Hoti thotë se organizatat buxhetore po e shkelin ligjin e prokurimit publik

15.03.2015 14:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hoti thotë se organizatat buxhetore po e shkelin ligjin e prokurimit publik

Ministri i Financave, Avdullah Hoti, ka thënë se gjendja është brengosëse se si po shfrytëzohet paraja publike. Në një komunikatë për media dërguar të dielën nga Ministria që udhëheqë Hoti, sqarohet se ministri ka pranuar raportin vjetor për vitin 2014 nga Organi Shqyrtues i Prokurimit (OSHP) lidhur me aktivitetet e prokurimit për vitin 2014.

Sipas tij, shumë organizata buxhetore, në 537 raste të raportuara, nuk kanë respektuar ligjin e prokurimit publik, ka pasur parregullsi në vlerësimin e ofertave, në marrjen e vendimeve të gabuara për fituesit, në trajtim jo të barabartë në ofertuesve, në dosjet e tenderit, specifikimet teknike, kritere për dhënie të kontratës dhe shkelje të tjera.

“Prej këtyre 537 ankesave, për shkak të shkeljeve të ligjit të prokurimit, në 162 raste janë detyruar organizatat buxhetore të bëjnë rivlerësim të ofertave, ndërkaq në 104 raste janë detyruar të ri-tenderojnë projektin. Vlera e mjeteve financiare të involvuara në këto tenderime nuk është bërë e ditur në raport”, thotë Hoti.

Sipas tij, kjo gjendje shtron nevojën për intervenim urgjent në dy drejtime, në drejtim të ndryshimit të ligjit të prokurimit publik dhe në ngritjen e kapaciteteve dhe etikës profesionale të zyrtarëve të prokurimit në të gjitha organizatat buxhetore.

“Unë jam i vendosur që të sigurojë se paraja publike po përdoret sipas ligjit dhe në interesin më të mirë të qytetarëve. Ashtu siç kam deklaruar me rastin e marrjes së detyrës, do të jem plotësisht transparent për shpenzimin e secilit cent të parasë publike dhe do të kërkoj llogari nga cilido zyrtar publik”, thotë ministri Hoti.

Sipas tij, në javët në vijim, Ministria do ta dërgojë ligjin e prokurimit publik në Qeveri dhe pastaj në Parlament.

“Ligji do të përcaktojë rregullat e reja të prokurimit publik dhe do të forcojë llogaridhënien dhe transparencën. Njëkohësisht, po punojmë në përgatitjen e platformës elektronike për të filluar zbatimin e prokurimit elektronik në të gjitha organizatat buxhetore. Kjo do të rrisë në maksimum transparencën gjatë procesit të tenderimeve dhe do të shkëpusë kontaktet e zyrtarëve të prokurimit me ofertuesit. Po ashtu, me këtë sistem elektronik, çdo veprim i zyrtarëve të prokurimit do të jetë i gjurmueshëm në sistem duke rritur kështu përgjegjësinë dhe adresuar atë tek personi adekuat”, thotë ministri Avdullah Hoti.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Krasniqi: Projektligji për konfiskimin e pasurisë rrezikon seriozisht të drejtat e njeriut

Krasniqi: Projektligji për konfiskimin e pasurisë rrezikon seriozisht të drejtat e njeriut

Marrëveshje e re për zbatim të marrëveshjes ekzistuese për energjinë

Marrëveshje e re për zbatim të marrëveshjes ekzistuese për energjinë

Kurti: Nuk e heqim akcizën për naftë, nuk ndihmohen qytetarët

Kurti: Nuk e heqim akcizën për naftë, nuk ndihmohen qytetarët

Kur do t’i marrin studentët 100 eurot e premtuara? Flasin nga Qeveria

Kur do t’i marrin studentët 100 eurot e premtuara? Flasin nga Qeveria

Miratohet projektligji që përjashton veteranët nga ngritja e pagës minimale

Miratohet projektligji që përjashton veteranët nga ngritja e pagës minimale

Krasniqi: Mospërfshirja e veteranëve të UÇK-së në pagën minimale është një turp, PDK s’merr pjesë në seancë

Krasniqi: Mospërfshirja e veteranëve të UÇK-së në pagën minimale është një turp, PDK s’merr pjesë në seancë

Rizvanolli për shkarkimin e bordeve të ndërmarrjeve: Mandati u ka skaduar, jemi në proces për emërimin e të rinjve

Rizvanolli për shkarkimin e bordeve të ndërmarrjeve: Mandati u ka skaduar, jemi në proces për emërimin e të rinjve

Hoti e pyet Muratin: Pse s’po e zgjeron listën e produkteve që mund t’iu reduktohet TVSH-ja, ta lejon Ligji

Hoti e pyet Muratin: Pse s’po e zgjeron listën e produkteve që mund t’iu reduktohet TVSH-ja, ta lejon Ligji

Ky është profili i kompanisë gjermane “LIDL” që u ftua të investojë në Kosovë

Ky është profili i kompanisë gjermane “LIDL” që u ftua të investojë në Kosovë

Cilat janë 10 tregjet më të mëdha të aksioneve në botë?

Cilat janë 10 tregjet më të mëdha të aksioneve në botë?

Ministrja Hajdari: Shtohen 10 milionë euro në rezervën shtetërore, në korrik do të ketë më shumë prodhim nga gruri

Ministrja Hajdari: Shtohen 10 milionë euro në rezervën shtetërore, në korrik do të ketë më shumë prodhim nga gruri

Çmimet varfërojnë qytetarët, po blejnë më pak dhe me kualitet më të dobët

Çmimet varfërojnë qytetarët, po blejnë më pak dhe me kualitet më të dobët

Gjykata rrëzon vendimin e AKP-së, vendos në favor të Aziz Tafës

Gjykata rrëzon vendimin e AKP-së, vendos në favor të Aziz Tafës

Kajtazi: Ajo çfarë ka ndodhur në Amerikë është hajgare, Kurti duhet të jap dorëheqje

Kajtazi: Ajo çfarë ka ndodhur në Amerikë është hajgare, Kurti duhet të jap dorëheqje

“Millosheviqi s’e pyeste kurrë Vuçiqin edhe pse e kishte ministër”, Kadrijaj reagon pas deklaratës skandaloze të Kurtit për Vuçiqin

“Millosheviqi s’e pyeste kurrë Vuçiqin edhe pse e kishte ministër”, Kadrijaj reagon pas deklaratës skandaloze të Kurtit për Vuçiqin

Zgjerohet lista e shteteve që e përkrahin anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

Zgjerohet lista e shteteve që e përkrahin anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës