Fotoja virale shfaq dhjetëra iPad të përdorura nga pacientët para se të vdesin nga koronavirusi

06.12.2020 18:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fotoja virale shfaq dhjetëra iPad të përdorura nga pacientët para se të vdesin nga koronavirusi

iPad ishin duke u përdorur nga pacientët përmes FaceTime me miqtë e tyre dhe anëtarët e familjes në momentet e tyre të fundit.

Një cicërimë virale që tregon dhjetëra iPad duke u përgatitur për pacientët që vdesin me koronavirus tregon realitetin e zymtë të pandemisë COVID-19 në Shtetet e Bashkuara.

Përdoruesi i Twitter @roto_tudor, një mjek i familjes me profesion, ndau foton tronditëse nga Barda ICU e një spitali pranë shtetit, duke treguar disa iPad të bashkangjitur me ato që duken të jenë trekëmbësh ose stenda.

Pajisjet ishin duke u përdorur për pacientët e kujdesit paliativ për miqtë e tyre dhe anëtarët e familjes në Facetime dhe t’u jepnin lamtumirën në momentet e tyre të fundit para vdekjes për shkak të rrezikut të transmetimit të COVID-19.

“Këto janë stacione iPad që po përgatiten për vizita virtuale të ICU në fund të jetës nga një doktor i kujdesit paliativ që unë njoh”, shkruan Roto_tudor në postimin, i cili është bërë viral në Twitter me 90,000 pëlqime.

Postimi ka hyrë në shtëpi për shumë njerëz, me disa përdorues që shprehin përvojat e tyre pikëlluese se duhet të thonë lamtumirë të dashurit e tyre virtualisht.

“Të hënën i dashuri im i tha lamtumirë nënës së tij në një iPad. Ai nuk mori një përqafim të fundit. Ai u ul pas xhamit dhe mbajti një iPad për të dhënë të njëjtën lamtumirë me babanë e tij të moshuar,” shkroi një përdorues.

“Unë duhej ta bëja këtë me nënën time”, komentoi një tjetër. “Ajo nuk ishte as e vetëdijshme, e lidhur me ventilator. Gjëja më e keqe që kam bërë në jetën time duke e parë pa jetë në një arkivol.”

“Dhimbja e humbjes së saj është pothuajse e padurueshme dhe ishte aq e panevojshme”, shkroi një tjetër përdorues.

SHBA aktualisht ka numrin më të lartë të rasteve të përgjithshme COVID-19, e cila tani qëndron në më shumë se 14 milionë. Deri më tani, 274.000 amerikanë kanë vdekur nga virusi.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Fifi largohet nga “Big Brother VIP”

Fifi largohet nga “Big Brother VIP”

Çfarë është “Service95”, Dua Lipa zbulon projektin e saj më të ri

Çfarë është “Service95”, Dua Lipa zbulon projektin e saj më të ri

Momenti kur Fifit i bie të fikët LIVE në Big Brother VIP (VIDEO)

Momenti kur Fifit i bie të fikët LIVE në Big Brother VIP (VIDEO)

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Llojet e dhimbjeve të kokës – Kur duhet të shqetësoheni?

Llojet e dhimbjeve të kokës – Kur duhet të shqetësoheni?

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

Banori i ri në “Big Brother VIP” është analisti i njohur

Banori i ri në “Big Brother VIP” është analisti i njohur

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

Anglia po e deklason Shqipërinë, e shënon edhe golin e tretë

Anglia po e deklason Shqipërinë, e shënon edhe golin e tretë