Hakerët kinezë rrëmbejnë llogaritë e Facebook duke përdorur malwarin SilentFade

04.10.2020 16:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hakerët kinezë rrëmbejnë llogaritë e Facebook duke përdorur malwarin SilentFade

Një grup hakerësh kinez mashtroi miliona përdorues të Facebook-ut me sulme të sofistikuara malware.

Ekipi i sigurisë i Facebook zbuloi se grupi përdori një kombinim teknikash për të kompromentuar llogaritë e përdoruesve dhe postoi reklama të rreme në emër të tyre për të shitur produkte të rreme. Pavarësisht nga periudha e shkurtër – midis fundit të vitit 2018 dhe shkurtit 2019 – para se ekipi i sigurisë së Facebook t’i kapte ata në veprim, grupi fitoi mbi 4 milionë dollarë.

Grupi shënjestroi përdoruesit me malware të Windows, të quajtur SilentFade, skripta me qëllim të keq dhe injeksione të shfletuesit për të kapërcyer llogaritë e përdoruesve në Facebook.

Përmes malware, ata vodhën emrat e përdoruesit dhe fjalëkalimet e Facebook dhe kontrolluan për mënyrat e bashkëngjitura të pagesës. Reklamat ishin në shënjestër në vende të veçanta dhe kështu përdoruesit me llogaritë e të cilëve ishin blerë reklamat nuk do t’i vinin re ato.

Reklamat u përdorën për të shitur produkte të rreme të tilla si produkte për humbje peshe, pilula diete, shëndet seksual, çanta dore, këpucë ndër shumë të tjerë.

Reklamat gjithashtu përmbanin imazhe të famshëm për të joshur njerëzit që t’i klikonin. Hakerat përdorën fshehje për të maskuar URL-të e destinacionit.

Malware-i SilentFade u shpërnda kryesisht me softuer pirat. Kur një përdorues instalonte programin, ai gjithashtu do të infektonte sistemin me malware i cili më pas do të kontrollonte për cookies në shfletuesit e internetit. Nëse hakerët do të mund të gjenin shenja të tilla, ata lehtë mund të fitojnë qasje në llogaritë e përdoruesve në Facebook. Sidoqoftë, nëse ata nuk mund të gjenin ndonjë, atëherë SilentFade mund të mbledhë detajet e hyrjes në Facebook për të rrëmbyer llogarinë, raporton Wired.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Fifi largohet nga “Big Brother VIP”

Fifi largohet nga “Big Brother VIP”

Çfarë është “Service95”, Dua Lipa zbulon projektin e saj më të ri

Çfarë është “Service95”, Dua Lipa zbulon projektin e saj më të ri

Momenti kur Fifit i bie të fikët LIVE në Big Brother VIP (VIDEO)

Momenti kur Fifit i bie të fikët LIVE në Big Brother VIP (VIDEO)

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Llojet e dhimbjeve të kokës – Kur duhet të shqetësoheni?

Llojet e dhimbjeve të kokës – Kur duhet të shqetësoheni?

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

Banori i ri në “Big Brother VIP” është analisti i njohur

Banori i ri në “Big Brother VIP” është analisti i njohur

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

Anglia po e deklason Shqipërinë, e shënon edhe golin e tretë

Anglia po e deklason Shqipërinë, e shënon edhe golin e tretë