Berisha dyshohet se i shkaktoi dëm mbi 2 milionë e

16.03.2015 08:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Berisha dyshohet se i shkaktoi dëm mbi 2 milionë e

Anëtari i ri i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Armend Berisha, nuk po hetohet vetëm për sjellje të pahijshme nga Zyra e Prokurorit Disiplinor (ZPD), shkruan sot Koha Ditore.

Ndaj këtij gjyqtari ka pretendime se ka bërë edhe shkelje ligjore gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare, të cilat e kanë dëmtuar buxhetin e Kosovës prej mbi 2 milionë e 181 mijë eurosh, duke tërhequr një padi të cilën Dogana e Kosovës e kishte ushtruar ndaj një kompanie të lojërave të fatit që nuk kishte shlyer obligimet tatimore ndaj këtij institucioni.

Lidhur me këtë rast Shefqet Hasimi, zyrtar i lartë në Ministrinë e Drejtësisë, i cili është përfaqësues ligjor i Doganës në këtë lëndë, në tetor të vitit që shkoi kishte deponuar në ZKD një ankesë ndaj Berishës. Atë e akuzonte për sjellje joetike dhe shkelje të ligjit gjatë ushtrimit të detyrës si gjyqtar në Gjykatën Themelore në Pejë.

Në atë ankesë thuhet se gjyqtari Berisha me rastin e tërheqjes së padisë mbi 2- milionëshe ndaj kompanisë “E.G.T.K.” ka shkelur ligjin tri herë, si dhe është sjellë në kundërshtim me etikën e një gjyqtari.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Si vendoset limiti për çmimin e naftës dhe sa do të gjobiten pompat që shesin më shtrenjtë?

Si vendoset limiti për çmimin e naftës dhe sa do të gjobiten pompat që shesin më shtrenjtë?

Sheholli: Çmimi i rrymës në veri do të jetë më i ulët se në pjesën tjetër të Kosovës

Sheholli: Çmimi i rrymës në veri do të jetë më i ulët se në pjesën tjetër të Kosovës

Nis seanca e Kuvendit, në rend dite edhe tërheqja e parave të Trustit

Nis seanca e Kuvendit, në rend dite edhe tërheqja e parave të Trustit

Çmimet e papërballueshme, Biden bën thirrje për heqjen taksës së karburanteve në SHBA

Çmimet e papërballueshme, Biden bën thirrje për heqjen taksës së karburanteve në SHBA

Konjufca: Tërheqja e mjeteve nga Trusti dëmton skemën pensionale

Konjufca: Tërheqja e mjeteve nga Trusti dëmton skemën pensionale

Krasniqi: Projektligji për konfiskimin e pasurisë rrezikon seriozisht të drejtat e njeriut

Krasniqi: Projektligji për konfiskimin e pasurisë rrezikon seriozisht të drejtat e njeriut

Marrëveshje e re për zbatim të marrëveshjes ekzistuese për energjinë

Marrëveshje e re për zbatim të marrëveshjes ekzistuese për energjinë

Kurti: Nuk e heqim akcizën për naftë, nuk ndihmohen qytetarët

Kurti: Nuk e heqim akcizën për naftë, nuk ndihmohen qytetarët

Kur do t’i marrin studentët 100 eurot e premtuara? Flasin nga Qeveria

Kur do t’i marrin studentët 100 eurot e premtuara? Flasin nga Qeveria

Miratohet projektligji që përjashton veteranët nga ngritja e pagës minimale

Miratohet projektligji që përjashton veteranët nga ngritja e pagës minimale

Krasniqi: Mospërfshirja e veteranëve të UÇK-së në pagën minimale është një turp, PDK s’merr pjesë në seancë

Krasniqi: Mospërfshirja e veteranëve të UÇK-së në pagën minimale është një turp, PDK s’merr pjesë në seancë

Rizvanolli për shkarkimin e bordeve të ndërmarrjeve: Mandati u ka skaduar, jemi në proces për emërimin e të rinjve

Rizvanolli për shkarkimin e bordeve të ndërmarrjeve: Mandati u ka skaduar, jemi në proces për emërimin e të rinjve

Hoti e pyet Muratin: Pse s’po e zgjeron listën e produkteve që mund t’iu reduktohet TVSH-ja, ta lejon Ligji

Hoti e pyet Muratin: Pse s’po e zgjeron listën e produkteve që mund t’iu reduktohet TVSH-ja, ta lejon Ligji

Ky është profili i kompanisë gjermane “LIDL” që u ftua të investojë në Kosovë

Ky është profili i kompanisë gjermane “LIDL” që u ftua të investojë në Kosovë

Cilat janë 10 tregjet më të mëdha të aksioneve në botë?

Cilat janë 10 tregjet më të mëdha të aksioneve në botë?

Ministrja Hajdari: Shtohen 10 milionë euro në rezervën shtetërore, në korrik do të ketë më shumë prodhim nga gruri

Ministrja Hajdari: Shtohen 10 milionë euro në rezervën shtetërore, në korrik do të ketë më shumë prodhim nga gruri