Çfarë i përkeqëson dhimbjet menstruale?

09.06.2022 20:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Çfarë i përkeqëson dhimbjet menstruale?

Një numër i madh femrash përjetojnë dhimbje menstruale, dismenorre dhe a e dini se çfarë mund t’i intensifikojë ato?

Nëse i përkisni grupit të femrave që kanë dismenorre, sigurohuni që të shmangni gjërat e mëposhtme, në mënyrë që të kaloni sa më pa dhimbje ditët tuaja menstruale, shkruan Beauty & Health.

Çfarë i intensifikon dhimbjet menstruale?

Stresi, ushqimi dhe aktiviteti fizik nuk kontribuojnë në kalimin e ciklit pa ndonjë problem.

Përkundrazi, e gjithë kjo mund të përkeqësojë gjendjen, veçanërisht te femrat që tashmë kanë probleme me menstruacionet e dhimbshme.

Më poshtë shpjegohet sesi stresi, ushqimi dhe aktiviteti fizik ndikojnë negativisht në dismenorre.

Dhimbjet menstruale dhe stresi

Është e vërtetë që stresi është përgjegjës për shumë probleme me të cilat përballemi në jetën tonë të përditshme (fizike dhe mendore). Sigurisht, kjo nuk mund të mos ndikojë në psikikën tonë tashmë të trazuar në ditët e asaj periudhe.

Mund të mos jetë e lehtë për ta hequr qafe atë, megjithatë, mund të bëni disa ushtrime për të qetësuar nervat kur ndieni shpërthimin.

Ushqimi i varfër

Kur themi ushqim i keq, nuk nënkuptojmë vetëm ushqimin e shpejtë që rëndon trupin tuaj, por edhe faktin që nuk hani vaktet e duhura çdo tri orë, gjë që çon në rraskapitje të trupit tuaj.

Sidomos në ditët e ciklit, duhet të hani vakte të vogla dhe të shpeshta për të shmangur marramendjet që do t’ju lodhin më shumë.

Aktiviteti fizik

Kur trupi juaj po përpiqet të përballojë faktin që ka gjakderdhje, do të ishte mirë të mos shkoni në palestër për të bërë pesha apo ushtrime aerobike.

Provoni pozicione relaksuese joga ose pilates dhe bëni një shëtitje (nëse mund ta duroni dhimbjen) në një rutine.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë