Koronavirusi mbijeton në telefona mobilë dhe kartëmonedha deri në 28 ditë

11.10.2020 23:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Koronavirusi mbijeton në telefona mobilë dhe kartëmonedha deri në 28 ditë

Agjencia e Shkencës e Australisë ka përcaktuar që COVID-19 mund të mbijetojë shumë më gjatë në sipërfaqe të ndryshme nga sa mendohej.

Virusi më së shpeshti transmetohet kur njerëzit kolliten, teshtijnë ose flasin. Por ekspertët thonë se mund të transmetohet edhe nga grimcat në ajër, si dhe përmes sipërfaqeve të tilla si metali dhe plastika.

Studimet e mëparshme laboratorike kanë zbuluar se koronavirusi mund të mbijetojë për dy deri në tre ditë në kartëmonedha dhe qelq, dhe deri në gjashtë ditë në plastikë dhe çelik.

Por, një studim i fundit nga Agjencia australiane CISRO zbuloi se virusi është “shumë rezistues” dhe mund të mbijetojë deri në 28 ditë në sipërfaqe të lëmuara si qelqi në telefona mobilë – kur mbahet në 20 gradë Celsius, e cila është afërsisht temperatura e dhomës.

Për krahasim, virusi i gripit mund të mbijetojë për 17 ditë në të njëjtat kushte.

Eksperimentet u kryen në një dhomë të errët, pasi rrezet UV shkatërrojnë virusin.

“Nëse përcaktojmë se sa gjatë mbijeton virusi në sipërfaqe, ne do të jemi në gjendje të parashikojmë më saktë përhapjen dhe të mbrojmë më mirë njerëzit,” tha drejtori ekzekutiv i CISRO Dr. Larry Marshak, transmeton KosovaPress.

Studimi i botuar në ‘Virology Journal’, zbulon se virusi është më i vështirë për të mbijetuar në temperatura më të ngrohta – ai ndaloi së qeni infektiv brenda 24 orësh kur u ekspozua në një temperaturë prej 40 gradë Celsius.

COVID-19 përhapet kryesisht nga ajri. Kërkimet kanë treguar se mbetet ngjitëse në grimcat e ajrit për më shumë se tre orë. Më pak e njohur është se sa mund të zgjerohet në të gjithë kartëmonedhat dhe ekranet.

Kërkimet e mëparshme mbi çelik inoks kanë pasur rezultate të ndryshme – nga tre deri në 14 ditë, në temperaturën e dhomës.

Hulumtimi i ri ka gjetur se sa kohë virusi mund të mbijetojë në xham, letër, plastikë dhe çelik. Ata zbuluan se mbijeton deri në 28 ditë në të tri sipërfaqet, në një temperaturë prej 20 gradë – dukshëm më gjatë se në studimet e mëparshme.

Autorët e studimit thonë se aftësia e COVID-19 për të mbijetuar në çelik inoks në temperatura të ftohta mund të shpjegojë se si shpërtheu virusi në industrinë e përpunimit të mishit dhe frigoriferë – mijëra punëtorë janë pozitivë për virusin korona në të gjithë botën.

Studiuesit e CISRO gjithashtu deklarojnë se hulumtimi i tyre mbështet ato të mëparshmet, të cilat zbuluan se virusi mund të mbijetojë si në ushqime të freskëta, ashtu edhe në ato të ngrira.

Organizata Botërore e Shëndetësisë më herët ka thënë se aktualisht nuk ka asnjë rast të konfirmuar të infeksionit që vjen nga ushqimi.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Informatat e fundit të Prokurorisë: Po e intervistojmë secilin, është zbrazur pothuajse një karikator

Informatat e fundit të Prokurorisë: Po e intervistojmë secilin, është zbrazur pothuajse një karikator

Pas shfaqjes së variantit të ri, bien aksionet e naftës në tregjet globale

Pas shfaqjes së variantit të ri, bien aksionet e naftës në tregjet globale

Zyra e BE-së në Kosovë dënon ashpër sulmin në Gllogjan

Zyra e BE-së në Kosovë dënon ashpër sulmin në Gllogjan

Kurti, ushtarëve të FSK-së: Ju jeni vazhdimësi e UÇK-së

Kurti, ushtarëve të FSK-së: Ju jeni vazhdimësi e UÇK-së

Reagimi ambasada amerikane pas krimit makabër në Gllogjan

Reagimi ambasada amerikane pas krimit makabër në Gllogjan

Serbia ua refuzon ministrave kosovarë kërkesën për vizitë në Medvegjë, Preshevë e Bujanoc

Serbia ua refuzon ministrave kosovarë kërkesën për vizitë në Medvegjë, Preshevë e Bujanoc

Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Kujdestares së klasës i dridhet zëri derisa e përshkruan nxënësen e saj që u vra mbrëmë

Kujdestares së klasës i dridhet zëri derisa e përshkruan nxënësen e saj që u vra mbrëmë

Raporti i policisë: Sulmi në Gllogjan dyshohet se u krye me kallash, i dyshuari gjendet në arrati

Raporti i policisë: Sulmi në Gllogjan dyshohet se u krye me kallash, i dyshuari gjendet në arrati

Guvernatori Mehmeti: Rritja ekonomike gati 10%, remitencat deri në 15% më shumë

Guvernatori Mehmeti: Rritja ekonomike gati 10%, remitencat deri në 15% më shumë

Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër