Juve atje n’kry t’venit e që po na thoni “hajt se mirë’ osht”

27.08.2021 07:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Juve atje n’kry t’venit e që po na thoni “hajt se mirë’ osht”

Nga Lulzim Behxheti

Covidi po na percakton ritmin e jetes, kur mshelmi e kur jo, kur ja nisin shkollat e kur jo, kur presim gyrbetqart e kur jo, kur e vesh kmishen e egjelit…e qekjo osht ma e keqja, vdekjet po na shtohen. O Arben Vitia, s’po te thom mo as ty e as kurkujt Zotni e Zoje, se po msoheni me lavdata e tash me ju thon t’verteten n’sy po na boni armiq. O Arben, e din shum mire se beteja s’fitohet pa generall t’meqem, qe din kur me sulmu e kur mu terhjeke. Amo edhe pa ushtart e kulturum e t’ndegjushem s’fitohet.

O Arben gjali, qeta mjek e puntort qer’ t’medicines a je tu i kshyr o burr!! Se qysh thojn ” i gjalli me t’gjallt…” Se o Arben gjali, qeta mantilbardht jon n’front, e po kujdesen per qeta njerz t’infektum qe po shtohen perdit e ma shum.

Vdekjet jon bo numra. Une ty nuk t’fajsoj per gjithshka, amo per shka bone qet vere me Covidin, kjo bre Arben gjali u kon dyqysh ashiqare e kurdist. Nale Bajramin, e lsho pushimet kur t’vijn gyrbetqart, se remitencat e mdhaja, e besa ju t’partijes edhe pe kini gojen plot dashni per neve. Pop’lli kanajhere don edhe “kamgjik”, detyrim. Na shkum, covidi meti ktu e mantilbardht jon n’front. Bile kah 60€ jav kishit bo nijet me i shperbly. Amo si kishin pranu kta trimat e sodit, edhe mir kishin bo. Me ju mledh juve deputetve, ministrat, kshilltart e juv, e do qasi pishpirika ngat juve qe jon, dalin me numer barabart si kta luftart e pandemijes. Pse bre Arben gjali nuk e vendost mi ndru rrogat ju t’meqmit me kta luftart, barem per njo 6 muj, se kta luftart e sodit e meritojn kto. Ish kon edhe gjest i mir amo edhe njerzore, se kta mantilbardh jon n’front e ju dyqysh si pi largit tu kshyr seri.

Edhe shka o ma e keqja, hala covidin pe boni politik, edhe po thuni se gjithkun osht nisoj. O shka po na nin neve ku osht nisoj, ndreqna ti neve shpijen o Arben gjali, bon vendime si generall, siku heren e par’ kur u bone minister, lakmi krejt dynjaja ta kishke. Amo tash shka u bo me ty se di, nashta shum po t’bjen mu mar hem hem…, amo tash ke dal tefteri o Arben gjali. Hiq kerkah s’je me pandemijen e hala ma kerkah me luftart e sodit, mantilbardht. Kta jon herojt e kohes, kujdesu per kta, se pa kta badihava osht…

Zoti juve mantilbardhve ju dhasht takatin e sabrin, se na pe dijm qysh jon hesapet, ishalla edhe ti o Arben gjali mushesh n’men e s’i len n’hares as kta trimat e trimneshat e sodit.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Arrestohet një person i kërkuar nga gjykata

Arrestohet një person i kërkuar nga gjykata

Berisha pas tensionit të krijuar në Komisionin për Siguri: Nuk i kërkoj falje zotit “Sfeklla”

Berisha pas tensionit të krijuar në Komisionin për Siguri: Nuk i kërkoj falje zotit “Sfeklla”

Fshatrat në veri me shumicë shqiptarësh kalojnë në administrim të policisë së Mitrovicës së Jugut

Fshatrat në veri me shumicë shqiptarësh kalojnë në administrim të policisë së Mitrovicës së Jugut

Vizoni dhe idetë e përbashkëta, i paraprijnë bashkëpunimit me “Listën Guxo”

Vizoni dhe idetë e përbashkëta, i paraprijnë bashkëpunimit me “Listën Guxo”

Nga 600 euro për dy mijë maturantë që ndjekin kurse të teknologjisë

Nga 600 euro për dy mijë maturantë që ndjekin kurse të teknologjisë

Shoqata e Pensionistëve falënderon Lutfi Hazirin: Është i vetmi kryetar që është interesuar për hallet tona dhe na ka mbështetur gjithmonë

Shoqata e Pensionistëve falënderon Lutfi Hazirin: Është i vetmi kryetar që është interesuar për hallet tona dhe na ka mbështetur gjithmonë

Aliu: 183 milionë euro borxhe për shpronësime, ende vuajmë për mungesë liqenesh

Aliu: 183 milionë euro borxhe për shpronësime, ende vuajmë për mungesë liqenesh

11 mijë e 291 vaksina administrohen në 24 orët e fundit në Kosovë

11 mijë e 291 vaksina administrohen në 24 orët e fundit në Kosovë

Asnjë i vdekur dhe 35 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Asnjë i vdekur dhe 35 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

“Reshat Ymeri” konfirmon besimin për Lëvizjen VETËVENDOSJE!

“Reshat Ymeri” konfirmon besimin për Lëvizjen VETËVENDOSJE!

Aktakuzë ndaj dy personave për kontrabandim me migrantë

Aktakuzë ndaj dy personave për kontrabandim me migrantë

Vuçiq: “Serbia do të vazhdojë ta forcojë ushtrinë e saj”

Vuçiq: “Serbia do të vazhdojë ta forcojë ushtrinë e saj”

Kurti “teston” fshesat në Ferizaj, thotë se do të mbështeten prodhuesit vendorë

Kurti “teston” fshesat në Ferizaj, thotë se do të mbështeten prodhuesit vendorë

KMDLNj kërkon kompensim për qytetarët e dëmtuar, përgjegjësi ligjore për ZRRE-në

KMDLNj kërkon kompensim për qytetarët e dëmtuar, përgjegjësi ligjore për ZRRE-në

Të premten përfundon votimi jashtë Kosovës

Të premten përfundon votimi jashtë Kosovës

Sveçla sqarohet pas insistimit për të raportuar së bashku me drejtorin e Policisë

Sveçla sqarohet pas insistimit për të raportuar së bashku me drejtorin e Policisë