Këto 6 pyetje mos ia bëni asnjëherë një personi tjetër

27.09.2020 22:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Këto 6 pyetje mos ia bëni asnjëherë një personi tjetër

Edhe nëse e konsideroni veten një person të sjellshëm, duhet të keni ‘rrëshqitur’ në çështje të caktuara disa herë në jetën tuaj që personi tjetër i perceptonte si të turpshëm. Në mënyrë që të mos ju ndodhë më kjo, nuk duhet t’i bëni këto pyetje.

Ka disa çështje që duhet të shmangni kur flisni me të tjerët, por një dallohet. Është një pyetje tepër e vrazhdë që shumë njerëz rregullisht u bëjnë të tjerëve pa e kuptuar as që po shprehin një lloj fyerjeje, pohojnë ekspertët e rregullave të mirësjelljes.

“Dukesh i lodhur, a je mirë?”

Nëse pyesni dikë pse duken të lodhur – edhe nëse qëllimet tuaja janë të mira, ju keni kryer një ‘dështim’ disi serioz, thotë ekspertja e bontonit Bonnie Tsai.

“Ju mund të mendoni se tingëlloni sikur shqetësoheni për mirëqenien e një personi tjetër, por për një person tjetër ndoshta nuk do të tingëllojë në këtë mënyrë”, shpjegon Tsai. Ajo gjithashtu vëren se disa njerëz mund të hasin probleme shëndetësore që i bëjnë ata të duken të lodhur, por edhe kjo nuk do të thotë domosdo se ata duan ta ndajnë storien e tyre me ju.

Për më tepër, Tsai vëren se kjo pyetje mund të krijojë përshtypjen e shikimit të dikujt në mënyrë të tepruar ose analizimin e pamjes së tij dhe “nuk ka nevojë ta bëni dikë të ndihet në atë mënyrë, ose sikur pamja e tij ose e saj të mos jetë e pranueshme për standardet tuaja të përgjithshme ose shoqërore”.

Sidoqoftë, kjo nuk është mënyra e vetme që ju mund të shkelni rregullat e mirësjelljes themelore. Këtu janë disa më shumë:

“Kur do martoheni?”

Ndërsa mund të mendoni se miqtë tuaj janë çifti më i dashur në botë, kjo nuk do të thotë që ata duan të bëjnë pyetjen bezdisëse – kur do të martoheni?

“Është e rëndësishme të kihet parasysh se jo të gjithë planifikojnë të martohen, pavarësisht nëse janë aktualisht beqarë ose në një lidhje. Gjithkush ka të drejtë në rrugën e vet të jetës dhe vendosja e dikujt në një pozitë të vështirë, ku njerëzit e tjerë ndoshta po dëgjojnë përgjigjen nuk është gjëja më e mirë për të bërë”, thotë Tsai.

“Kur do të keni fëmijë?”

Në mënyrë të ngjashme, të bësh pyetje në lidhje me planin e dikujt për të pasur fëmijë nuk është më pak e papërshtatshme. Në fakt, në disa raste, madje mund të shkaktojë ndjenja të dhimbshme te një person tjetër.

“Mund të duket si një pyetje e thjeshtë për ju, por mund të jetë mjaft ndërhyrëse sepse kurrë nuk e dini se çfarë po kalon personi tjetër”, shpjegon Tsai. “Ndoshta ata kohët e fundit kanë pasur një abort spontan, ndoshta po përpiqen pa sukses, nuk mund të mbeten shtatzënë për shkak të kushteve të tjera shëndetësore, ose ata thjesht vendosin të mos kenë fëmijë.”

“Pse jeni ende i lirë?”

Ju mund të mendoni se shtrimi i kësaj pyetjeje është lajkatare, pasi nënkupton që dikush është një kapje e mirë, e pëlqyeshme dhe e bukur, por gjithashtu mund të sjellë në mendje një ndjenjë të papërshtatshmërisë për ata që vetë nuk janë të entuziazmuar me statusin e tyre të lirë.

“A keni shtuar peshë?”

Ndërsa mbase shoku, bashkëpunëtori ose familjari juaj duket shkëlqyeshëm me disa kile të tepërta, kjo nuk do të thotë që duhet t’i bëni dikujt këtë pyetje. “Kjo pyetje nuk do të pritet mirë, pa marrë parasysh sa të këndshme ishin qëllimet tuaja kur e pyetët”, thotë Tsai, e cila vëren se personi që ju pyetni mund të ketë një gjendje fizike ose mendore që ndikon në peshën e saj dhe nuk dëshiron të flasë për të.

Për më tepër, nëse mendoni se kjo pyetje do të inkurajojë dikë të humbasë kilogramët e përmendur, mendohuni përsëri dhe vendosni për një pyetje tjetër.

“Cili është pozicioni juaj politik?”

Nuk mund të mohohet që politika është një temë e nxehtë për momentin, kështu që nëse nuk jeni mjaft afër me dikë për të njohur tashmë përkatësinë e tij politike, është më mirë ta lini këtë çështje mënjanë.

“Askush nuk dëshiron t’i bëhet kjo pyetje ballë për ballë”, thotë Tsai, e cila vëren se ngritja e çështjeve politike mund të “ndryshojë disponimin e bisedës shumë shpejt”. Ndërsa mund të jetë joshëse të filloni një bisedë në lidhje me klimën aktuale politike, nëse jeni relativisht i sigurt që ndani pikëpamje të ngjashme me personin me të cilin po flisni, Tsai thotë se është ende një gabim i madh në mirësjelljen.

“Kjo mund t’i bëjë njerëzit të ndihen të pakëndshëm dhe një nga vlerat thelbësore të mirësjelljes është të krijoni një ndjenjë rehati kur flisni me të tjerët,” përfundoi ajo.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çmimi i katër versioneve të reja të iPhone 13

Çmimi i katër versioneve të reja të iPhone 13

Ja si duhet të aplikoni për të marrë shtesat për lehona (Video)

Ja si duhet të aplikoni për të marrë shtesat për lehona (Video)

Habit konkurrentja e ‘Për’Puthen’: Meshkujt shqiptarë nuk janë gjë në shtrat…

Habit konkurrentja e ‘Për’Puthen’: Meshkujt shqiptarë nuk janë gjë në shtrat…

Greqia në epërsi kundër Kosovës pas pjesës së parë

Greqia në epërsi kundër Kosovës pas pjesës së parë

Moderatori i njohur kosovar me postim prekës për grimeren 26-vjeçare që vdiq nga Covid-19

Moderatori i njohur kosovar me postim prekës për grimeren 26-vjeçare që vdiq nga Covid-19

Kida publikon këngën e re “Dinero”

Kida publikon këngën e re “Dinero”

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Çmenduria e orëve të fundit, Griezmann tek Atletico, Barça merr Luuk de Jong

Çmenduria e orëve të fundit, Griezmann tek Atletico, Barça merr Luuk de Jong

Dual arsimi dhe përgatitja për tregun e punës

Dual arsimi dhe përgatitja për tregun e punës

Juve atje n’kry t’venit e që po na thoni “hajt se mirë’ osht”

Juve atje n’kry t’venit e që po na thoni “hajt se mirë’ osht”

Dua Lipa vazhdon të mahnitë me paraqitjet me stil, teksa fansat mendojnë se ajo ka humbur shumë peshë

Dua Lipa vazhdon të mahnitë me paraqitjet me stil, teksa fansat mendojnë se ajo ka humbur shumë peshë

Ky është djali nga Prishtina me këmbën më të gjatë në Kosovë

Ky është djali nga Prishtina me këmbën më të gjatë në Kosovë

Rita Ora e mrekullueshme në versionin akustik të këngës “You For Me”

Rita Ora e mrekullueshme në versionin akustik të këngës “You For Me”

Stuhia e rrufeve në Arktik befasi për shkencëtarët

Stuhia e rrufeve në Arktik befasi për shkencëtarët

Kida vë në pah ndërhyrjen në gjoks në paraqitjet e fundit

Kida vë në pah ndërhyrjen në gjoks në paraqitjet e fundit

KEK-u tejkalon planin për gjashtëmujorin e parë të këtij viti

KEK-u tejkalon planin për gjashtëmujorin e parë të këtij viti