Bregoviç po e hapka koncertin me kangën “Kosovarja”, gjoja nerë e madhe për gra e çika të Kosovës

22.08.2021 14:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bregoviç po e hapka koncertin me kangën “Kosovarja”, gjoja nerë e madhe për gra e çika të Kosovës

Nga Valbonë Bajrami

“Bregoviç po e hapka koncertin me kangën “Kosovarja”, gjoja nerë e madhe për gra e çika të Kosovës. Në vorbull reagimesh, në vend se vetë organizatorët me u konsultu me punonjës të shëndetit mendor, se a asht e udhës me nisë festivalin me vargje kushtue grave dhe çikave të Kosovës: “… përvjedhu nga kapigjiku.

Ruj fustanin mos e grisKe kujdes mos e humb bozhurinDua të jeshe hej moj si hyjneshe”, duke qenë në dijeni se n’Kosovë janë grisë 20.000 fustana nga përdhunuesit serb – sa provokuese janë këto vargje për viktimat me tërheqë vegza traume e terrori të përjetuem. Sa poshtnuse nga shteti amë me fillu relativizimin e gjenocidit me “art” që vnon në theks fusnata grashë, për të cilat nuk asht vnue drejtësia në vend.

“Traumatic coupling”, qysh njihet në shkencë, pranon si stimulim të zgjimit të traumës nga nji fjalë apo objekt i vetëm, pasue me “triger warning” që mediet globale e kanë për detyrë nga DSM me vendosë vërejtje për auditorin në lidhje me përmbajtjen se çfarë transmetojnë mediet, si paralajmërim për shqetsim potencial.

“Mos e gris fustanin”, asht vegzë që shqetson 20.000 viktimat e përdhunume në Kosovë, aq më shumë që do të interpretohen nga nji kangtar frymëzues për “cerna ruka” të Arkanit. Artistët le t’a quajnë art interpretimin e kangës “Kosovka”, por punonjësit mental e kanë për detyrë me ju vnue në dijeni që me lue me tërheqje vegzash mentale të viktimave, sikur të ishim shtete ku funksionon ligji i ekspozimit medial, denimi ju kish kushtu aq sa mbledhni përfitime materiale të të gjitha festivaleve që mbahen në Kosovë e Shqipni”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kosova bëhet gati edhe për dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19

Kosova bëhet gati edhe për dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19

Uran Ismaili: Me mua kryetar, drejtorët në Komunën e Prishtinës, nuk do të jenë partiak

Uran Ismaili: Me mua kryetar, drejtorët në Komunën e Prishtinës, nuk do të jenë partiak

Osmani përplaset me ministrin serb në Këshill të Sigurimit: Serbia ende fle në varreza masive

Osmani përplaset me ministrin serb në Këshill të Sigurimit: Serbia ende fle në varreza masive

Vendos Qeveria, hiqet ora policore për zyrtarët në zgjedhje

Vendos Qeveria, hiqet ora policore për zyrtarët në zgjedhje

Haziri: Kompania ABC Design shembulli më i mirë i rritjes së punësimit gjatë kohës së pandemisë

Haziri: Kompania ABC Design shembulli më i mirë i rritjes së punësimit gjatë kohës së pandemisë

Osmani e fton Selakoviqin të kërkojë falje për masakrat në Kosovë

Osmani e fton Selakoviqin të kërkojë falje për masakrat në Kosovë

A kreu Ministri Rakiq vepër penale me deklaratën për “Natën e Kristaltë në Veri”, flet ish-kryetari i Gjykatës Supreme

A kreu Ministri Rakiq vepër penale me deklaratën për “Natën e Kristaltë në Veri”, flet ish-kryetari i Gjykatës Supreme

Lutfi Haziri, para 23 vitesh ishte arrestuar nga Serbia nën akuzën për terrorizëm

Lutfi Haziri, para 23 vitesh ishte arrestuar nga Serbia nën akuzën për terrorizëm

Përfaqësuesi i SHBA-së në OKB: Të përmbyllet misioni i UNMIK-ut, dialogu të përfundojë me njohje reciproke

Përfaqësuesi i SHBA-së në OKB: Të përmbyllet misioni i UNMIK-ut, dialogu të përfundojë me njohje reciproke

Osmani në KS të OKB-së: 22 vite më parë ju kam përcjellë në TV si refugjate e ikur nga ushtria e Serbisë, sot si Presidente e Kosovës

Osmani në KS të OKB-së: 22 vite më parë ju kam përcjellë në TV si refugjate e ikur nga ushtria e Serbisë, sot si Presidente e Kosovës

Gjykata jep detaje për lirimin e Enver Sekiraqës në arrest shtëpiak

Gjykata jep detaje për lirimin e Enver Sekiraqës në arrest shtëpiak

Ekskluzive/ Sondazhi i UBO-s: Arben Vitia i pari, Uran Ismaili renditet i dyti

Ekskluzive/ Sondazhi i UBO-s: Arben Vitia i pari, Uran Ismaili renditet i dyti

Shefi i UNMIK-ut: Policia ka hedhur gaz lotsjellës dhe granta dore në shtëpitë e tyre

Shefi i UNMIK-ut: Policia ka hedhur gaz lotsjellës dhe granta dore në shtëpitë e tyre

Murati: Nga ky muaj, nënat që kanë lindur fëmijë nga viti 2015 e tutje mund të aplikojnë për shtesa

Murati: Nga ky muaj, nënat që kanë lindur fëmijë nga viti 2015 e tutje mund të aplikojnë për shtesa

Borell pas vizitës në Washington, fton Kurtin dhe Vuçiqin në Bruksel

Borell pas vizitës në Washington, fton Kurtin dhe Vuçiqin në Bruksel

Në takimin Borrell dhe Blinken u diskutua për vazhdimin e procesit të dialogut

Në takimin Borrell dhe Blinken u diskutua për vazhdimin e procesit të dialogut