Llogaritë e Trumpit pezullohen në afat dyvjeçar, vendos Facebook

04.06.2021 20:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Llogaritë e Trumpit pezullohen në afat dyvjeçar, vendos Facebook

Kompania Facebook tha se do të zgjasë për dy vjet pezullimin e llogarive të ish-presidentit amerikan, Donald Trump, në Facebook dhe Instagram.

“Në besojmë se veprimet e tij përbënin shkelje të rëndë të rregullave tona. Shkelja e tyre meriton dënimin më të rëndë bazuar në protokollet tona të reja”, tha Nick Clegg, zëvëndësdrejtor për çështje globale i Facebook-ut.

Kompanitë e rrjeteve sociale: Facebook, Instagram, Twitter dhe Youtube pezulluan llogaritë e Trumpit bazuar në pretendimet se ai nxiti protestuesit të sulmojnë Kongresin e SHBA-së më 6 janar.

Ndalesa prej dy vjetësh e Facebook-ut do të llogaritet nga data 7 janar, kur iu pezullua llogaria.

Muajin e kaluar Bordi i Pavarur Mbikqyrës i Facebook-ut e mbështeti vendimin për pezullim të llogarive, mirëpo e urdhëroi kompaninë që në këto raste, të ketë procese më të qarta, duke e quajtur të papërshtatshëm bllokimin pa i vendosur një afat.

Krahas vendimit më të ri, Facebook e ka paralajmëruar Trumpit që kur ky afat dyvjeçar të përfundojë mund të përballet me ndalesa edhe më të rrepta nëse vazhdon të bëjë shkelje të rregullave të kompanisë.

Disa politikanë dhe aktivistë të fjalës së lirë kanë shprehur shqetësime në lidhje me vendimin e kompanive të teknologjisë kundër një presidenti të atërshëm, i cili edhe pas përfundimit të mandatit vazhdon të jetë një figurë kryesore në Partinë Republikane.

Të tjerët, i kanë kritikuar Facebook-un dhe Twitter-in se, pse nuk ia kanë mbyllur më herët llogaritë.

Mënjeherë pas vendimit të Facebook-ut ka reaguar ish-presidenti Trump duke thënë se masa përbën një “fyerje” për miliona njerëz që kanë votuar për të në zgjedhje. Ai sërish, pa paraqitur asnjë fakt, e quajti procesin zgjedhor “të manipuluar”.

“Ata nuk duhet të lejohen të shpëtojnë pa u ndëshkuar nga ky censurim dhe heshtje e detyruar. Në fund të fundit ne do të fitojmë. Vendi ynë nuk mund ta durojë më këtë shkelje”, thuhet në një deklaratë për media të Trumpit.

Facebook ka një Bord Mbikqyrës prej 20 anëtarësh, përfshirë një ish-kryeministër të Danimarkës, ish-kryeredaktor të gazetës Guardian, studiues të ligjit, ekspertë të të drejtave të njeriut dhe gazetarë./rel/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çmimi i katër versioneve të reja të iPhone 13

Çmimi i katër versioneve të reja të iPhone 13

Ja si duhet të aplikoni për të marrë shtesat për lehona (Video)

Ja si duhet të aplikoni për të marrë shtesat për lehona (Video)

Habit konkurrentja e ‘Për’Puthen’: Meshkujt shqiptarë nuk janë gjë në shtrat…

Habit konkurrentja e ‘Për’Puthen’: Meshkujt shqiptarë nuk janë gjë në shtrat…

Greqia në epërsi kundër Kosovës pas pjesës së parë

Greqia në epërsi kundër Kosovës pas pjesës së parë

Moderatori i njohur kosovar me postim prekës për grimeren 26-vjeçare që vdiq nga Covid-19

Moderatori i njohur kosovar me postim prekës për grimeren 26-vjeçare që vdiq nga Covid-19

Kida publikon këngën e re “Dinero”

Kida publikon këngën e re “Dinero”

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Çmenduria e orëve të fundit, Griezmann tek Atletico, Barça merr Luuk de Jong

Çmenduria e orëve të fundit, Griezmann tek Atletico, Barça merr Luuk de Jong

Dual arsimi dhe përgatitja për tregun e punës

Dual arsimi dhe përgatitja për tregun e punës

Juve atje n’kry t’venit e që po na thoni “hajt se mirë’ osht”

Juve atje n’kry t’venit e që po na thoni “hajt se mirë’ osht”

Dua Lipa vazhdon të mahnitë me paraqitjet me stil, teksa fansat mendojnë se ajo ka humbur shumë peshë

Dua Lipa vazhdon të mahnitë me paraqitjet me stil, teksa fansat mendojnë se ajo ka humbur shumë peshë

Rita Ora e mrekullueshme në versionin akustik të këngës “You For Me”

Rita Ora e mrekullueshme në versionin akustik të këngës “You For Me”

Kida vë në pah ndërhyrjen në gjoks në paraqitjet e fundit

Kida vë në pah ndërhyrjen në gjoks në paraqitjet e fundit

KEK-u tejkalon planin për gjashtëmujorin e parë të këtij viti

KEK-u tejkalon planin për gjashtëmujorin e parë të këtij viti

Rihanna po lanson linjën e parë të parfumit nga marka e saj ‘Fenty’

Rihanna po lanson linjën e parë të parfumit nga marka e saj ‘Fenty’

Toni Kuka: Jemi të tronditur në Japoninë e largët me ngjarjen e ndodhur në Kroaci me bashkëatdhetarët tanë

Toni Kuka: Jemi të tronditur në Japoninë e largët me ngjarjen e ndodhur në Kroaci me bashkëatdhetarët tanë