Defekt në bankë, u tërhoqën më shumë se 40 milionë dollarë

E publikuar: 18/03/2024 23:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Banka më e madhe tregtare e Etiopisë po përpiqet të rikuperojë shuma të mëdha parash të tërhequra nga klientët, pas një “defekti në sistem”.

Klientët zbuluan herët të shtunën se mund të merrnin më shumë para se sa kishin në llogaritë e tyre në Bankën Tregtare të Etiopisë (CBE).

Më shumë se 40 milionë dollarë (31 milion £) u tërhoqën ose u transferuan në banka të tjera, raportuan mediat lokale.

U deshën disa orë që institucioni të ngrinte transaksionet.

Shumica e parave u tërhoqën nga CBE në pronësi të shtetit nga studentët, u tha gazetarëve të hënën presidenti i bankës, Abe Sano.

Lajmet për defektin u përhapën nëpër universitete kryesisht përmes aplikacioneve të mesazheve dhe telefonatave.

Radhë të gjata u krijuan në ATM-të e kampusit, me një student në Etiopinë perëndimore, duke i thënë BBC-së se njerëzit amharikë po tërhiqnin para derisa oficerët e policisë mbërritën në kampus për t’i ndaluar.

Studenti, i cili merr pjesë në Institutin e Teknologjisë të Universitetit Jimma, tha se “nuk e besonte se ishte e vërtetë” kur miqtë e tij i thanë rreth orës 01:00 me orën lokale (22:00 GMT) se ishte e mundur të tërhiqeshin shuma të mëdha nga ATM, ose transferoni paratë duke përdorur aplikacionin e bankës.

Të paktën tre universitete kanë lëshuar deklarata duke i këshilluar studentët të kthejnë çdo para që nuk u përket atyre, që mund të kenë marrë nga CBE.

Kushdo që kthen para nuk do të akuzohet për një vepër penale.

Banka qendrore e Etiopisë, e cila shërben si organi drejtues i sektorit financiar, lëshoi ​​një deklaratë të dielën, duke thënë se “një defekt” kishte ndodhur gjatë “aktiviteteve të mirëmbajtjes dhe inspektimit”.