Kryeministri Mustafa shihet si fajtori kryesor për mos-themelimin e FAK’ut (Video)

31.08.2015 20:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kryeministri Mustafa shihet si fajtori kryesor për mos-themelimin e FAK’ut (Video)

Gjasat që Kosova ta ketë ushtrinë e saj brenda 2 vjetëve po pakësohen.

Kosova humbi edhe rastin e fundit për t’i bindur serbët që të japin votën e tyre për krijimin e Forcave të Armatosura të Kosovës, në momentin kur nuk e kushtëzoi krijimin e Asociacionit me këtë.

Ky fakt po shihet si dështim politik e strategjik i Isa Mustafës, i cili për herën e dytë po e pamundëson krijimin e FAK-ut, pasi në legjislaturën e kaluar nuk lejoi që të bëhej FAK-u në këmbim të ulëseve të rezervuara për deputetët serbë, raporton KTV.

Serbët kërkuan që modelin e Policisë ta aplikojnë edhe në ushtri, krijimin e një batalioni etnik, apo të kenë të garantuar pozitën e zëvendëskomandantit të ushtrisë.

Këto tendenca qenë prezantuar që në kohën e UNMIK-ut, ndërsa u ngjallen me ardhjen në pushtet të Listës Srpska, gjë të cilat u mohuan dhe u anashkaluan nga ana e ndërkombëtarëve.

Naim Maloku, njohësi i mirë i çështjeve ushtarake, thotë se kjo kërkesë, e cila doemos që do të vijë nga serbët, do të determinonte çështjen e ndarjes etnike të Kosovës.

“Kërkesa patjetër që do të vijë tash kur Asociacioni do të ketë të gjitha elementet e një mini-shteti. Serbët do të insistojnë ta kenë batalionin serb, por i mbetet Qeverisë të qëndrojë e fortë e të mos lëshojë pe sepse me këtë Kosova do të ndahet në vija etnike.”

Të rrezikshëm këtë e ka cilësuar edhe njohësi i çështjeve të sigurisë, Florian Qehaja, që sipas tij, është tendencë klasike për ndarjen etnike të Kosovës.

E ish-komandanti i FSK-së e sheh të pamundur që serbëve t’u jepet pozita e zëvendëskomandantit edhe për një periudhë 20-vjeçare.

Ndërkohë, vetë kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, në një postim në Facebook, ka thënë se ka gjasë që FSK-ja t’i marrë përgjegjësitë e FAK-ut, pa u bërë ushtri fare, transmeton Koha.net.

Mustafa shkroi se: “Në rast të mungesës së mirëkuptimit për amendamente Kushtetuese, të cilat e transformojnë FSK-në në FAK, Qeveria do të procedojë me ndryshimet dhe plotësimet e Ligjit për FSK-në, me të cilin FSK-ja do t’i marrë të gjitha përgjegjësitë që ishin të parapara për FAK-un. Ndërkaq, do ta ndryshojmë emrin e Ministrisë së FSK-së”, ka shkruar Mustafa.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Na dogji malli, seç na vrau – në udhët p’ej sh’pie

Na dogji malli, seç na vrau – në udhët p’ej sh’pie

Deputetja shqiptare në Kroaci: Kthimi i të mbijetuarve nga aksidenti do të bëhet nga aeroporti i Osjekut

Deputetja shqiptare në Kroaci: Kthimi i të mbijetuarve nga aksidenti do të bëhet nga aeroporti i Osjekut

Pushuesi kosovar rrahet brutalisht në prani të gruas shtatzënë në Hotel ‘Rafaelo’

Pushuesi kosovar rrahet brutalisht në prani të gruas shtatzënë në Hotel ‘Rafaelo’

Nderohen bashkatdhetarët që vdiqën në Kroaci, ndizen qirinj në Skenderaj

Nderohen bashkatdhetarët që vdiqën në Kroaci, ndizen qirinj në Skenderaj

Republika Serbe inicion ligjin që dërgon në burg këdo që i quan serbët popull që ka kryer gjenocid

Republika Serbe inicion ligjin që dërgon në burg këdo që i quan serbët popull që ka kryer gjenocid

Ahmeti kritikon debatet e sotme të analistëve për aksidentin në Kroaci: Nuk duhej të mbaheshin

Ahmeti kritikon debatet e sotme të analistëve për aksidentin në Kroaci: Nuk duhej të mbaheshin

Ish-kryeministrja kroate tmerrohet nga komentet negative të serbëve, pasi u solidarizua me familjet e viktimave të aksidentit

Ish-kryeministrja kroate tmerrohet nga komentet negative të serbëve, pasi u solidarizua me familjet e viktimave të aksidentit

Kryeministri i Kroacisë anuloi të gjitha aktivitetet për kosovarët e aksidentuar

Kryeministri i Kroacisë anuloi të gjitha aktivitetet për kosovarët e aksidentuar

Ministri Sveçla: Nesër në mbrëmje nisen për Kosovë arkivolat me trupat e 10 viktimave të aksidentit në Kroaci

Ministri Sveçla: Nesër në mbrëmje nisen për Kosovë arkivolat me trupat e 10 viktimave të aksidentit në Kroaci

Gjakova me më së shumti viktima nga aksidenti tragjik, flasin familjarët e viktimave

Gjakova me më së shumti viktima nga aksidenti tragjik, flasin familjarët e viktimave

Gjendet e vdekur një grua në Lipjan

Gjendet e vdekur një grua në Lipjan

MSH: Deri më tani rreth 20% e qytetarëve të Kosovës kanë marrë dozën e parë të vaksinës

MSH: Deri më tani rreth 20% e qytetarëve të Kosovës kanë marrë dozën e parë të vaksinës

Djaloshi që ishte në autobus: Të gjithë fluturuam nga dritarja, menduam se po ëndërronim

Djaloshi që ishte në autobus: Të gjithë fluturuam nga dritarja, menduam se po ëndërronim

Aksident i rëndë në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, kamioni ndahet përgjysmë

Aksident i rëndë në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, kamioni ndahet përgjysmë

Është një nga parakushtet për rifillimin e mësimit, por vetëm 30% e mësimdhënësve janë vaksinuar

Është një nga parakushtet për rifillimin e mësimit, por vetëm 30% e mësimdhënësve janë vaksinuar

Zjarrfikësit që shpëtuan pasagjerët e autobusit: Asgjë nuk mund t’iu përgatisë për këtë tragjedi

Zjarrfikësit që shpëtuan pasagjerët e autobusit: Asgjë nuk mund t’iu përgatisë për këtë tragjedi