Kështu do të quhet Roveri që do të dërgohet në Hënë (foto)

03.09.2020 17:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kështu do të quhet Roveri që do të dërgohet në Hënë (foto)

Vitin e kaluar, Toyota njoftoi një projekt të ri të pazakontë, i cili është një rover hënor që do të lëvizë në sipërfaqen e Hënës.

Toyota ka bashkëpunuar me agjencinë japoneze të hapësirës JAXA për të zhvilluar një rover hënor dhe deri më tani disa interpretime janë lëshuar duke zbuluar se si mund të duket. Por atij i mungoi emri, dhe tani kjo dilemë është hequr.

Toyota dhe “JAXA” kanë njoftuar se rover i tyre hënor do të quhet “Lunar Cruiser”. Në parim është thjesht një pseudonim, dhe origjina është më se e dukshme. “Toyota Land Cruiser” është ndoshta modeli më i famshëm i kompanisë japoneze, i pranishëm që nga viti 1951

“Lunar Cruiser” do të jetë me cilësi të lartë, të qëndrueshëm dhe të besueshëm. Do të përdorë teknologjinë e qelizave të karburantit hidrogjen për të lëvizur, gjë që do t’i lejojë të kalojë rreth 10,000 kilometra.

Brendësia e roverit do të jetë nën presion në mënyrë që udhëtarët të qëndrojnë në të.

Toyota dhe JAXA po punojnë shumë në ndërtimin e prototipit të parë, dhe një nga sfidat janë gomat që duhet t’i rezistojnë terrenit të ashpër dhe shkëmbor të Hënës.

Nëse gjithçka shkon sipas planit, JAXA do të lansojë “Lunar Cruiser” në Hënë në gjysmën e dytë të kësaj dekade.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haziri për Kurtin: Nëse kundërshton politikën amerikane, nata të zë, por dita nuk të çelë

Haziri për Kurtin: Nëse kundërshton politikën amerikane, nata të zë, por dita nuk të çelë

Plagoset një person në Klinë, arrestohet i dyshuari

Plagoset një person në Klinë, arrestohet i dyshuari

Molliqaj dhe Gashi përplasen për Astrit Deharin: O rrenc, e kam vizituar me gruan dhe prindërit e tij

Molliqaj dhe Gashi përplasen për Astrit Deharin: O rrenc, e kam vizituar me gruan dhe prindërit e tij

Të shtëna me armë në Klinë, dyshohet për të plagosur

Të shtëna me armë në Klinë, dyshohet për të plagosur

Ferdonije Qerkezi mirëpret dialogun për të pagjeturit: Pa bisedime asgjë nuk mund të bëhet

Ferdonije Qerkezi mirëpret dialogun për të pagjeturit: Pa bisedime asgjë nuk mund të bëhet

Molliqaj: Kosnett po ia çelë derën Kurtit drejt Asociacionit

Molliqaj: Kosnett po ia çelë derën Kurtit drejt Asociacionit

Vuçiq kërkon hapjen e arkivave të UÇK-së

Vuçiq kërkon hapjen e arkivave të UÇK-së

Mustafa: Çështjen e Kosovës nuk e zgjidhin as katër apo 400 propozime të Kurtit, pa SHBA-të është askushi në dialog

Mustafa: Çështjen e Kosovës nuk e zgjidhin as katër apo 400 propozime të Kurtit, pa SHBA-të është askushi në dialog

​Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

​Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Biden: Putin do t’i përmbahet paralajmërimeve, gjëja e fundit që ai do tani është një Luftë e Ftohtë

Biden: Putin do t’i përmbahet paralajmërimeve, gjëja e fundit që ai do tani është një Luftë e Ftohtë

Hoxhaj: Takimi Kurti-Vuçiq dështim i madh, performancë elektorale e stilit populist

Hoxhaj: Takimi Kurti-Vuçiq dështim i madh, performancë elektorale e stilit populist

20-vjeçari hyri në test për patent-shofer në emër të dikujt tjetër, arrestohet nga policia

20-vjeçari hyri në test për patent-shofer në emër të dikujt tjetër, arrestohet nga policia

Manaj: Qeveria nuk ka emëruar ende një kryesues të Komisionit për personat e zhdukur

Manaj: Qeveria nuk ka emëruar ende një kryesues të Komisionit për personat e zhdukur

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në ora 23:00

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në ora 23:00

Arrestohen dy persona të dyshuar për falsifikim të parasë – konfiskohen 100 mijë euro

Arrestohen dy persona të dyshuar për falsifikim të parasë – konfiskohen 100 mijë euro

Vetura godet një çikliste në Prishtinë

Vetura godet një çikliste në Prishtinë