BMW 7, tani ka luks dhe energji si kurrë më parë (Foto)

E publikuar: 28/08/2015 13:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
BMW 740i dhe 750i , makina e re ka vendos standardet për një luks modern, rehati në lëvizje si dhe lidhjet inteligjente, pra kjo është anija e re në gjeneratën e gjashtë të BMW-s.

Në përgjithësi, BMW 7 i ri është 206.6 inç i gjatë, rreth një inç më i gjatë se modeli që po largohet, ndërsa gjerësia dhe lartësia mbetet kryesisht e pandryshuar.

Sistemi iDrive tani mund të kontrollohet nëpërmjet një prekje, ose duke përdorur aktivizimin me zë për sistemin e navigimit.

Kontrolli i gjestit arrin gjithashtu, duke përdorur 3-D sensorë për të marrë lëvizjet e dorës në afërsi të qendër të konsolës(Touchscreen) dhe duke i kthyer ato në komandë.

Ju mund të rregulloni zërin që të pranojë ose refuzojë thirrjet telefonike me një lëvizje të vogël të dorës.

Makina 750i Xdrive me një motor 4.4 litërsh twin turbo V8 prodhon 445 kuaj fuqi, ndërsa 740i përdor një motor 3.0 litër turbocharged V6 i cili prodhon 320 kuaj fuqi.

Të dy motorët kanë një transmision automatik ZF, me tetë shpejtësi. Ky është një marsh i ri i cili është përshtatur me situatën makinës dhe rrugën, rregullimi dhe karakteristikat janë zhvendosur në përputhje me rrethanat makinës.

Tani për tani, ne mund të themi se BMW 7 mund të jetë makina më e mirë luksoze në treg.

BMW 7, seria e re arrin këtë vjeshtë, me çmim prej 81,300 dollar deri në 94,400 dollar.