Japonia me robot kundër blerësve që nuk mbajnë maska antiCOVID – (Video)

16.11.2020 22:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Japonia me robot kundër blerësve që nuk mbajnë maska antiCOVID – (Video)

Japonia ka filluar provat për një robot që do t’ju kujtojë të vendosni një maskë dhe të ruani distancën shoqërore me edukatë, në kohën kur vendi aziatik po përballet me një valë të tretë të koronavirusit.

Robovie është zhvilluar nga Instituti i Kërkimit të Avancuar të Telekomunikacionit Ndërkombëtar (ATR) me qëllim të zbatimit të udhëzimeve të rrepta.

Në fazën fillestare, testet për Robovie filluan në dyqanin e mallrave të klubit të futbollit Cerezo Osaka javën e kaluar dhe do të vazhdojnë deri në fund të muajit.

Qëllimi është të zvogëlohet kontakti midis blerësve dhe stafit. Në atë mënyrë, besojnë zhvilluesit, klientët nuk do të turpërohen nëse u kërkohet të mbulojnë fytyrat e tyre nga një robot.

Robovie vjen me kamera dhe sensorë për të parë lëvizjet e blerësve dhe stafit në dyqan dhe përdor laser për të kontrolluar distancën midis dy personave.

Nëse e gjen distancën më të shkurtër se gjashtë metra, ai shkon te konsumatori dhe kërkon të ruajë distancën shoqërore. Ngarkuar me paraqitjen e dyqanit dhe sensorët LiDAR, Robovie nuk ka nevojë për udhëzim dhe mund të lëvizë lirshëm nëpër dyqan.

Që nga fillimi i nëntorit, Japonia ka parë një rritje të numrit të infeksioneve të përditshme me koronavirus. Më 15 nëntor, vendi raportoi 1,694 raste të reja pozitive, duke e çuar totalin në më shumë se 119.000 dhe me mbi 1.800 të vdekur.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Fifi largohet nga “Big Brother VIP”

Fifi largohet nga “Big Brother VIP”

Çfarë është “Service95”, Dua Lipa zbulon projektin e saj më të ri

Çfarë është “Service95”, Dua Lipa zbulon projektin e saj më të ri

Momenti kur Fifit i bie të fikët LIVE në Big Brother VIP (VIDEO)

Momenti kur Fifit i bie të fikët LIVE në Big Brother VIP (VIDEO)

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Llojet e dhimbjeve të kokës – Kur duhet të shqetësoheni?

Llojet e dhimbjeve të kokës – Kur duhet të shqetësoheni?

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

Banori i ri në “Big Brother VIP” është analisti i njohur

Banori i ri në “Big Brother VIP” është analisti i njohur

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

Anglia po e deklason Shqipërinë, e shënon edhe golin e tretë

Anglia po e deklason Shqipërinë, e shënon edhe golin e tretë