Dokumentet sekrete amerikane, Serbia u pajtua ta furnizojë

E publikuar: 12/04/2023 18:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Në rrjedhjen e fundit të dokumenteve të Pentagonit, janë zbuluar shumë sekrete të shteteve tjera. Gazeta britanike, The Guardian, shkruan se Serbia është zotuar të dërgojë armë në Ukrainë, apo vetëm se e ka bërë këtë, transmeton Gazeta Express.

Ky është shkrimi i plotë i përkthyer prej The Guardian.

Dokumenti i klasifikuar i Pentagonit duket se tregon se Serbia është angazhuar të dërgojë ndihma vdekjeprurëse ose e ka furnizuar atë tashmë.

Serbia, një nga vendet më pro-ruse në Evropë, është zotuar të dërgojë armë në Ukrainë ose e ka bërë tashmë këtë, sipas një dokumenti sekret të Pentagonit të zbuluar tani.

Dokumenti tregon se shumica dërrmuese e shteteve evropiane po i ofrojnë armë ose stërvitje Ukrainës, por dokumente të tjera në një grumbull materialesh të klasifikuara të departamentit të mbrojtjes tregojnë se Kievi po përpiqet të marrë furnizime nga pjesa më e madhe e botës dhe po përballet me probleme kritike.

Rrjedhjet kanë krijuar një përçarje në marrëdhëniet SHBA-Ukrainë, pasi ato zbulojnë shumë rreth dislokimeve ushtarake ukrainase. Ata gjithashtu e bëjnë të qartë se inteligjenca amerikane ishte pesimiste për shanset e Kievit për të rimarrë sasi të konsiderueshme territori në ofensivën e pritshme pranverore.

Një nga dokumentet e parë nga Guardian është një përmbledhje e pozicioneve evropiane për ofrimin e armëve dhe trajnimit nga fillimi i marsit, i titulluar “Përgjigje ndaj konfliktit të vazhdueshëm Rusi-Ukrainë”. Ai jep “pozicionin e vlerësuar” të çdo vendi me një shenjë ose një kryq.

Serbia vlerësohet se ka “siguruar ose e angazhuar për të ofruar ndihmë vdekjeprurëse”. Raportohet gjithashtu se ka “aftësinë ushtarake” dhe “vullnetin politik” për të siguruar armë në të ardhmen.

Ministria e jashtme serbe ende nuk ka komentuar mbi dokumentin, por lajmi do të shkaktojë polemika politike në një vend me mbështetje tradicionalisht të fortë për Rusinë, e cila mbështeti vazhdimisht Beogradin në luftërat ballkanike të viteve 1990. Në një sondazh vitin e kaluar, 66% e serbëve thanë se besonin se Rusia ishte “miku më i madh i vendit të tyre”, duke e bërë Serbinë një vend të jashtëm global në këtë drejtim.

Serbia është gjithashtu i vetmi vend evropian që ka kundërshtuar të gjitha sanksionet kundër Rusisë. Presidenti, Aleksandar Vuçiq, ka kërkuar të ruajë lidhjet me Moskën dhe Pekinin, ndërkohë që kërkon të mos largojë tërësisht SHBA-në dhe BE-në. Qeveria e tij ka votuar kundër Rusisë disa herë në asamblenë e përgjithshme të OKB-së për pushtimin e saj në Ukrainë.

Dokumenti i Pentagonit për kontributet evropiane shënohet “Secret/Noforn”, që do të thotë se nuk duhet t’i tregohet asnjë shtetasi të huaj, përfshirë aleatët. Ajo tregon se vetëm dy vende – Austria dhe Malta – kanë refuzuar të ofrojnë ndihmë vdekjeprurëse ose trajnime ushtarake, në të kaluarën apo të ardhmen.

Vjena ka këmbëngulur në ruajtjen e politikës së saj të neutralitetit ushtarak, megjithëse pozicioni është gjithnjë e më i diskutueshëm brenda Austrisë ndërsa lufta vazhdon. Malta ka theksuar gjithashtu neutralitetin e saj tradicional dhe si Austria, ka ofruar ndihmë humanitare.

Hungaria, vazhdimisht shteti anëtar më pro-rus i BE-së, ka ofruar trajnime për mjekët e ushtrisë ukrainase dhe dokumenti vëren se ajo ka “aftësinë ushtarake për të ofruar ndihmë vdekjeprurëse në të ardhmen”.

Nuk ka qenë e mundur të verifikohet në mënyrë të pavarur autenticiteti i dokumenteve, por zyrtarët amerikanë deri më tani kanë vënë në dukje vetëm një dokument të ripostuar në aplikacionin e mesazheve Telegram, që përfshin shifrat e viktimave, si një falsifikim të qartë. Departamenti i drejtësisë po kryen një hetim për të gjetur zbuluesin, i cili duket se ka postuar për herë të parë dokumente sekrete të Pentagonit vitin e kaluar në një server të përdorur nga rreth 20 persona të përfshirë në pajisje ushtarake dhe video-lojëra.

Rusia deri më tani ka ofruar një përgjigje të heshtur. Zëvendësministri i Jashtëm, Sergei Ryabkov, sugjeroi të mërkurën se rrjedhja e informacionit mund të jetë një truk dezinformues i SHBA. “Meqenëse SHBA-ja është palë në konflikt dhe në thelb po zhvillon një luftë hibride kundër nesh, është e mundur që teknika të tilla të përdoren për të mashtruar kundërshtarin e tyre, Federatën Ruse”, tha Ryabkov për agjencitë ruse të lajmeve.

Qeveria ukrainase po vlerëson dëmin e mundshëm nga zbulimet. Dosjet japin detaje të 12 brigadave të sapoformuara, të pajisura me tanke luftarake dhe mjete të blinduara perëndimore, të cilat ka të ngjarë të udhëheqin sulmin kundër pozicioneve ruse të barrikaduara.

“Me siguri, njerëzit nuk janë të lumtur,” pranoi një zyrtar të mërkurën. “Ukraina u kritikua vitin e kaluar se nuk ishte një partner i besueshëm. Në fillim të pushtimit, nuk na pajiseshin me armë për shkak të mungesës së besimit. Si rezultat humbëm shumë territor dhe njerëz. Ky perceptim ishte i gabuar. Dhe tani kjo rrjedhje ndodh nga pala amerikane.”

Ishte shumë herët për të thënë nëse rrjedhja e informacionit do të ndikonte në planifikimin për kundërsulmin e Ukrainës, tani në një fazë të avancuar, tha zyrtari. Sulmi pritet gjerësisht të ndodhë në jug të vendit dhe ndoshta edhe në lindje. Qëllimi i Ukrainës është të thyejë korridorin tokësor që lidh Krimenë me provincën Donetsk dhe të dëbojë rusët nga qyteti i pushtuar i Melitopolit dhe porti i Berdianskut.

Sipas burimeve ukrainase, armët perëndimore, përfshirë tanket Challenger 2 nga Britania e Madhe, nuk janë dërguar në brigadat ekzistuese që luftojnë në Bakhmut, në lindje të vendit, ku të dyja palët kanë marrë viktima të rënda. Brigada e 79-të e Ukrainës është e pajisur me aviatorë M777 të furnizuar nga SHBA-ja dhe përndryshe mbështetet në armët e epokës sovjetike. Brigada e 93-të ka mjete artilerie norvegjeze, por jo pajisje të reja, thonë komandantët.

Në vend të kësaj, tanket e betejës perëndimore janë shpërndarë midis brigadave të sapoformuara që nuk përfshihen aktualisht në luftime – një taktikë që zyrtari e krahason me “kursimin e shumë dhuratave për Pashkë”. Personi shtoi: “Ushtria ukrainase luan me skenarë të ndryshëm. Ata nuk kanë vetëm një. Nuk është rasti që nëse nuk shkoni në një rrugë, sulmi shembet. Ka shumë opsione.”

Asnjë kundërsulm nuk ka gjasa të fillojë derisa moti të thahet, gjë që nuk ka gjasa të ndodhë për të paktën 10 ditë. Të mërkurën ra shi gjatë gjithë ditës në Kiev dhe qytete të tjera të Ukrainës.

Dokumentet e zbuluara të Pentagonit tregojnë se pavarësisht nga solidariteti pothuajse i plotë evropian, disa nga aleatët më të afërt të Uashingtonit kanë refuzuar ofrimin e armëve për Ukrainën. Zyra e Sigurisë e Koresë së Jugut tregohet se ka vënë në dukje mundësinë që municionet që vendi i shiti SHBA-së mund të përfundojnë në duart e Ukrainës, duke shkelur ligjin e saj që rregullon furnizimet me armë në zonat e konfliktit.

Një dokument tjetër detajon mendimin e SHBA-së për mënyrat për të bindur Izraelin që t’i ofrojë armatim Kievit, duke sugjeruar se ai mund të braktisë bllokimin e furnizimeve të tilla sipas skenarëve të caktuar. Një opsion, sugjeruan zyrtarët e mbrojtjes, ishte “modeli turk”, me anë të të cilit armët dërgohen përmes subjekteve të palëve të treta. Izraeli mund ta bëjë këtë nën presionin e SHBA-së, thuhet në dokument