CFO-ja e “Huawei”-t Meng Wanzhou largohet nga Kanadaja dhe arrin në Kinë

26.09.2021 12:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
CFO-ja e “Huawei”-t Meng Wanzhou largohet nga Kanadaja dhe arrin  në Kinë

Meng Wanzhou, kryezyrtarja financiare e kompanisë “Huawei”, u largua nga Kanadaja të premten sipas orës vendore me një avion çarter të qeverisë kineze dhe ka arritur në atdhe në mbrëmjen e të shtunës duke u ribashkuar me familjen e saj, “me përpjekjet e paepura të qeverisë kineze”, njoftoi agjencia kineze e lajmeve “Xinhua”.

Arresti shtëpiak i Meng-ut në Kanada përfundoi të premten, pasi Departamenti amerikan i Drejtësisë hoqi dorë nga kërkesa për ekstradimin e saj.

Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kinës Zhao Lijian shprehu të shtunën, nëpërmjet një postimi në rrjetin social, përshëndetje për kthimin e Meng Wanzhou-t në atdhe.

Meng-u u arrestua më 2018 në Aeroportin Ndërkombëtar të Vankuverit me kërkesën e ShBA-së.

Kryezyrtarja financiare e “Huawei”-t Meng Wanzhou nuk i ka pranuar akuzat për mashtrim, tha William Taylor III, një nga avokatët e Meng-ut, në një deklaratë pas përfundimit të arrestit shtëpiak trevjeçar në Kanada.

“Kënaqem shumë që Meng-u dhe Departamenti amerikan i Drejtësisë kanë arritur një marrëveshje të shtyrjes së procedimit, e cila u miratua nga gjykatësja Donnelly,” thuhet në deklaratë. “Sipas kësaj marrëveshjeje, zj. Meng nuk do të procedohet më tej në ShBA dhe procedurat e ekstradimit në Kanada do të përfundojnë.

Në avionin çarter me te cilin udhëtoi ajo iu drejtua gazetarëve :

Lutemi për paqe dhe fatmirësisht jetojmë në kohë paqeje. Vlerësojmë madhështinë dhe lumturisht jetojmë në një vend të madh.

U rrita gjatë periudhës së reformës e hapjes së Kinës dhe kam parë e përjetuar nga afër luftën e paepur dhjetëravjeçare të të gjithë popullit kinez nën udhëheqjen e PKK-së.Sot atdheu jonë shkon drejt lulëzimit dhe populli kinez eci drejt pasurimit të përbashkët, duke dhënë kontribut të madh për paqen e zhvillimin e botës.

Në prag të Festës Kombëtare të Kinës, i uroj atdheut “Gëzuar Ditëlindjen”. Rruga për në shtëpi ka qenë me zigzage, por është më e ngrohta në botë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Alban Hyseni: Tash e tutje qeverisim bashkë me banorët e Gjilanit

Alban Hyseni: Tash e tutje qeverisim bashkë me banorët e Gjilanit

Haziri vizitin kompaninë Flexograf, e përgëzon për sukseset dhe rritjen prodhimit për eksport në Europë

Haziri vizitin kompaninë Flexograf, e përgëzon për sukseset dhe rritjen prodhimit për eksport në Europë

Komunitetet jo shumicë në përkrahje të ndryshimit!

Komunitetet jo shumicë në përkrahje të ndryshimit!

Në mbështetje të ekonomisë lokale do ta krijojmë Zonën Ekonomike

Në mbështetje të ekonomisë lokale do ta krijojmë Zonën Ekonomike

Haziri falënderon zjarrfikësit për punën e jashtëzakonshme të përballjes me pandeminë, thatësinë, vërshimeve e zjarreve

Haziri falënderon zjarrfikësit për punën e jashtëzakonshme të përballjes me pandeminë, thatësinë, vërshimeve e zjarreve

Aktori zbulon skenarët e “Për’puthen”: Alvisa dhe Hyseni po shtiren, ata janë bashkë jashtë emisionit

Aktori zbulon skenarët e “Për’puthen”: Alvisa dhe Hyseni po shtiren, ata janë bashkë jashtë emisionit

Përmbytjet në Shanxi  detyrojnë qindra persona të evakuohen

Përmbytjet në Shanxi detyrojnë qindra persona të evakuohen

Abdixhiku: Xhafer Tahiri nuk n’dalet kurrë së punuari për Vushtrrinë

Abdixhiku: Xhafer Tahiri nuk n’dalet kurrë së punuari për Vushtrrinë

Capari i jep mbështetje të jashtëzakonshme Lutës, më 17 tetor do ta bëjmë fitoren historike

Capari i jep mbështetje të jashtëzakonshme Lutës, më 17 tetor do ta bëjmë fitoren historike

Top 5 zotimet e Alban Hysenit për Gjilan

Top 5 zotimet e Alban Hysenit për Gjilan

Tifozi i dhuron Shaqirit xhaketë me logo të UÇK-së (VIDEO)

Tifozi i dhuron Shaqirit xhaketë me logo të UÇK-së (VIDEO)

Boesel i hakmirret Krasniqit dhe ia rimerr titullin në kategorinë gjysmë të rëndë

Boesel i hakmirret Krasniqit dhe ia rimerr titullin në kategorinë gjysmë të rëndë

Përkrahje e jashtëzakonshme kudo që po shkojmë

Përkrahje e jashtëzakonshme kudo që po shkojmë

Video/ Broja makth i Hungarisë, vjen nga stoli dhe u jep 3 pikë kuqezinjve

Video/ Broja makth i Hungarisë, vjen nga stoli dhe u jep 3 pikë kuqezinjve

Velekinca e Mulla Idriz Gjilanit i jep përkrahje të fuqishme Lutfi Hazirit dhe listës së LDK-së

Velekinca e Mulla Idriz Gjilanit i jep përkrahje të fuqishme Lutfi Hazirit dhe listës së LDK-së

Krejt rinia me Lëvizjen

Krejt rinia me Lëvizjen