BE: Përmbajtjet terroriste në internet të fshihen brenda një ore

10.12.2020 21:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
BE: Përmbajtjet terroriste në internet të fshihen brenda një ore

Kompanitë e tilla si “Facebook” dhe “Youtube” do të duhet t’i heqin përmbajtjet terroriste brenda një ore pasi të jenë komunikuar, përndryshe rrezikojnë gjobitje masive, sipas një marrëveshjeje të re të arritur nga negociatorët për institucionet e BE-së.

“Që nga sulmet e Parisit, ne kemi vënë sigurinë e europianëve në krye të agjendës së BE-së, për të mbrojtur kufijtë tanë dhe për të parandaluar terrorizmin. Tani ne kemi shtuar një pjesë tjetër, heqjen e përmbajtjeve terroriste nga interneti”, deklaroi në Tëitter Partia Popullore Europiane (PPE), grupi më i madh në Parlamentin Europian, ndërsa njoftoi arritjen e marrëveshjes, raporton ATSh.

“Në rast të shkeljeve sistematike, kompanitë mund të gjobiten me disa përqind të xhiros së tyre vjetore, sipas një projektmarrëveshje midis PE, vendeve të BE-së dhe KE”, sqaruan burimet europiane.

Urdhri për heqjen e përmbajtjes mund të vijë, gjithashtu, edhe nga autoritete në një vend tjetër të BE-së, sipas marrëveshjes.

Marrëveshja do të zbatohet për të gjitha kompanitë që ofrojnë shërbime të internetit në Bllok, pavarësisht nëse janë të vendosura në BE.

Planet ende duhet të votohen zyrtarisht nga vendet e BE dhe parlamenti.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dy të vdekur dhe 49 raste të reja me Coronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Dy të vdekur dhe 49 raste të reja me Coronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Shpërndahen qytetarët, vendosen pengesa të metalta te “1 Tetori”

Shpërndahen qytetarët, vendosen pengesa të metalta te “1 Tetori”

Ambasadorja e Kosovës në Izrael: Kosovarët janë të sigurt

Ambasadorja e Kosovës në Izrael: Kosovarët janë të sigurt

Deputeti i VV-së pjesëmarrës në marshin ku në kor u brohorit kundër Izraelit

Deputeti i VV-së pjesëmarrës në marshin ku në kor u brohorit kundër Izraelit

Tollovi te “1 Tetori” – radhë të gjata për vaksinim, intervenon Policia

Tollovi te “1 Tetori” – radhë të gjata për vaksinim, intervenon Policia

Fenomeni ekstrem në Shkodër/ Në 50 minuta qyteti u zbardh nga breshëri, ranë 55 mm shi, eskavatorët pastrojnë rrugët

Fenomeni ekstrem në Shkodër/ Në 50 minuta qyteti u zbardh nga breshëri, ranë 55 mm shi, eskavatorët pastrojnë rrugët

Kandidatura e Lushtakut në dyshim: Ligji ua ndalon kandidimin personave të dënuar në 3 vitet e fundit

Kandidatura e Lushtakut në dyshim: Ligji ua ndalon kandidimin personave të dënuar në 3 vitet e fundit

‘Nuk keni nevojë për maska ose distancim social nëse jeni vaksinuar’, SHBA hap të madh në luftën kundër Covid-19

‘Nuk keni nevojë për maska ose distancim social nëse jeni vaksinuar’, SHBA hap të madh në luftën kundër Covid-19

NATO reagon pas deklaratës së Vuçiqit për tërheqjen e KFOR-it nga Kosova

NATO reagon pas deklaratës së Vuçiqit për tërheqjen e KFOR-it nga Kosova

Mediat greke postojnë videon 3D: Si hynë hajdutët në shtëpi dhe mbytën në mënyrë makabre 20-vjeçaren

Mediat greke postojnë videon 3D: Si hynë hajdutët në shtëpi dhe mbytën në mënyrë makabre 20-vjeçaren

Muhaxheri fton VV-në në “fushë të mejdanit”: Shihemi në zgjedhje

Muhaxheri fton VV-në në “fushë të mejdanit”: Shihemi në zgjedhje

Muhaxheri: Jam kundër kandidimit të Lumir Abdixhikut për kryetar të Prishtinës

Muhaxheri: Jam kundër kandidimit të Lumir Abdixhikut për kryetar të Prishtinës

Brnabiq: Nuk e kuptoj pse Kurti nuk e konsideron prioritet kryesor dialogun me Serbinë

Brnabiq: Nuk e kuptoj pse Kurti nuk e konsideron prioritet kryesor dialogun me Serbinë

Skënder Hyseni-Presidentes Osmani: Ti e paske huqur fare, mozomakeq, Zot na ruaj nga injoranca

Skënder Hyseni-Presidentes Osmani: Ti e paske huqur fare, mozomakeq, Zot na ruaj nga injoranca