Facebook dhe Apple mund të përplasen në gjykatë

29.01.2021 08:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Facebook dhe Apple mund të përplasen në gjykatë

Raportohet se rrjeti social Facebook po përgatitet të padisë në gjykatë Apple me arsyetimin se gjiganti i iPhone po detyron zhvilluesit të ndjekin rregulla të cilat nuk aplikohen për aplikacionet e kompanisë.

Sipas The Information, nëse Facebook vendos të shkojë me këtë padi, pjesë e saj mund të jetë edhe fakti se Apple nuk lejon aplikacione të palëve të treta të përdoren si aplikacione kryesore komunikimi në vend të iMessage.

Rrjeti social pretendon se ndryshimet e ardhshme të Apple në mënyrën e gjurmimit të reklamimit i jep kompanisë një avantazh të padrejtë. Apple thotë se këtë politikë po e implementon për të mbrojtur privatësinë e përdoruesve.

Padia është e dyta e një rëndësie të tillë pas padisë së Epic Games vitin e kaluar ku kërkonte ndryshimin e praktikave të biznesit të Apple përfshirë këtu komisionet për blerjet.

Madje Facebook kishte premtuar publikimin e dokumenteve të brendshme që mbështetin edhe rastin e Epic. Dy gjigantët e teknologjisë kanë shkëmbyer akuza të vazhdueshme me njëri-tjetrin ndër Facebook e akuzon Apple për standarde të dyfishta.

Nga ana tjetër të dy kompanitë janë nën presion nga autoritetet rregullatorë nga SHBA në Evropë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sulm në Afganistan, dy të vrarë e dhjetëra të lënduar

Sulm në Afganistan, dy të vrarë e dhjetëra të lënduar

Çmimi i katër versioneve të reja të iPhone 13

Çmimi i katër versioneve të reja të iPhone 13

Berisha: Unë e mund Ramën në zgjedhje, Basha jo

Berisha: Unë e mund Ramën në zgjedhje, Basha jo

Shkoi për t’u martuar në Afganistan: Amerikanja e bllokuar rrëfen ankthin dhe traumën

Shkoi për t’u martuar në Afganistan: Amerikanja e bllokuar rrëfen ankthin dhe traumën

Papa Françesku do të japë dorëheqjen? Mediat italiane zbulojnë arsyet e mundshme

Papa Françesku do të japë dorëheqjen? Mediat italiane zbulojnë arsyet e mundshme

Biden amerikanëve që ndodhen në Afganistan: Do t’ju rikthejmë në shtëpi

Biden amerikanëve që ndodhen në Afganistan: Do t’ju rikthejmë në shtëpi

Po akuzohet se iku nga vendi me 169 milionë dollarë, flet presidenti i Afganistanit

Po akuzohet se iku nga vendi me 169 milionë dollarë, flet presidenti i Afganistanit

Humb jetën 20 vjeçari duke punuar në minierë

Humb jetën 20 vjeçari duke punuar në minierë

Një shqiptare e bllokuar në Kabul, amerikanët po provojnë për ta nxjerrë

Një shqiptare e bllokuar në Kabul, amerikanët po provojnë për ta nxjerrë

Talebanët nga pallati presidencial: Kush ka punuar me amerikanët nuk do ti vrasim

Talebanët nga pallati presidencial: Kush ka punuar me amerikanët nuk do ti vrasim

Presidenti afgan: U largova nga vendi për të shmangur gjakderdhjen

Presidenti afgan: U largova nga vendi për të shmangur gjakderdhjen

Pentagoni do t’i kërkoj leje Biden për ta bërë vaksinën të detyrueshme

Pentagoni do t’i kërkoj leje Biden për ta bërë vaksinën të detyrueshme

Familja e kërkonte prej vitesh, gjendet i vdekur 58-vjeçari

Familja e kërkonte prej vitesh, gjendet i vdekur 58-vjeçari

Rrëmbehet anija britanike në brigjet e Emirateve të Bashkuara Arabe

Rrëmbehet anija britanike në brigjet e Emirateve të Bashkuara Arabe

U përpoq ta mbronte shtëpinë, shënohet viktima e parë nga zjarret

U përpoq ta mbronte shtëpinë, shënohet viktima e parë nga zjarret

Hapet pika e dytë kufitare mes Shqipërisë dhe Malit të Zi

Hapet pika e dytë kufitare mes Shqipërisë dhe Malit të Zi