Kurti tregon arsyen pse Kosova e bleu villën për ta shndërruar në ambasadë në Britaninë e Madhe

E publikuar: 11/04/2023 13:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka shkruar në Twitter pasi Kosova vendosi të blejë një vilë në Mbretërinë e Bashkuar që do ta shndrrojë në ambasadë.

Kjo Kosovës do t’i kushtojë 7 milionë e 400 mijë euro.

Por Kurti thotë se synojnë të forcojnë më shumë lidhjet në mes Kosovës dhe Britanisë së Madhe.

”I emocionuar të ndaj që ambasada Kosovës në Mbretërinë e Bashkuar ka një adresë të re dhe së shpejti do të zhvendoset në Hyde Park në një shtëpi që i përkiste komedianit të ndjerë Spike Milligan. Ne jemi të nderuar nga historia kulturore që mban lokacioni dhe synojmë të forcojmë më tej lidhjet tona me Mbretërëinë e Bashkuar“, ka shkruar Kurti.