Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

27.11.2021 09:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Ditët e fundit, Qyteti i Londrës dhe Agjencia e Bankës Popullore Kineze në Europë publikuan së bashku “Raportin 3-mujor të biznesit të renminbi-së në Londër”. Sipas raportit, investitorët ndërkombëtarë kanë shtuar dëshirën për zotërimin e monedhës kineze renminbi dhe në Londër është shtuar shumë depozita në renminbi.

Deri në fund të 3-mujorit të dytë të këtij viti, depozita e renminbi-së në Londër arrriti në 88.5 miliardë juanë, duke shënuar rekordin më të lartë në histori.

Sipas raportit, në qershor të këtij viti vëllimi i transaksioneve në renminbi në Londër zuri 36.7 % të vëllimit të transaksioneve në renminbi në gjithë globin, duke u shtuar 3.8% në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Në 3-mujorin e dytë, shuma e mbledhjes dhe pagimit ndërshtetëror me renminbi në Londër arriti në 456 miliardë e 530 milionë juanë, duke u shtuar 79.1% në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Pasi dega në Londër e Bankës së Ndërtimit të Kinës u autorizua në qershor të vitit 2014 si banka e kleringut me renminbi në Britani, deri në fund të 3-mujorit të dytë të këtij viti, shuma e kleringut me renminbi arriti në 5.7 trilionë juanë.

Raporti tregon gjithashtu se Britania vazhdon ta ruajë statusin e tregut më të madh të këmbimit valutor me renminbi dhe të qendrës së dytë më të madhe të pagimit me renminbi jashtë vendit.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Fifi largohet nga “Big Brother VIP”

Fifi largohet nga “Big Brother VIP”

Çfarë është “Service95”, Dua Lipa zbulon projektin e saj më të ri

Çfarë është “Service95”, Dua Lipa zbulon projektin e saj më të ri

Momenti kur Fifit i bie të fikët LIVE në Big Brother VIP (VIDEO)

Momenti kur Fifit i bie të fikët LIVE në Big Brother VIP (VIDEO)

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Llojet e dhimbjeve të kokës – Kur duhet të shqetësoheni?

Llojet e dhimbjeve të kokës – Kur duhet të shqetësoheni?

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

Banori i ri në “Big Brother VIP” është analisti i njohur

Banori i ri në “Big Brother VIP” është analisti i njohur

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

Anglia po e deklason Shqipërinë, e shënon edhe golin e tretë

Anglia po e deklason Shqipërinë, e shënon edhe golin e tretë