Hiqni dorë nga bisedat private në “Messenger”, ja pse

23.07.2021 08:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hiqni dorë nga bisedat private në “Messenger”, ja pse

Messenger është kritikuar për shkak të mospërdorimit të teknologjisë “end-to-end encryption” siç përdor WhatsApp, një tjetër aplikacion në pronësi të Facebook, duke rrezikuar kështu materialet që shpërndahen në këtë platformë.

Vonesa e përdorimit të “end-to-end encryption” krijon mundësinë që askush, madje as Facebook, nuk do të ishte në gjendje për të lexuar mesazhet mes dërguesit dhe marrësit.

Eksperti i sigurisë kibernetike Zak Doffman është shprehur për Forbes: Përdoruesit e Messenger që lexojnë këtë lajm, duhet të kalojnë bisedat e tyre private në WhatsApp (ose Signal) dhe të mos e përdorin Messenger për biseda të përditshme dhe me fëmijët.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çmimi i katër versioneve të reja të iPhone 13

Çmimi i katër versioneve të reja të iPhone 13

Hiqni dorë nga bisedat private në “Messenger”, ja pse

Hiqni dorë nga bisedat private në “Messenger”, ja pse

Jeff Bezos largohet nga drejtimi i Amazon: Si e nisi dhe pse po e lë gjigandin e shitjes online

Jeff Bezos largohet nga drejtimi i Amazon: Si e nisi dhe pse po e lë gjigandin e shitjes online

Si të filloni një blog tuajin!

Si të filloni një blog tuajin!

Llogaritë e Trumpit pezullohen në afat dyvjeçar, vendos Facebook

Llogaritë e Trumpit pezullohen në afat dyvjeçar, vendos Facebook

Musk, gati ta ndërtojë aeroportin hapësinorë

Musk, gati ta ndërtojë aeroportin hapësinorë

U prishen 1 000 vaksina pasi dikush e hoqi frigoriferin nga rryma për ta mbushur telefonin

U prishen 1 000 vaksina pasi dikush e hoqi frigoriferin nga rryma për ta mbushur telefonin

Golf 1 vjen si një veturë moderne elektrike

Golf 1 vjen si një veturë moderne elektrike

Apple përmes versionit iOS 14.5 tenton të rregullojë problemin e baterive të iPhone

Apple përmes versionit iOS 14.5 tenton të rregullojë problemin e baterive të iPhone

Google pushon nga puna zyrtaren e lartë, Margaret Mitchell

Google pushon nga puna zyrtaren e lartë, Margaret Mitchell

Si filloi Mark Cuban me vetëm 60 dollarë dhe përfundoi një miliarder

Si filloi Mark Cuban me vetëm 60 dollarë dhe përfundoi një miliarder

Facebook dhe Apple mund të përplasen në gjykatë

Facebook dhe Apple mund të përplasen në gjykatë

Shitjet e Apple arritën vlerën mbi 111 miliardë dollarë në tre muajt e fundit të vitit të kaluar

Shitjet e Apple arritën vlerën mbi 111 miliardë dollarë në tre muajt e fundit të vitit të kaluar

Toyota godet Volkswagenin, bëhet shitësja më e madh e veturave në vitin 2020

Toyota godet Volkswagenin, bëhet shitësja më e madh e veturave në vitin 2020

Paralajmëron Apple: Mbani iPhone-in larg zemrës

Paralajmëron Apple: Mbani iPhone-in larg zemrës

Facebook, Twitter dhe Youtube ia fshijnë disa postime Trumpit

Facebook, Twitter dhe Youtube ia fshijnë disa postime Trumpit