“Bomba me celular”, panik në Durrës. Nisin hetimet për autorin e ngjarjes (Foto+Video)

16.03.2015 11:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Bomba me celular”, panik në Durrës. Nisin hetimet për autorin e ngjarjes (Foto+Video)

Shpërthimi i kontrolluar uli tensionin dhe frikën e shkaktuar nga një alarm për bombë në derën e një shkolle të mesme dhe Drejtorisë Rajonale Arsimore në Durrës.

Në mëngjes, rreth orës 7, në sallën operative të Policisë së Durrësit erdhi një njoftim për një objekt të dyshimtë, një pako me një celular sipër, që ngjante me një bombë.

Policia ka krijuar menjëherë perimetrin e sigurisë në zonë, ku qartazi dukej pakoja e lënë në rrugë. Shkolla u evakuua me shpejtësi, ndërsa drejt vendit të ngjarjes kanë shkuar ekspertët xhenierë.

Ata kontrolluan pakon nga jashtë, e më pas me anë të pajisjeve panë nëse kishte eksploziv. Procedura, e cila zgjati për rreth dy orë, ka përfunduar në orën 9 e 20 minuta.

Më pas, një pajisje shpërthyese ka goditur pakon, e cila ishte ndërtuar qëllimisht që t’i ngjante një bombe dhe të shkaktonte panik. Sipër ishte vendosur një celular i vjetër “Nokia”, nga ku dilnin dy fije.

Shpërthimi tregoi se brenda në pako nuk kishte eksploziv. Ndërkohë, policia ka nisur hetimin për të gjetur se kush ka dashur të shkaktojë panik me këtë imitim bombe. Janë sekuestruar kamerat e sigurisë për të gjetur autorin.

Ngjarje të ngjashme ndodhën edhe në Tiranë një ditë më parë. Pranë Prokurorisë së Tiranës, një pako e ngjashme shkaktoi panik, e më pas një valixhe e lënë pranë RTSH-së u shpërthye në të njëjtën mënyrë nga forcat xheniere.

Të gjitha alarmet në Tiranë e Durrës kanë të njëjtën mënyrë organizimi, pako të mbështjella si bombë, apo valixhe, por pa eksploziv brenda dhe duket se qëllimi i autorëve është i njëjtë. Të shkaktojnë sa më shumë panik dhe terror psikologjik.

Rreth dy orë pas marrjes së njoftimit është realizuar shpërthimi i komanduar

 / Top Channel
Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zelensky i drejtohet bjellorusëve: Mos lejoni të përfshiheni në luftë

Zelensky i drejtohet bjellorusëve: Mos lejoni të përfshiheni në luftë

Rusia shpall “non grata” tetë diplomatë grekë/ Kremlini ‘acarohet’ me Greqinë që po ndihmon me armë Ukrainën

Rusia shpall “non grata” tetë diplomatë grekë/ Kremlini ‘acarohet’ me Greqinë që po ndihmon me armë Ukrainën

Vrau një punëtore për shkak se i qitën shumë majonezë në sandviç

Vrau një punëtore për shkak se i qitën shumë majonezë në sandviç

Ukraina: Mbi 34,700 trupa ruse të vrarë në luftë

Ukraina: Mbi 34,700 trupa ruse të vrarë në luftë

Koloneli që bartë çantën e Putinit me kodet e armëve bërthamore, qëllohet me armë në shtëpinë e tij

Koloneli që bartë çantën e Putinit me kodet e armëve bërthamore, qëllohet me armë në shtëpinë e tij

Macron nën presion, takon rivalët partiakë pas humbjes së shumicës

Macron nën presion, takon rivalët partiakë pas humbjes së shumicës

Biden: Me Zelenskyn flas 3 deri në 4 herë në javë

Biden: Me Zelenskyn flas 3 deri në 4 herë në javë

​Gjermani: Pensionet rriten nga korriku

​Gjermani: Pensionet rriten nga korriku

Zelensky i adresohet popullit ukrainas: Nesër nis një javë historike

Zelensky i adresohet popullit ukrainas: Nesër nis një javë historike

“Porti i Durrësit duhet të jetë rajonal”, Rama: Marrëveshja me Kosovën u shty

“Porti i Durrësit duhet të jetë rajonal”, Rama: Marrëveshja me Kosovën u shty

Vala e të nxehtit thyen rekorde në Gjermani

Vala e të nxehtit thyen rekorde në Gjermani

Reduktimi i gazit rus, Gjermania me masa

Reduktimi i gazit rus, Gjermania me masa

Rama për Ballkanin e Hapur: Secili do të marrë pjesën e vet të asaj që i takon

Rama për Ballkanin e Hapur: Secili do të marrë pjesën e vet të asaj që i takon

Sëmuret pasagjeri që po vinte në Kosovë, aeroplani nga Zvicra bën ulje emergjente

Sëmuret pasagjeri që po vinte në Kosovë, aeroplani nga Zvicra bën ulje emergjente

Zgjedhjet në Francë: Macron humb shumicën absolute në Parlament

Zgjedhjet në Francë: Macron humb shumicën absolute në Parlament

Misteri i një avioni nisur nga Moska: Pse u ndal dhe në Beograd?

Misteri i një avioni nisur nga Moska: Pse u ndal dhe në Beograd?