimit të Millosheviqit dhe udhëheqjes së Vuçiqit

Ambasadori në ikje i SHBA-së në Beograd: Ka një dallim të qartë mes regjimit të Millosheviqit dhe udhëheqjes së Vuçiqit

Kërkoj mbështetjen tuaj për një Gjilan për të gjithë!

Kërkoj mbështetjen tuaj për një Gjilan për të gjithë!

Abazoviq për “Ballkanin e Hapur”: Na duhet një nismë rajonale e cila do të jetë funksionale

Abazoviq për “Ballkanin e Hapur”: Na duhet një nismë rajonale e cila do të jetë funksionale

Escobari përsërit mbështetjen e SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi

Escobari përsërit mbështetjen e SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi

Ish-këshilltari i Kurtit: U bëj thirrje qytetarëve të Mitrovicës të mos e votojnë një analfabet si Agim Bahtiri

Ish-këshilltari i Kurtit: U bëj thirrje qytetarëve të Mitrovicës të mos e votojnë një analfabet si Agim Bahtiri

Kosova bëhet gati edhe për dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19

Kosova bëhet gati edhe për dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19

Fjalimi përmbyllës i kryetarit Alban Hyseni:

Fjalimi përmbyllës i kryetarit Alban Hyseni:

Uran Ismaili: Me mua kryetar, drejtorët në Komunën e Prishtinës, nuk do të jenë partiak

Uran Ismaili: Me mua kryetar, drejtorët në Komunën e Prishtinës, nuk do të jenë partiak

Osmani përplaset me ministrin serb në Këshill të Sigurimit: Serbia ende fle në varreza masive

Osmani përplaset me ministrin serb në Këshill të Sigurimit: Serbia ende fle në varreza masive

Vendos Qeveria, hiqet ora policore për zyrtarët në zgjedhje

Vendos Qeveria, hiqet ora policore për zyrtarët në zgjedhje

Haziri: Kompania ABC Design shembulli më i mirë i rritjes së punësimit gjatë kohës së pandemisë

Haziri: Kompania ABC Design shembulli më i mirë i rritjes së punësimit gjatë kohës së pandemisë

Osmani e fton Selakoviqin të kërkojë falje për masakrat në Kosovë

Osmani e fton Selakoviqin të kërkojë falje për masakrat në Kosovë

A kreu Ministri Rakiq vepër penale me deklaratën për “Natën e Kristaltë në Veri”, flet ish-kryetari i Gjykatës Supreme

A kreu Ministri Rakiq vepër penale me deklaratën për “Natën e Kristaltë në Veri”, flet ish-kryetari i Gjykatës Supreme

Lutfi Haziri, para 23 vitesh ishte arrestuar nga Serbia nën akuzën për terrorizëm

Lutfi Haziri, para 23 vitesh ishte arrestuar nga Serbia nën akuzën për terrorizëm

Përfaqësuesi i SHBA-së në OKB: Të përmbyllet misioni i UNMIK-ut, dialogu të përfundojë me njohje reciproke

Përfaqësuesi i SHBA-së në OKB: Të përmbyllet misioni i UNMIK-ut, dialogu të përfundojë me njohje reciproke

Osmani në KS të OKB-së: 22 vite më parë ju kam përcjellë në TV si refugjate e ikur nga ushtria e Serbisë, sot si Presidente e Kosovës

Osmani në KS të OKB-së: 22 vite më parë ju kam përcjellë në TV si refugjate e ikur nga ushtria e Serbisë, sot si Presidente e Kosovës