BE-ja ndan rreth 11 milionë euro në mbështetje të 281 vendeve të punës dhe për ndërtimin e 6 kopshteve në Kosovë

30.10.2020 14:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
BE-ja ndan rreth 11 milionë euro në mbështetje të 281 vendeve të punës dhe për ndërtimin e 6 kopshteve në Kosovë

Bashkimi Evropian gjatë këtij muaji ka dhënë 29 kontrata me vlerë prej 10.8 milionë eurosh në mbështetje të sektorit privat të Kosovës dhe për përmirësimin e qasjes në tregun e punës, për rritjen e perspektivave të punësimit për të rinjtë, gratë dhe grupet e pafavorizuara në Kosovë.

Projektet e siguruara mbështesin edhe edukimin gjatë fëmijërisë së hershme përmes ndërtimit të gjashtë kopshteve të reja.

“Fusha të tjera të mbështetjes përfshijnë infrastrukturën rrugore dhe mbështetjen e binjakëzimit për zbatimin e direktivës së BE-së për shërbimet duke iu ndihmuar bizneseve dhe konsumatorëve të Kosovës. Kjo asistencë e BE-së është pjesë e zarfit të Instrumentit për Ndihmën e Para-Anëtarësimit (IPA) 2016, shuma totale e të cilit është 71 milionë euro”, thuhet në njoftimin për media.

Udhëheqës i Zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog shprehu kënaqësinë për mundësinë e dhënies së kontratave.

“Në javët e fundit, BE-ja ka nënshkruar një numër kontratash dhe kështu e ka përfunduar kontraktimin e Programit Vjetor IPA të vitit 2016. Nga këto projekte përfitojnë drejtpërdrejt 13 biznese, ato mbështesin dhe krijojnë 281 vende pune, duke përfshirë grupet e pafavorizuara, dhe ofrojnë pajisje të nivelit më të lartë për kopshte për rreth 700 fëmijë nëpër Kosovë: në Prishtinë, Mazgit, Gjilan, Gllogoc, Skënderaj dhe Vitomiricë”, tha Szunyog.

Instrumenti për Ndihmën e Para-Anëtarësimit (IPA) është instrumenti kryesor financiar që siguron mbështetjen e BE-së për Ballkanin Perëndimor dhe Turqinë. Mbështetja shërben për miratimin dhe zbatimin e reformave politike, institucionale, ligjore, administrative, sociale dhe ekonomike të kërkuara për të qenë në pajtueshmëri me vlerat e Bashkimit Evropian dhe për përputhshmëri progresive me rregullat, standardet, politikat dhe praktikat e BE-së, me qëllim anëtarësimin në BE. Asistenca kontribuon në stabilitetin, sigurinë dhe prosperitetin e përfituesve. /Telegrafi/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Abazoviq: Nuk jam as serb, as malazez – jam pjesëtar i komunitetit që keni shtypur (Video)

Abazoviq: Nuk jam as serb, as malazez – jam pjesëtar i komunitetit që keni shtypur (Video)

Rekordi i zi me vdekje nga koronavirusi – IKSHPK apelon qytetarët për kujdes të shtuar

Rekordi i zi me vdekje nga koronavirusi – IKSHPK apelon qytetarët për kujdes të shtuar

​Hoti-Richardson nënshkruajnë Kornizën e bashkëpunimit të qëndrueshëm ekonomik 2021-2025

​Hoti-Richardson nënshkruajnë Kornizën e bashkëpunimit të qëndrueshëm ekonomik 2021-2025

Opozita maqedonase me 3,000 amandente kundër punës online të deputetëve

Opozita maqedonase me 3,000 amandente kundër punës online të deputetëve

Musliu ironizon Kurtin për afërsinë e tij me Konjufcën

Musliu ironizon Kurtin për afërsinë e tij me Konjufcën

​Deputetët përplasen se kush ka faj për mos mbështetje ndaj personave me nevoja të veçanta

​Deputetët përplasen se kush ka faj për mos mbështetje ndaj personave me nevoja të veçanta

Selimi: Reforma në drejtësi do të ngritë llogaridhënien

Selimi: Reforma në drejtësi do të ngritë llogaridhënien

KEDS-i njofton për ndërprerje të rrymës, shkak punimet në rrjet

KEDS-i njofton për ndërprerje të rrymës, shkak punimet në rrjet

Fëmijët me aftësi të kufizuara mbështeten me 800 tabletë për t’ua lehtësuar mësimin në distancë

Fëmijët me aftësi të kufizuara mbështeten me 800 tabletë për t’ua lehtësuar mësimin në distancë

OAK: Lirimi i lëndës së parë nga TVSH të vazhdojë edhe pas shfuqizimit të Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike

OAK: Lirimi i lëndës së parë nga TVSH të vazhdojë edhe pas shfuqizimit të Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike

Termokos fal borxhet për subjektet afariste që nuk u lejuan të punojnë gjatë pandemisë

Termokos fal borxhet për subjektet afariste që nuk u lejuan të punojnë gjatë pandemisë

22 të vdekur e 627 raste të reja me COVID-19

22 të vdekur e 627 raste të reja me COVID-19

Specialja në pushim dimëror nga 21 dhjetori

Specialja në pushim dimëror nga 21 dhjetori

​Lagjja “Sofalia” në Prishtinë të shtunën mbetet pa ujë të pijshëm

​Lagjja “Sofalia” në Prishtinë të shtunën mbetet pa ujë të pijshëm

Shteti furnizohet me material për letërnjoftim e pasaporta

Shteti furnizohet me material për letërnjoftim e pasaporta

​ASK: Rriten çmimet e produkteve të importuara

​ASK: Rriten çmimet e produkteve të importuara