Koha e shalqirit, por çfarë i ndodh trupit kur e konsumoni?

16.06.2022 22:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Koha e shalqirit, por çfarë i ndodh trupit kur e konsumoni?

Në ditët e nxehta të verës frutat duke se janë zgjidhja e përkryer për të përballuar vapën e madhe.

Të pasura me ujë frutat janë të pazëvendësueshme për një organizëm të shëndetshëm.

Në veçanti shalqini pasi përbëhet nga 92% ujë dhe njësoj si kastraveci konsiderohet një ndër më hidratuesit për trupin.

Është një burim i mirë vitamine A, B6, C, kaliumi dhe liktopenesh që janë një dhuratë e vërtetë dhe e shëndetshme për organizmin tuaj.

Gjithsesi konsumimi i tepërt i këtij fruti mund të kthehet në një problem të vërtetë me efkete të bezdisshme anësore.

Shkakton diarre
Duke qenë se është një burim i madh uji dhe fibrash mund të shkaktojë probleme me tretjen dhe stomakun.

Ndaj konsumimi i tepërt i tij mund të shkaktojë diare, gazra dhe probleme me stomakun.

Ngre sheqerin në gjak
Shalqini është ndër frutat e pakta që nuk rekomandohet për diabetikët pasi ngre nivelet e sheqerit në gjak.

Megjithëse është një frut plot vitamina dhe i shëndetshëm duhet bërë kujdes me konsumimin e tij në përditshmëri.

Dëmton mëlçinë
Për personat që konsumojnë sasi të mëdha alkooli shalqini është një frut që nuk rekomandohet.

Kjo pasi shalqini përmban sasi të mëdha liktopenesh të cilat nëse veprojnë me alkoolin në trup mun dtë dëmtojnë mëlçinë.

Hidtratim i tepërt i trupit
Megjithëse hidtraimi njihet si nga armët më të forta për organizëm të shëndetshëm edhe mbi hidratimi i tij mund të jetë problem.

Shalqini duke qenë i pasur me ujë përshpejton procesin e tretjes dhe nxjerrjes jashtë të toksinave.

Nëse ju merrni më shumë ujë nga sa trupi ka nevojë shumë minerale dhe vitamina mund të dalin jashtë duke e lënë trupin pa energji.

Kjo mund të shkaktojë këmbë të fryra, lodhje, probleme me veshkat dhe sasi të ulëta të kripës në trup.

Probleme kardiovaskulare
Shalqini është një burim i mirë kaliumi që është një nutrient shumë i rëndësishëm për trupin.

Gjithsesi konsumimi më shumë nga sa duhet i kësaj vitamine mund të shkaktojë probleme kardiovaskulare siç janë rrahjet e çrregullta të zemrës, puls të dobët ose të lartë.

Ndaj mundohuni të mos konsumoni sasi të mëdha të këtij frui çdo ditë në mënyrë që të mbani problemet larg.

Gjithnjë konsumoni një përzierje me të paktën tre fruta së bashku në mënyrë që të përfitoni një numër të madh vitaminash dhe mineralesh.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë