Furnizimi me naftë i shkollave në kryeqytet, peng i shkeljeve ligjore

19.03.2015 10:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Furnizimi me naftë i shkollave në kryeqytet, peng i shkeljeve ligjore

Komuna e Prishtinës përsëri ka shkelur Ligjin për prokurimin publik në tenderin për furnizim me naftë për shkollat e kryeqytetit. Kjo është vërtetuar nga Organi Shqyrtues i Prokurimit, pas ankesës që ka paraqitur kompania “HIB Petrol”.

Ky operator ekonomik ka bërë ankesë pas anulimit të tenderit për të dytën herë në muajin shkurt të këtij viti nga Komuna e Prishtinës me arsyetimin se kanë konkurruar vetëm 3 operatorë ekonomikë, ku “HIB Petrol” nuk është vlerësuar operator i përgjegjshëm.

Operatorit ekonomik “HIB Petrol”, OSHP-ja ka vendosur t’ia kthejë shumën e sigurimit të ankesës në vlerë prej 500 eurosh, duke vlerësuar se ankesa e tij është pjesërisht e bazuar. Megjithëkëtë, në vendimin e OSHP-së nuk qartësohen shkeljet e Komunës teksa është konstatuar se anulimi i tenderit për furnizim me naftë është konform ligjit.

Pjesërisht të bazuara janë vlerësuar disa nga ankesat e “HIB Petrolit”, e cila si palë e pakënaqur më datën 23 shkurt 2015, ka parashtruar ankesë kundër njoftimit për anulimin e tenderit. “HIB Petrol” pretendon se autoriteti kontraktues, përkatësisht Komuna e Prishtinës, ka bërë shkelje esenciale të dispozitave të Ligjit për prokurimin publik.

Organi Shqyrtues i Prokurimit ka vendosur që operatorit ekonomik “HIB Petrol” t`i aprovohet pjesërisht ankesa e bërë dhe do t’i kthehet tarifa e sigurimit në vlerë prej 500 eurosh

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Si vendoset limiti për çmimin e naftës dhe sa do të gjobiten pompat që shesin më shtrenjtë?

Si vendoset limiti për çmimin e naftës dhe sa do të gjobiten pompat që shesin më shtrenjtë?

Sheholli: Çmimi i rrymës në veri do të jetë më i ulët se në pjesën tjetër të Kosovës

Sheholli: Çmimi i rrymës në veri do të jetë më i ulët se në pjesën tjetër të Kosovës

Nis seanca e Kuvendit, në rend dite edhe tërheqja e parave të Trustit

Nis seanca e Kuvendit, në rend dite edhe tërheqja e parave të Trustit

Çmimet e papërballueshme, Biden bën thirrje për heqjen taksës së karburanteve në SHBA

Çmimet e papërballueshme, Biden bën thirrje për heqjen taksës së karburanteve në SHBA

Konjufca: Tërheqja e mjeteve nga Trusti dëmton skemën pensionale

Konjufca: Tërheqja e mjeteve nga Trusti dëmton skemën pensionale

Krasniqi: Projektligji për konfiskimin e pasurisë rrezikon seriozisht të drejtat e njeriut

Krasniqi: Projektligji për konfiskimin e pasurisë rrezikon seriozisht të drejtat e njeriut

Marrëveshje e re për zbatim të marrëveshjes ekzistuese për energjinë

Marrëveshje e re për zbatim të marrëveshjes ekzistuese për energjinë

Kurti: Nuk e heqim akcizën për naftë, nuk ndihmohen qytetarët

Kurti: Nuk e heqim akcizën për naftë, nuk ndihmohen qytetarët

Kur do t’i marrin studentët 100 eurot e premtuara? Flasin nga Qeveria

Kur do t’i marrin studentët 100 eurot e premtuara? Flasin nga Qeveria

Miratohet projektligji që përjashton veteranët nga ngritja e pagës minimale

Miratohet projektligji që përjashton veteranët nga ngritja e pagës minimale

Krasniqi: Mospërfshirja e veteranëve të UÇK-së në pagën minimale është një turp, PDK s’merr pjesë në seancë

Krasniqi: Mospërfshirja e veteranëve të UÇK-së në pagën minimale është një turp, PDK s’merr pjesë në seancë

Rizvanolli për shkarkimin e bordeve të ndërmarrjeve: Mandati u ka skaduar, jemi në proces për emërimin e të rinjve

Rizvanolli për shkarkimin e bordeve të ndërmarrjeve: Mandati u ka skaduar, jemi në proces për emërimin e të rinjve

Hoti e pyet Muratin: Pse s’po e zgjeron listën e produkteve që mund t’iu reduktohet TVSH-ja, ta lejon Ligji

Hoti e pyet Muratin: Pse s’po e zgjeron listën e produkteve që mund t’iu reduktohet TVSH-ja, ta lejon Ligji

Ky është profili i kompanisë gjermane “LIDL” që u ftua të investojë në Kosovë

Ky është profili i kompanisë gjermane “LIDL” që u ftua të investojë në Kosovë

Cilat janë 10 tregjet më të mëdha të aksioneve në botë?

Cilat janë 10 tregjet më të mëdha të aksioneve në botë?

Ministrja Hajdari: Shtohen 10 milionë euro në rezervën shtetërore, në korrik do të ketë më shumë prodhim nga gruri

Ministrja Hajdari: Shtohen 10 milionë euro në rezervën shtetërore, në korrik do të ketë më shumë prodhim nga gruri