Bënë “thashetheme” në internet, rreth 200 persona dënohen në Kinë

31.08.2015 19:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bënë “thashetheme” në internet, rreth 200 persona dënohen në Kinë

Autoritetet kineze kanë ndëshkuar 197 njerëz pasi përhapën zëra të pavërteta në internet për rënien e bursave dhe shpërthimet fatale nëe Tianxhin.

Sipas agjencisë së lajmeve kineze “Xinhua”, një gazetar dhe disa zyrtarë të bursave janë arrestuar, ndërsa nuk jepen detaje të tjera. Aksionet kineze ranë më 8% pas një jave negative në bursa që përhapi panik në tregjet ndërkombëtare.

Ndërsa, në shpërthimet në Tianxhin humbën jetën 150 njerëz dhe 23 janë shpallur të humbur. Edhe në të shkuarën, autoritetet kineze që kontrollojnë rreptësisht informacionin në internet, kanë paditur njerëz për përhapjen e zërave të pavërtetë.

Mes këtyre raporteve ishin lajme se një person vrau vetën për shkak të humbjeve në bursa, apo se viktimat e Tianxhinit ishin më shumë se 1300.

Mediat kineze shkruajnë se gazetari i arrestuar ka pranuar se kishte përhapur lajme të rreme, ndërsa zyrtarët e bursave u arrestuan sepse bënë të njëjtën gjë për fushën e tyre duke kritkuar qeverinë.

Por, sipas gazetës britanike “Fiancial Times”, liderët kinezë vërtetë e menaxhuan keq krizën në bursa. Gazeta pretendon se burime të ndryshme konfirmojnë se qeveria kineze vendosi që të hiqte dorë nga përpjekjet për të ndihmuar bursat dhe u përqëndrua tek ndëshkimi i njerëzve që akuzohen se kanë sjellë destabilizimin e tyre./tch/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hiqni dorë nga bisedat private në “Messenger”, ja pse

Hiqni dorë nga bisedat private në “Messenger”, ja pse

Jeff Bezos largohet nga drejtimi i Amazon: Si e nisi dhe pse po e lë gjigandin e shitjes online

Jeff Bezos largohet nga drejtimi i Amazon: Si e nisi dhe pse po e lë gjigandin e shitjes online

Si të filloni një blog tuajin!

Si të filloni një blog tuajin!

Llogaritë e Trumpit pezullohen në afat dyvjeçar, vendos Facebook

Llogaritë e Trumpit pezullohen në afat dyvjeçar, vendos Facebook

Musk, gati ta ndërtojë aeroportin hapësinorë

Musk, gati ta ndërtojë aeroportin hapësinorë

U prishen 1 000 vaksina pasi dikush e hoqi frigoriferin nga rryma për ta mbushur telefonin

U prishen 1 000 vaksina pasi dikush e hoqi frigoriferin nga rryma për ta mbushur telefonin

Golf 1 vjen si një veturë moderne elektrike

Golf 1 vjen si një veturë moderne elektrike

Apple përmes versionit iOS 14.5 tenton të rregullojë problemin e baterive të iPhone

Apple përmes versionit iOS 14.5 tenton të rregullojë problemin e baterive të iPhone

Google pushon nga puna zyrtaren e lartë, Margaret Mitchell

Google pushon nga puna zyrtaren e lartë, Margaret Mitchell

Si filloi Mark Cuban me vetëm 60 dollarë dhe përfundoi një miliarder

Si filloi Mark Cuban me vetëm 60 dollarë dhe përfundoi një miliarder

Facebook dhe Apple mund të përplasen në gjykatë

Facebook dhe Apple mund të përplasen në gjykatë

Shitjet e Apple arritën vlerën mbi 111 miliardë dollarë në tre muajt e fundit të vitit të kaluar

Shitjet e Apple arritën vlerën mbi 111 miliardë dollarë në tre muajt e fundit të vitit të kaluar

Toyota godet Volkswagenin, bëhet shitësja më e madh e veturave në vitin 2020

Toyota godet Volkswagenin, bëhet shitësja më e madh e veturave në vitin 2020

Paralajmëron Apple: Mbani iPhone-in larg zemrës

Paralajmëron Apple: Mbani iPhone-in larg zemrës

Facebook, Twitter dhe Youtube ia fshijnë disa postime Trumpit

Facebook, Twitter dhe Youtube ia fshijnë disa postime Trumpit

Bitcoin tejkalon vlerën 30.000 dollarë për herë të parë

Bitcoin tejkalon vlerën 30.000 dollarë për herë të parë