Gjilani i Munishit e mposht Dritën në derbin kontrovers në Fadil Vokrri

26.09.2021 17:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjilani i Munishit e mposht Dritën në derbin kontrovers në Fadil Vokrri

Gjilani ka fituar 2:0 ndaj Dritës me 10 lojtarë, në një derbi me polemika të dielën në kryeqytet, në të cilin pati përleshje mes tifozëve dhe vonesa në rifillimin e ndeshjes pas pushimit mes pjesëve.

Derbi i Anamoravës mes Dritës dhe Gjilani i përmbushi pritjet si derbi më i zjarrtë në futbollin elitar kosovar, raporton Gazeta Express.

Gerhard Progni dhe Shën Kelmendi shënuan nga një herë në pjesën e dytë në Stadiumin Fadil Vokrri për t’ia siguruar tri pikët e plota Gjilanit dhe humbjen e parë Dritës këtë sezon.

Ismet Munishi nuk e kishte fituar një derbi të Anamoravës në tri tentimet e mëparshme.

Ky triumf e rikthen skuadrën e Munishit në pjesën e lartë të tabelës dhe vetëm tri pikë larg vendit të parë, Ballkani, që ka 12 pikë pas gjashtë javëve. Drita bie në vendin e tretë me 11 pikë.

Pas një pjese të parë pa shumë cilësi dhe raste shënimi e të qetë në fushë, tensionet nisën në tribuna, ku shpërtheu një përleshje fizike mes tifozëve të të dy skuadrave.

Një numër i tifozëve të Dritës u panë edhe duke i kaluar rrethojat për t’u futur në fushë dhe iu vërsulën tifozëve kundërshtarë.

Si pasojë, Zyrtarët e Gjilanit nuk i lejuan futbollistët e vet të dalin në fushë fillimisht për vazhdimin e pjesës së dytë.

Por pas një vonese disa minutëshe dhe shtimit të numrit të oficerëve të policisë në stadium, Gjilani u kthye në fushë dhe takimi vazhdoi.

Një çast magjik i Prognit e ndryshoi rrjedhjen e një ndeshje të zymtë pas pak më shumë se një ore futboll në kryeqytet.

Mesfushori 34-vjeçar shënoi gol të mrekullueshëm nga gjuajtja e lirë në minutën e 66-të, kur e mposhti portierin e Dritës me një goditje mu në këndin e tij të djathtë të lartë.

Gjërat u vështirësuan për skuadrën e Ardian Nuhiut, pasi mbrojtësi Balde u përjashtua nga loja me karton të kuq për një ndërhyrje si lojtar i fundit.

Megjithëse me një lojtar më pak në fushë, Drita u përpoq ta gjente golin e barazimit por i mungoi finalizimi.

Shpresave të “Intelektualëve” iu dha fund Kelmendi që e vulosi fitoren e parë të Munishit në derbin e Anamoravës me një gol në minutën e 89-të.

Ky ishte triumfi i parë i Gjilanit pas dy barazimeve dhe një humbjeje në tri ndeshjet e fundit dhe erdhi mu në kohën e duhur për Munishin.

Drita do të përballet me Dukagjinin, ndërsa Gjilani me Llapin në ndeshjet e radhës.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjykimi ndaj Qemajl Mustafës dhe të tjerëve, 14 të akuzuar mbrohen në heshtje

Gjykimi ndaj Qemajl Mustafës dhe të tjerëve, 14 të akuzuar mbrohen në heshtje

Alban Hyseni: Tash e tutje qeverisim bashkë me banorët e Gjilanit

Alban Hyseni: Tash e tutje qeverisim bashkë me banorët e Gjilanit

Përparim Rama i bën ftesë publike Albin Kurtit për debat

Përparim Rama i bën ftesë publike Albin Kurtit për debat

Në Ditën Ndërkombëtare të Vajzave, Qeveria ndanë 1 mijë bursa studentore për vajza

Në Ditën Ndërkombëtare të Vajzave, Qeveria ndanë 1 mijë bursa studentore për vajza

Gashi: Kurtit do t’i jepet përgjigja ndëshkuese të dielën, kryeministri ka sjellje agresive ndaj qytetarëve

Gashi: Kurtit do t’i jepet përgjigja ndëshkuese të dielën, kryeministri ka sjellje agresive ndaj qytetarëve

Osmani: Serbia po i vazhdon përpjekjet për ta minuar shtetin e Kosovës

Osmani: Serbia po i vazhdon përpjekjet për ta minuar shtetin e Kosovës

Një person me aftësi të kufizuar goditet nga vetura në Prishtinë (Foto)

Një person me aftësi të kufizuar goditet nga vetura në Prishtinë (Foto)

Hoxhaj: Në Beograd mbahet samit kundër Kosovës, ministria e Jashtme hesht

Hoxhaj: Në Beograd mbahet samit kundër Kosovës, ministria e Jashtme hesht

Haziri vizitin kompaninë Flexograf, e përgëzon për sukseset dhe rritjen prodhimit për eksport në Europë

Haziri vizitin kompaninë Flexograf, e përgëzon për sukseset dhe rritjen prodhimit për eksport në Europë

Arrestohet punonjësi i aeroportit, në këmbim të 50 eurove pranoi valixhen me 5 kilogram më tepër

Arrestohet punonjësi i aeroportit, në këmbim të 50 eurove pranoi valixhen me 5 kilogram më tepër

Kosova ka administruar deri tani afër 1.5 milionë doza të vaksinës kundër Covid-19

Kosova ka administruar deri tani afër 1.5 milionë doza të vaksinës kundër Covid-19

Bosch: Serbia e ndihmuar nga Lajcak po shton presionin ndaj Kosovës për Asociacionin

Bosch: Serbia e ndihmuar nga Lajcak po shton presionin ndaj Kosovës për Asociacionin

Njësia e FSK-së fitoi medaljen e argjendtë në ushtrimin e famshëm  ndërkombëtar “Cambrian Patrol 2021” në Mbretërinë e Bashkuar

Njësia e FSK-së fitoi medaljen e argjendtë në ushtrimin e famshëm ndërkombëtar “Cambrian Patrol 2021” në Mbretërinë e Bashkuar

Gjykata Themelore e anulon vendimin e ZRRE-së për t’ua paguar rrymën 4 komunave veriore

Gjykata Themelore e anulon vendimin e ZRRE-së për t’ua paguar rrymën 4 komunave veriore

Arrestohen dy persona në rajonin e Gjilanit për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe kontrabandim me mallra

Arrestohen dy persona në rajonin e Gjilanit për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe kontrabandim me mallra

Komunitetet jo shumicë në përkrahje të ndryshimit!

Komunitetet jo shumicë në përkrahje të ndryshimit!