Industria gjermane e makinave më së shumti përfiton nga Kina

27.12.2020 21:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Industria gjermane e makinave më së shumti përfiton nga Kina

Tregu kinez ka provuar edhe një herë të jetë “shtylla më e rëndësishme” e industrisë globale të automobilave dhe e prodhuesve gjermanë në veçanti, sipas një raporti të firmës globale për këshillim Ernst & Young (EY).

Pjesa e Kinës në shitjet botërore të prodhuesve gjermanë të makinave në tremujorin e tretë u rrit nga 35.7 për qind në 39.2 për qind nga viti në vit, sipas Autoblog.

Gjatë valës së parë të COVID-19 në tremujorin e dytë, 51 për qind e të gjitha makinave të reja nga prodhuesit gjermanë u ishin shitur blerësve në Kinë.

Tre prodhuesit kryesorë gjermanë Volkswagen, BMW dhe Daimler kanë përfituar “mbi mesataren” nga rimëkëmbja e tregut në Kinë, pasi shitjet e tyre në tremujorin e tretë në Kinë u rritën me nëntë për qind krahasuar me vitin e kaluar, vuri në dukje EY.

Në të njëjtën kohë, shitjet e prodhuesve gjermanë të makinave në Evropën Perëndimore ranë me katër për qind dhe në SHBA me madje 14 për qind, sipas një raporti të EY.

Pas një rënie masive në të ardhurat globale, si dhe shitjeve të njësive në tremujorin e dytë për shkak të krizës COVID-19, kompanitë e 17 grupeve të automjeteve të analizuara në të gjithë botën ishin “dukshëm më të mira” në tremujorin e tretë, thuhet në raport.

Të ardhurat e grupeve të automjeteve të analizuara u rritën me 53 për qind krahasuar me tremujorin e mëparshëm, ndërsa shitjet e njësive të reja të automjeteve u rritën me 46 për qind.

Sidoqoftë, krahasuar me vitin e kaluar, prodhuesit e makinave në botë nuk kanë arritur ende nivelin e vitit të kaluar, thuhet në raport. Për sa i përket të ardhurave dhe shitjeve, prodhuesit e makinave të analizuara ishin pesë për qind nën nivelet e para krizës.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Fifi largohet nga “Big Brother VIP”

Fifi largohet nga “Big Brother VIP”

Çfarë është “Service95”, Dua Lipa zbulon projektin e saj më të ri

Çfarë është “Service95”, Dua Lipa zbulon projektin e saj më të ri

Momenti kur Fifit i bie të fikët LIVE në Big Brother VIP (VIDEO)

Momenti kur Fifit i bie të fikët LIVE në Big Brother VIP (VIDEO)

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Llojet e dhimbjeve të kokës – Kur duhet të shqetësoheni?

Llojet e dhimbjeve të kokës – Kur duhet të shqetësoheni?

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

Banori i ri në “Big Brother VIP” është analisti i njohur

Banori i ri në “Big Brother VIP” është analisti i njohur

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

Anglia po e deklason Shqipërinë, e shënon edhe golin e tretë

Anglia po e deklason Shqipërinë, e shënon edhe golin e tretë