ASHI dhe Trusti thonë se ueb faqet e qeverisë janë të sigurta

11.12.2020 23:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
ASHI dhe Trusti thonë se ueb faqet e qeverisë janë të sigurta

Fondi i Kursimeve Pensionale të Kosovës dhe Agjencia e Shoqërisë së Informacionit (ASHI) janë sqaruar rreth çështjes së sigurisë së portalit për aplikim online nga Trusti, të ngritura në publik.

Këto dy institucione sigurojnë se kjo praktikë e aplikuar është shumë profesionale dhe nuk rrezikon sigurinë e të dhënave të qytetarëve dhe se deri me tani kanë mbledhur më shumë se 200 mijë aplikacione edhe përmes linkut të ofruar nga ASHI, që është https://trusti.rks-gov.net/.

Ky është reagimi:

E konsiderojmë të nevojshme të reagojmë përkitazi me publikimet dhe hedhjen e dyshimeve mbi sigurinë e portalit të Trustit, për aplikim përmes internetit për tërheqje të 10% të kursimeve të qytetarëve.

Ju informojmë se pas vështirësive të paraqitura gjatë fazës së lansimit të portalit të Trustit (trusti10.org) me qëllim të tejkalimit të këtyre problemeve është gjetur një zgjidhje alternative në bashkëpunim me Agjencinë e Shoqërisë së Informacionit – ASHI.

Ekspertët e ASHI-së dhe të Trustit kanë realizuar një zgjidhje teknike duke u bazuar në praktikat më të mira të sigurisë, ku është aplikuar certifikata e sigurisë së domainit *.rks-gov.net, e cila nuk i rrezikon shërbimet ekzistuese të domainit .rks-gov.net, e as sigurinë e certifikatës.

Certifikata e sigurisë i është dhënë në shfrytëzim Trustit, i cili po ashtu është Institucion i Republikës së Kosovës, dhe nuk bëhet fjalë për palë të treta sikurse që pretendohet në disa mediume elektronike.

Ju sigurojmë se kjo praktikë e aplikuar është shumë profesionale dhe nuk rrezikon sigurinë e të dhënave të qytetarëve dhe se deri me tani kemi mbledhur më shumë se 200 mijë aplikacione edhe përmes linkut të ofruar nga ASHI, që është https://trusti.rks-gov.net/.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Berisha: Basha bën mirë të shkojë andej nga erdhi

Berisha: Basha bën mirë të shkojë andej nga erdhi

Propagandë nga mediat serbe, thonë se Ushtria e Kosovës u infiltrua në veri

Propagandë nga mediat serbe, thonë se Ushtria e Kosovës u infiltrua në veri

Kamberi: Vendimi për targat është i drejtë, Serbia mezi po pret të tensionojë situatën

Kamberi: Vendimi për targat është i drejtë, Serbia mezi po pret të tensionojë situatën

Parashikimi i motit për dy ditët e ardhshme

Parashikimi i motit për dy ditët e ardhshme

Bizneset kërkojnë mbështetje komunale!

Bizneset kërkojnë mbështetje komunale!

Grenell: Është e qartë se Biden nuk e ka pri

Grenell: Është e qartë se Biden nuk e ka pri

Ministrja Haxhiu takoi Kryesuesin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës dhe atë Prokurorial

Ministrja Haxhiu takoi Kryesuesin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës dhe atë Prokurorial

Tërmet në Shqipëri, epiqendra në Tiranë

Tërmet në Shqipëri, epiqendra në Tiranë

Sali Mustafës i lejohet t’i përcjellë seancat me kamerë

Sali Mustafës i lejohet t’i përcjellë seancat me kamerë

Mbi 17 mijë persona u vaksinuan kundër Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

Mbi 17 mijë persona u vaksinuan kundër Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

Aktakuzë kundër shtatë personave për falsifikim të parasë dhe mbajtja të armëve

Aktakuzë kundër shtatë personave për falsifikim të parasë dhe mbajtja të armëve

Ish kryeministri i Serbisë: Kudo që Vuçiq, Daçiq, Millosheviq mbronin serbët, s’ka më serbë

Ish kryeministri i Serbisë: Kudo që Vuçiq, Daçiq, Millosheviq mbronin serbët, s’ka më serbë

Vdes një person në Lipjan, dyshohet se u godit nga mikseri që përzien cimenton

Vdes një person në Lipjan, dyshohet se u godit nga mikseri që përzien cimenton

Për faqe të zezë”, Blerim Latifi e krahason shujtën që po u shërbehet policëve të Speciales me kohën e luftës

Për faqe të zezë”, Blerim Latifi e krahason shujtën që po u shërbehet policëve të Speciales me kohën e luftës

Reciprociteti për targat, Policia ndërron ekipin në veri

Reciprociteti për targat, Policia ndërron ekipin në veri

7 të vdekur dhe 173 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

7 të vdekur dhe 173 raste të reja me COVID-19 në Kosovë