Ja çka ndodh nëse i leni rrobat pa lare për disa ditë

07.06.2022 01:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ja çka ndodh nëse i leni rrobat pa lare për disa ditë

Shpesh lëmë rrobat e palara në dhomë për disa ditë.

Kjo mund të duket e pafajshme për shëndetin tonë, por në fakt, është një zakon që duhet ta heqim. Sipas ekspertëve, aromat e njeriut që mbeten në rrobat e pista veprojnë si “magnet” për marimangat dhe shumë insekte edhe nëse nuk i shohim me sy.

Sipas një studimi të ri nga ekspertët e Universitetit të Sheffield, rrobat e pista që hedhim në dhomën e gjumit janë një magnet për çimkat dhe insektet e tjera. Çimkat zakonisht fshihen në qepjet dhe në brendësi të dyshekëve ose nën shtretër, por ato gjenden edhe diku tjetër.

Meqenëse ushqehen me gjak, ne mund t’i gjejmë kudo. Ekspertët që kanë studiuar këtë temë arritën në përfundimin se rrobat duhet t’i vendosim në një shportë dhe të mos i lëmë aty për shumë ditë. Për të shmangur përhapjen e tyre në shtëpi, këshillohet t’i lani rrobat sa më shpejt.

“Insektet e ashtuquajtura “insekte shtrati” tërhiqen nga njerëzit dhe prandaj thuhet se rrobat e ndotura mund t’i tërheqin njësoj, duke lejuar që këto insekte të rriten në numër dhe të përhapen në shtëpi.”, thuhej në studim.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Reali i mori Rudiger, Chelsea përgatit “hakmarrjen”

Reali i mori Rudiger, Chelsea përgatit “hakmarrjen”

Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit