Ekspozita e Ningxia-s eksploron kulturën dhe turizmin global të

30.09.2021 10:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ekspozita e Ningxia-s eksploron kulturën dhe turizmin global të

“Vera e Ningxia-s: Një mrekulli për botën”, kjo është tema e Ekspozitës së 1-rë Ndërkombëtare për Kulturën dhe Turizmin e Verës të Kinës, që nisi të dielën në Yinchuan, kryeqendrën e Rajonit Autonom Ningxia-Hui të Kinës Veriperëndimore.

Zyrtarë të qeverisë kineze folën në ceremoninë e hapjes. Vizitorë nga 16 vende dhe rajone morën pjesë në veprimtari, kryesisht përmes platformave në internet, për shkak të COVID-19.

Ekspozita synon të rrisë shkëmbimet dhe bashkëpunimin midis prodhuesve kryesorë të verës në vende të ndryshme, me një sërë aktivitetesh akademike, kulturore dhe tregtare që do të mbahen gjatë kësaj veprimtarie.

Ningxia gëzon kushte unike gjeografike, duke e bërë atë një nga “zonat e arta” në botë për rritjen e rrushit për verë. Sipërfaqja e përgjithshme e mbjellë me rrush në rajon është 360 kilometra katrorë, duke zënë një të katërtën e sipërfaqes së përgjithshme të mbjellë me rrush në vend.

Falë cilësisë së lartë, vera e Ningxia-s spikat në tregun global dhe ka fituar më shumë se 500 çmime brenda dhe jashtë vendit.

Ningxia tani prodhon 130 milionë shishe verë në vit, që shiten në mbi 30 vende dhe rajone në mbarë globin.
Në maj, një zonë pilot kombëtare për zhvillimin e industrisë së verës u krijua në Ningxia, e para e këtij lloji në Kinë. Zona pilot synon ta kthejë rajonin në kryeqytetin e verës të Kinës, ashtu si Bordo në Francë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zelensky zotohet ta rindërtojnë aeroplanin më të madh transportues në botë, Mriya

Zelensky zotohet ta rindërtojnë aeroplanin më të madh transportues në botë, Mriya

Vlera e prodhimit e Sistemit të Navigimit Satelitor “BeiDou” të Kinës shënon rekord të ri

Vlera e prodhimit e Sistemit të Navigimit Satelitor “BeiDou” të Kinës shënon rekord të ri

Hakerët rusë sulmojnë SHBA’të, Gjermaninë, Italinë dhe disa shtete tjera

Hakerët rusë sulmojnë SHBA’të, Gjermaninë, Italinë dhe disa shtete tjera

Anija kozmike kineze e mallrave bashkohet me stacionin hapësinor

Anija kozmike kineze e mallrave bashkohet me stacionin hapësinor

WhatsApp lanson reagimet ‘emoji’ në biseda

WhatsApp lanson reagimet ‘emoji’ në biseda

Elon Musk pritet të shërbejë si CEO i përkohshëm i Twitter

Elon Musk pritet të shërbejë si CEO i përkohshëm i Twitter

Mark Zuckerberg lajmëron ndryshimet e fundit në WhatsAp

Mark Zuckerberg lajmëron ndryshimet e fundit në WhatsAp

Apple vjen me një ndryshim të madh

Apple vjen me një ndryshim të madh

WhatsApp së shpejti do t’ju lejojë të përdorni të njëjtën llogari në disa pajisje

WhatsApp së shpejti do t’ju lejojë të përdorni të njëjtën llogari në disa pajisje

Ky është roboti i jashtëzakonshëm kërcimtar që mund të përdoret një ditë edhe në Hënë

Ky është roboti i jashtëzakonshëm kërcimtar që mund të përdoret një ditë edhe në Hënë

Elon Musk dëshiron të implementojë sistemin për sigurinë në bisedat e përdoruesve në Twitter

Elon Musk dëshiron të implementojë sistemin për sigurinë në bisedat e përdoruesve në Twitter

Microsoft: 37 sulme kibernetike ruse të kryera brenda Ukrainës, në mes të luftës

Microsoft: 37 sulme kibernetike ruse të kryera brenda Ukrainës, në mes të luftës

Zbulohet mashtrimi me call centera: Si “mysafiri” nga Kosova përfitoi 135 000 euro

Zbulohet mashtrimi me call centera: Si “mysafiri” nga Kosova përfitoi 135 000 euro

Kurti për suksesin historik të Bad News Eagles: Bravo gamers!

Kurti për suksesin historik të Bad News Eagles: Bravo gamers!

CMG-ja: Ekonomia kineze ruan qëndrueshmërinë para presioneve të shumta

CMG-ja: Ekonomia kineze ruan qëndrueshmërinë para presioneve të shumta

Forbes: Kosova, një shembull se si profesionistët e rinj mund ta transformojnë industrinë e teknologjisë

Forbes: Kosova, një shembull se si profesionistët e rinj mund ta transformojnë industrinë e teknologjisë