LDK, përballë sfidave dhe nevojave për ndryshime të brendshme, nevoj për reflektim, nevoj për kthim të shpresës e çka jo tjetër!

05.12.2020 14:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
LDK, përballë sfidave dhe nevojave për ndryshime të brendshme, nevoj për reflektim, nevoj për kthim të shpresës e çka jo tjetër!

Nga Avdyl Jerliu

Lidhja Demokratike e Kosovës nuk duhet të lejoj linqim, demonizim, fyrje dhe stërkeqje të figurave të saj. Ldk-ja nuk duhet që të lejoj ndërhyrje nga jashtë, nga ata që nuk ia duan të mirën Ldk-së, të cilët luten dhe punojnë ditë e natë për shkatërrimin e saj.
Ata që po ia duan fundin Ldk-së janë disa parti politike me disa media si mbështetëse të tyre, që po bëjnë “sehire” kundër Ldk-së, gjoja se kjo parti ka nevoj për ndryshime e demokratizim të brendshëm sipas nevojave dhe dëshirave të tyre e nuk e shohin veten në pasqyrë se ato vetë kanë nevoj për ndryshime sepse janë parti aspak demokratike dhe me logjik diktatoriale.

Këto parti me këto media si mbështetëse të tyre që i bëjnë “sehire” këtij populli duke ja shfrytëzuar plagët dhe dhimbjet për nevoja të tyre politike, kanë krijuar miqësi të ngushtë me disa agjentura pro-ruse e pro-sërbe që ditë e natë punojnë kundër interesave të Kosovës.

Ldk-ja nuk duhet të pranoj instruksione nga këto media të lartëpërmendura dhe disa analistë të shitur që punojnë për këto media, të cilët na mbajnë leksione për çdo natë nëpër televizionet e tyre, se çfarë ndryshimesh i duhen Ldk-së, brenda strukturave të saj e çka jo.
Këta analistë përmes këtyre mediave, marrin guximin sa që shkojnë aq largë e flasin me emra e mbiemra kend duhet flakur nga LDK-ja e kend duhet vendosur në krye të saj, e në veçanti i atakojn gjeneratën e vjetër të kësaj partie, sepse ata janë arrë e fortë dhe e pathyeshme për këta komplotistë dhe disa nga brenda që po mundohen ta shkatrrojnë Ldk-në.

Gjeneratat e vjetra janë aset i pathyeshëm dhe i përjetshëm i Ldk-së, janë ata të cilët e udhëhoqën këtë parti për 30 vite me radhë, në kohët më të vështira dhe nuk u thyen, nuk u dorëzuan, disa nga ta edhe e paguan me kokë angazhimin e tyre në Ldk, dhanë jetën për bindjet e tyre politike dhe për lirinë që po e gëzojmë sot.
Ldk-ja në gjirin e saj ka potencial të njerëzve të ndershëm e të edukuar mirë, ka gra e burra, djem e vajza të emancipuar politikisht, moralisht dhe të mobilizuar e të përkushtuar për t’i sjellur ardhmëri dhe progres vendit.

Presidenti Historik Dr. Ibrahim Rugova dhe gjeneratat e vjetra na e kultivuan atdhedashurinë dhe filozofinë e ndërtimit të shtetit, edhe ne duhet të vazhdojmë këtë rrugëtim pa hezitim, pa frikë dhe të pamposhtur.

Ldk-ja ka nevoj për ndryshime por jo duke shkatrruar veten por duke u marr vesh nga brenda për ndryshimet që i duhen. Ldk-ja duhet të reflektoj dhe ti hap rrugë ndryshimeve në lidership, ndryshime të cilat duhet të sjellin një lidership të ri dhe me përvoj në qeverisje.

LDK-së i duhet një lider shumë dimensional që është komunikativ, i urtë, i ndershëm, i moralshëm.
Ldk-ja ka nevoj për një lider i cili mundet ta kthej besimin te elektorati i shkëputur dhe i zhgënjyer i Ldk-së që tash e disa kohë më nuk janë duke votuar për Ldk-në në shenjë revolte me mënyrën e qeverisjes së kësaj partie, ky lider i ardhshëm me një ekip të mirë duhet që të punoj për ti kthyer të gjithë të lartëpërmendurit në familjen e tyre politike.

Ky lider i ardhshëm që duhet të zgjidhet në krye të Ldk-së, duhet të ketë një përvojë të mirë në qeverisje si në pushtetin lokal ashtu edhe në pushtetin qëndrorë, të jetë i dëshmuar në çdo aspekt, të jetë pa afera korruptive, pa afera amorale dhe mos të jetë ateist!

Kosovës i duhen politikan që nuk i shfrytëzojnë plagët dhe dhimbjet popullit për nevojat e tyre politike, nuk i duhen politikan populist e gënjeshtarë, nuk i duhen polikan konfliktuoz që e shiqojn popullin vetëm si makinë votuese, që vetëm e vetëm ti realizojnë ambiciet e tyre të sëmura për pushtet apsolut.

LDK-ja Familja Politike e Presidentit Historik Dr. Ibrahim Rugova, duhet ruajtur, duhet respektuar, duhet çmuar, duhet kultivuar dhe duhet rrugëtuar pa dyshim me këtë familje politike sepse është bazamenti i shtetësisë së Kosovës.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


A jemi vërtetë shoqëri aq patriarkale, sa po na atribuohet?

A jemi vërtetë shoqëri aq patriarkale, sa po na atribuohet?

Lotët e opozitës, analistëve e mediave në Kosovë kundër NEPOTIZMIT!

Lotët e opozitës, analistëve e mediave në Kosovë kundër NEPOTIZMIT!

Pse nuk guxojnë t’ia përmendin dot as emrin kryeprokurorit që mban mbiemrin “Çela”?

Pse nuk guxojnë t’ia përmendin dot as emrin kryeprokurorit që mban mbiemrin “Çela”?

“Vrasësi i heshtur” dhe Asbesti në mafiourbanizëm

“Vrasësi i heshtur” dhe Asbesti në mafiourbanizëm

Eksperti amerikan: S’ka të ardhme perëndimore për Serbinë pa e njohur Kosovën dhe pa u larguar nga Rusia

Eksperti amerikan: S’ka të ardhme perëndimore për Serbinë pa e njohur Kosovën dhe pa u larguar nga Rusia

Ekonomi e çekuilibruar!

Ekonomi e çekuilibruar!

Njolla Gjykat Speciale

Njolla Gjykat Speciale

Kush janë “këta” që po na shesin kopalla!?!

Kush janë “këta” që po na shesin kopalla!?!

Kronologji ngjarjesh me rastin e 22 vjetorit të Betejës së Zhegocit…

Kronologji ngjarjesh me rastin e 22 vjetorit të Betejës së Zhegocit…

Interferimi ekonomik i autoriteteve dhe diaspora

Interferimi ekonomik i autoriteteve dhe diaspora

Shala: Përveç ndryshimit të Kushtetutës, Qeveria Kurti mund të bëjë çfarë të dojë

Shala: Përveç ndryshimit të Kushtetutës, Qeveria Kurti mund të bëjë çfarë të dojë

Qeveria – dialogu dhe vizat

Qeveria – dialogu dhe vizat

Editorial në News Week: Biden të luftojë për drejtësinë në Ballkan, Dhomat e Specializuara po e minojnë Kosovën

Editorial në News Week: Biden të luftojë për drejtësinë në Ballkan, Dhomat e Specializuara po e minojnë Kosovën

Fitorja e sotme e Vetëvendosjes – fundi i një tranzicioni në Kosovë

Fitorja e sotme e Vetëvendosjes – fundi i një tranzicioni në Kosovë

Kulturë që shpërfaq vlerë e traditë

Kulturë që shpërfaq vlerë e traditë

Ben-Meir: Që nga shpallja e Pavarësisë, asnjë subjekt politik në Kosovë nuk ka pasur program politik

Ben-Meir: Që nga shpallja e Pavarësisë, asnjë subjekt politik në Kosovë nuk ka pasur program politik