Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

22.11.2021 14:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

Kina, tregu më i madh i automobilave në botë, pritet të ketë më shumë se 300 milionë makina të regjistruara deri në fund të këtij viti, deklaroi një zyrtar i Shoqatës së Prodhuesve të Automjeteve të Kinës (CAAM), bën të ditur “Xinhua”.

Deri në fund të shtatorit, Kina kishte tashmë 297 milionë automobila të regjistruar, tha Shi Jianhua, zëvendëssekretari i përgjithshëm i CAAM, gjatë një forumi në Konventën Botërore të Prodhimit të mbajtur në Hefei, kryeqendra e provincës Anhui të Kinës lindore.

Tregu i automobilave në Kinë do të vazhdojë të shohë rritje të qëndrueshme në të ardhmen, me një rritje mesatare vjetore të pritshme prej 4 për qind për pesë vitet deri në vitin 2025, tha Shi.

Gjithashtu në forum, i cili u përqendrua në zhvillimin e industrisë së automjeteve me energji të re, ekspertët vunë në dukje se tregu i automobilave i Kinës është më i madhi në botë dhe prodhimi, shitja dhe zotërimi i tij i automobilave janë renditur të parët globalisht për shumë vite rresht.

Statistikat treguan se nga janari në tetor, vëllimet kumulative të prodhimit dhe shitjeve të automjeteve me energji të re u rritën me rreth 1.8 herë nga viti në vit në Kinë. Automjetet me energji të re përbënin 11 për qind të shitjeve bruto të makinave.

Një raport mbi industrinë e re të automjeteve energjetike të Kinës u publikua në forum, duke thënë se pas rreth 20 vitesh zhvillimi, industria e re e automjeteve me energji të Kinës po hyn në fazën e rritjes të drejtuar nga tregu dhe po marshon drejt një faze të re të zhvillimit me cilësi të lartë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

CMG-ja: Pse kaq shumë produkte debutojnë në CIIE të Kinës?

CMG-ja: Pse kaq shumë produkte debutojnë në CIIE të Kinës?

Vjen “spiuni” për kilometrat e makinës, s’ka më: “E ka patur një doktor, vetëm shkonte në punë”

Vjen “spiuni” për kilometrat e makinës, s’ka më: “E ka patur një doktor, vetëm shkonte në punë”

Projekte prioritare për energjinë e erës dhe asaj  fotovoltaike në shkretëtira

Projekte prioritare për energjinë e erës dhe asaj fotovoltaike në shkretëtira

Zhvillim i avancuar i kompjuterit  kuantik që përdor dritën

Zhvillim i avancuar i kompjuterit kuantik që përdor dritën

Kerolli: Facebook nuk po mbyllet, nuk po e ndryshon emrin

Kerolli: Facebook nuk po mbyllet, nuk po e ndryshon emrin

Facebook ndërron emrin, kështu do të quhet

Facebook ndërron emrin, kështu do të quhet

Dërgesat e telefonave 5G të Kinës arrijnë 70 për qind në janar-shtator

Dërgesat e telefonave 5G të Kinës arrijnë 70 për qind në janar-shtator

Facebook planifikon të ndryshojë emrin

Facebook planifikon të ndryshojë emrin

Xiaomi” do të prodhojë masivisht makina elektrike në gjysmën e parë të vitit 2024

Xiaomi” do të prodhojë masivisht makina elektrike në gjysmën e parë të vitit 2024

MateV i Huawei, rival i Samsung Galaxy Z Flip 3 dhe Moto Razr

MateV i Huawei, rival i Samsung Galaxy Z Flip 3 dhe Moto Razr

“Dita kur rrjetet sociale u prishën”, çfarë po ndodh me Facebook-un dhe aplikacionet e saj

“Dita kur rrjetet sociale u prishën”, çfarë po ndodh me Facebook-un dhe aplikacionet e saj

Kinë, realizohet roboti i butë 4D që percepton prekjen

Kinë, realizohet roboti i butë 4D që percepton prekjen

Ekspozita e Ningxia-s eksploron kulturën dhe turizmin global të

Ekspozita e Ningxia-s eksploron kulturën dhe turizmin global të