Kush janë “këta” që po na shesin kopalla!?!

18.04.2021 20:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kush janë “këta” që po na shesin kopalla!?!

Nga Adem Breznica

Disa prej gazetarëve kosovarë, hulumtues, opinionistë e analistë, që shesin dije të gjithanshme rreth zhvillimeve politike, ekonomike, kulturore, religjioze, sociale e të sigurisë, që thonë se dinë gjithçka nga këto disiplina, në fakt janë amatorë të të gjitha atyre temave përgjithësisht, dhe profesionistë të asnjërës prej tyre veç e veç.

Ndryshe e më drejtpërdrejt ata do të quheshin diletantë, apo dhe gazetarucë, nëse e përdorim fjalorin e Gani Gecit e të Ramiz Lladrovcit, që në fakt ua bëjnë oponencën e vërtetë.

Duke qenë se disa prej tyre janë rritur e shkolluar në rrethana të privilegjuara, ata e kanë pasë fatin për ta mësuar e përvetësuar shkëlqyeshëm gjuhën e pushtuesit.

Kjo, pavarësisht prej faktit se zyrtarisht, nga ana jonë shqiptare, në shkollat tona paralele e kishim bojkotuar mësimin e gjuhës serbe.

Të vetmen gjë që deri më tani mund ta kenë bërë tamam profesionale është serbishtja e tyre e rrjedhshme dhe e këndshme në gjuhët e tyre. E kanë dëshmuar edhe gjatë kohës së luftës në Kosovë (1997/98), dhe këtë përparësi e patën shfrytëzuar dhe po e shfrytëzojnë akoma në maksimum.

Duke qenë edhe zorraxhi të shehrit, ata shkonin e vinin në ligjërata më lehtë se të tjerët, por më rrallë se ne (për kafe kanë qenë të pakonkurrentë), dhe kurrë nuk patën ra në duart e policisë serbe as për kontrolle rutinore e as për çnukje të ndonjë devize…

Gjatë protestave të hapura, por edhe atyre “të heshtura” (defilimet këmbë nëpër Kryeqendër) ata kurrë nuk e bënë zemrën “patate”, as me dalë vet, e as me i strehu kolegët “katundarë” për ndonjë 10 minutësh a gjysëm ore, vetëm derisa të kalonte vala e çmendur e përndjekjes policore.

Sido që të jetë, më e rëndë prej krejt këtyre ishte kur ndiheshe inferior kulturalisht përballë performancës së tyre ‘eksellente’ me këngët e Cecës, Draganës, Snezhanës e Dzej Ramdanivskit…

E pastaj mbas lufte, nuk di çka u bë, si rrjedhën e si shkuan gjërat, ama ata fluturuan edhe më përtej…

Kurrë pa i parë në ligjërata as pa i parë se po hynin në provime, tipat u diplomuan për t’u bërë të mëdhenj dhe për të arritur këtu ku janë tani…

Ata që thonin se lufta po ua prishte punët e që aktronin nën ndikimin e televizioneve serbe, tash dalin e na i mbulojnë dhunshëm TVtë tona me patriotizma të “ri-gjetur”, brenda shpirtrave të tyre të shitur, e zhurmojnë pa ndërpre kundër çdo gjëje që nuk mund t’ia vënë lakun përreth…

Këta tipa këngët i kanë ndërruar, mirëpo melodinë akoma e kanë të njëjtë.

Por nuk do t’ju shitet më!
Kopallat e tyre kanë marrë fund, ashtu siç ka perënduar dhe epoka e tyre.

/Adem Breznica, gazetar i pavarur/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Familja Jashari dhe Kiqina në politikë!

Familja Jashari dhe Kiqina në politikë!

Kemi vetëm dy zgjidhje: O ta braktisim Kurtin e t’i përkulemi Vuçiqit, o të dëshmojmë se meritojmë atdhe e shtet!

Kemi vetëm dy zgjidhje: O ta braktisim Kurtin e t’i përkulemi Vuçiqit, o të dëshmojmë se meritojmë atdhe e shtet!

A i ka çu duart prej ShBA-së kjo qeveri?

A i ka çu duart prej ShBA-së kjo qeveri?

Qeveria Kurti u vonua të blejë vaksinat, por vetëm kritika anti-qeveritare nuk e ndihmon Kosovën

Qeveria Kurti u vonua të blejë vaksinat, por vetëm kritika anti-qeveritare nuk e ndihmon Kosovën

Dual arsimi dhe përgatitja për tregun e punës

Dual arsimi dhe përgatitja për tregun e punës

Juve atje n’kry t’venit e që po na thoni “hajt se mirë’ osht”

Juve atje n’kry t’venit e që po na thoni “hajt se mirë’ osht”

Një Kryeministër që i etikon fashistë kritikët e Goranit, është kërcënim real për vendin

Një Kryeministër që i etikon fashistë kritikët e Goranit, është kërcënim real për vendin

Bregoviç po e hapka koncertin me kangën “Kosovarja”, gjoja nerë e madhe për gra e çika të Kosovës

Bregoviç po e hapka koncertin me kangën “Kosovarja”, gjoja nerë e madhe për gra e çika të Kosovës

Pse Kosova e Albin Kurtit po i largohet çdo ditë Shqipërisë?

Pse Kosova e Albin Kurtit po i largohet çdo ditë Shqipërisë?

Trathëtia e votës sime

Trathëtia e votës sime

Latifi: Afganistani dështoi për t’u bërë shtet modern e ligjor, të njejtën gjë e pret Serbia për Kosovën

Latifi: Afganistani dështoi për t’u bërë shtet modern e ligjor, të njejtën gjë e pret Serbia për Kosovën

Latifi e quan “zuzar” Mustafa Nanon pasi ky i fundit i doli në krah Goran Bregoviçit

Latifi e quan “zuzar” Mustafa Nanon pasi ky i fundit i doli në krah Goran Bregoviçit

Dhembja për atdheun nuk pushon kurrë

Dhembja për atdheun nuk pushon kurrë

Na dogji malli, seç na vrau – në udhët p’ej sh’pie

Na dogji malli, seç na vrau – në udhët p’ej sh’pie

A jemi vërtetë shoqëri aq patriarkale, sa po na atribuohet?

A jemi vërtetë shoqëri aq patriarkale, sa po na atribuohet?

Lotët e opozitës, analistëve e mediave në Kosovë kundër NEPOTIZMIT!

Lotët e opozitës, analistëve e mediave në Kosovë kundër NEPOTIZMIT!