Kina: Lituania të mos marrë vendim të gabuar të pakthyeshëm

30.10.2021 17:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kina: Lituania të mos marrë vendim të gabuar të pakthyeshëm

Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kinës Wang Wenbin(Foto:VCG)

“Ne e nxisim Lituaninë të mbajë një qëndrim të drejtë mbi çështjen e Tajvanit dhe të mos marrë një vendim të gabuar e të pakthyeshëm”, tha të shtunën zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kinës Wang Wenbin.

Ditët e fundit, në një përgjigje ndaj disa parlamentarëve europianë, presidenti i Këshillit Europian dhe presidentja e Komisionit Europian u shprehën se Brukseli është i shqetësuar për kritikat e Kinës mbi krijimin e zyrave lidhëse midis Lituanisë dhe Tajvanit, duke shprehur mendimin se ky vendim i Lituanisë nuk është kundër politikës së “Një Kine” të BE-së. Sipas tyre, “presionet e palës kineze ndaj anëtarëve të Bllokut janë të papranueshme”.

Duke iu përgjigjur pyetjes lidhur me këto deklarata të liderëve të Brukselit, zëdhënësi i diplomacisë kineze Wang Wenbin komentoi se parimi i “Një Kine” është një konsensus i njohur gjerësisht në bashkësinë ndërkombëtare dhe themeli politik i vendosjes së marrëdhënieve diplomatike të Kinës me vendet e tjera. “Ne i kundërshtojmë fort pretendimet e autoriteteve të Tajvanit për të krijuar ‘dy Kina’ ose ‘një Kinë, një Tajvan’ në arenën ndërkombëtare. Ne gjithashtu kundërshtojmë kategorikisht që çfarëdo vendi që ka marrëdhënie diplomatike me Kinën të zhvillojë shkëmbime zyrtare me autoritetet e Tajvanit. Ne e nxisim qeverinë lituane të mbajë siç duhet premtimin serioz politik që dha kur vendosi marrëdhënie diplomatike me Kinën dhe të mos marrë një vendim e gabuar dhe të pakthyeshëm. Ndërkohë, edhe pala europiane duhet të mbajë një qëndrim të drejtë, duke mos ndikuar në zhvillimin e shëndetshëm të marrëdhënieve Kinë-BE”, tha zëdhënësi Wang Wenbin.(Zhang Yan/Artan)

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryeministri kinez nxit bashkëpunimin dhe multilateralizmin ASEM

Kryeministri kinez nxit bashkëpunimin dhe multilateralizmin ASEM

Zhvillohet ceremonia e transmetimit të dokumentarit “Shija e Makaos” për 22-vjetorin e kthimit të Makaos në atdhe

Zhvillohet ceremonia e transmetimit të dokumentarit “Shija e Makaos” për 22-vjetorin e kthimit të Makaos në atdhe

Kina ul marrëdhëniet diplomatike me Lituaninë në nivelin e të ngarkuarit me punë

Kina ul marrëdhëniet diplomatike me Lituaninë në nivelin e të ngarkuarit me punë

Dialogu ASEAN- Kinë,zhvillim i vrullshëm i marëdhēnive të ndërsjellta

Dialogu ASEAN- Kinë,zhvillim i vrullshëm i marëdhēnive të ndërsjellta

Nisma “Një brez, një rrugë”, arritje të mëdha që nga nisja në 2013-n

Nisma “Një brez, një rrugë”, arritje të mëdha që nga nisja në 2013-n

25 milionë makina të prodhuara nga “Saic-Gm-Wuling”

25 milionë makina të prodhuara nga “Saic-Gm-Wuling”

Nis transmetimin dokumentari i CMG-së “Olimpiada në art”

Nis transmetimin dokumentari i CMG-së “Olimpiada në art”

Kina – 20 vite kontribut në  Organizatën Botërore të Tregtisë

Kina – 20 vite kontribut në Organizatën Botërore të Tregtisë

RCEP-i do të hyjë në fuqi së shpejti, të gjitha palët presin zbatimin e Marrëveshjes së Investimeve Kinë-BE

RCEP-i do të hyjë në fuqi së shpejti, të gjitha palët presin zbatimin e Marrëveshjes së Investimeve Kinë-BE

Presidenti kinez nxit hapjen e bashkëpunimin e APEC-ut në sfondin e pandemisë

Presidenti kinez nxit hapjen e bashkëpunimin e APEC-ut në sfondin e pandemisë

Sondazh optimist për një ecuri pozitive

Sondazh optimist për një ecuri pozitive

Komunikata: Përpjekjet 100-vjeçare të PKK-së kanë çelur rrugën e drejtë për rilindjen e kombit kinez

Komunikata: Përpjekjet 100-vjeçare të PKK-së kanë çelur rrugën e drejtë për rilindjen e kombit kinez

CIIE, 70.72 miliardë dollarë marrëveshje paraprake të nënshkruara

CIIE, 70.72 miliardë dollarë marrëveshje paraprake të nënshkruara

Kina rrit ndihmën për zonat e goditura nga përmbytjet me afrimin e dimrit

Kina rrit ndihmën për zonat e goditura nga përmbytjet me afrimin e dimrit

Stuhitë e dëborës pengojnë fluturimet dhe shkaktojnë dëme në disa zona të Kinës

Stuhitë e dëborës pengojnë fluturimet dhe shkaktojnë dëme në disa zona të Kinës

Shija” e Ekspozitës së 4-t Ndërkombëtare të Importit të Kinës

Shija” e Ekspozitës së 4-t Ndërkombëtare të Importit të Kinës